Aj keď je App Store prísne preverovaný obchod, vyzerá to tak, že sa nedá úplne ustriehnuť. Presvedčil nás o tom Avast, ktorý sa zameral na kontrolu VPN aplikácii. Po chvíľke pátrania tu objavil až tri, ktoré vykazovali fleeceware (neobjektívne vysoká čiastka za predplatné).

V App Store sa nachádzali 3 podvodné VPN appky

Dnešná doba žiaľ praje špekulantom a podvodníkom. Ich služby (našťastie len v minimálnej miere) nachádzame aj v App Store. Najnovšie sa tu spoločnosti Avast podarilo objaviť 3 aplikácie, ktoré neposkytujú také služby, ako by podľa popisu mali. Napriek tomu si od používateľa účtujú nezmyselne vysoké poplatky. Jedná sa konkrétne o VPN aplikácie: Beetle VPN, Buckler VPN a Hat VPN Pro.

- Reklama -
podlaha
reklama

Spoločnosť Sensor Tower zistila, že napriek tomu že sa jedná o podvodný softvér, stiahlo si ho relatívne veľa používateľov. Takéto sú čísla:

  • Beetle VPN: 420 000 stiahnutí
  • Buckler VPN: 271 000 stiahnutí
  • Hat VPN Pro: 96 000 stiahnutí

Je zvláštne, že všetky appky majú v App Store veľmi pozitívne recenzie. Podľa všetkého však budú falošné takže si na to treba pozor. Aplikácie by ste nemali posudzovať len podľa hodnotenia a ak sa vám niečo nezdá, radšej si ich preverte na internete.

Čo sa týka mesačného členstva, vo všetkých prípadoch sťahujú z účtu 9,99$/ mesačne. Avast ich overil a zistil, že nevedia robiť to, čo sľubujú ich vývojári, takže sú úplne na nič a vaše peniaze vyhodíte „do vzduchu“…

Podľa odborníkov nebol žiaden z vyššie vymenovaných softvérov nebezpečný. Čo sa týka používania, nič vám teda nehrozí. Predpokladáme ale, že vaše peniaze sú pre vás rovnako cenné ako bezpečnosť systému a určite ich nechcete platiť za niečo čo nefunguje. Dávajte si teda pozor!

V App Store sa nachádzali 3 podvodné VPN appky. Objavil ich Avast.
V App Store sa nachádzali 3 podvodné VPN appky. Objavil ich Avast.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.