Aplikáciu Waze sme označili za jednu z najlepších navigácií, akú si môžete nainštalovať do svojho zariadenia aj v našom nedávnom článku. Dnes ju vývojári globálne vylepšili o dôležitú funkciu, ktorá môže zvýšiť celkovú bezpečnosť na cestách. V zásade sa pri tom jedná len o maličkosť.

Waze prináša novinku, ktorú ocení každý vodič

Ak niekam smerujete autom, nevyhnutnou súčasťou vašej „výbavy“ by mali byť aj kvalitné mapové podklady a dopredu stanovená trasa. Nakoľko Waze zbiera údaje priamo od ostatných vodičov, je to jeden z najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť kolónam, pokutám za rýchlosť, rôznym poplatkom a v neposlednom rade aj policajným kontrolám.

Už dávnejšie ho zakúpila technologická spoločnosť Google, ktorá na jeho ďalší vývoj vyčlenila milióny dolárov. Len nedávno sme sa tak mohli dočkať napríklad prepracovaného loga a celkového dizajnu. Omnoho dôležitejšie vylepšenie však prichádza až teraz.

Tvorcovia začali vo veľkom zbierať informácie o železničných priecestiach po celom svete. Dnes je už databáza veľmi slušná a hoci čiastočne fungovala aj doteraz, ani zďaleka nebola taká rozsiahla.

V praxi to funguje tak, že akonáhle sa s autom priblížite ku koľajniciam (ktoré križujú vašu cestu), Waze vás upozorní silným zvukovým signálom.

Sami sme si to pred dvoma dňami mohli vyskúšať v Tatrách, kedy nás appka veľmi prekvapila (až dokonca vyľakala). Zvuk by sme označili za dosť nepríjemný, no určite účinný, pretože železnicu neprehliadnete a zvýšite tak pozornosť. Na podobných miestach sa často stávajú tragické dopravné nehody, ktorým sa dá (takmer) vždy zabrániť.

Do komentára nám napíšte, či ste sa už s touto novinkou stretli aj vy a či ju považujete za dôležitú. Na niektorých železničných tratiach vznikajú veľmi zlé podmienky pre bezpečný prejazd (týkajúce sa počasia alebo značenia) a podobná drobnosť môže podľa nášho názoru zachraňovať životy!

zdroj

Prečítajte si tiež  Takto sa natáčal „Mythic Quest“ na iPhone počas pandémie COVID-19.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.