V roku 2018 svetom otriasol škandál známy ako Cambridge Analytica, v rámci ktorého sa ukázalo, že sociálnej sieti Facebook unikli údaje od viac ako 87 miliónov používateľov. Najväčším problémom bolo, že tieto dáta boli použité pri volebných kampaniach.

Sociálna sieť na celý škandál zareagovala opatreniami, v rámci ktorých prisľúbila, že sa už nič podobné nezopakuje. Napriek tomu, že sa Facebook za všetko oficiálne ospravedlnil a jeho generálny riaditeľ Mark Zuckerberg priznal chybu, spoločnosť Meta musí zaplatiť poriadne mastnú pokutu a odškodné.

Samotná pokuta dosahuje výšku až 5 miliárd amerických dolárov (4,55 miliardy eur) a poputuje na účet americkej Federálnej komisie pre ochranu spotrebiteľov, ktorá je známa pod skratkou FTC.

Zároveň sa Facebook zaviazal, že ako odškodné zaplatí používateľom 725 miliónov dolárov (660 miliónov eur), čím raz a navždy urovná spor.

Niektorí si prilepšia viac, iní menej 

Ak by sme si celú túto horibilnú sumu rozrátali na 87 miliónov dotknutých používateľov, zistili by sme, že každý jeden z nich ma nárok na necelých 8 eur, čo znie možno až trochu smiešne.

Na druhej strane, tento prepočet neplatí, pretože Facebook bude výšku odškodného počítať na základe rôznych parametrov, kam môže spadať napríklad aj to, ako dlho jednotlivci sociálnu sieť používali, či ako často ju v uvedenom období navštevovali. Nebojte sa, Facebook si o tom vedie veľmi podrobné štatistiky…

Zaregistrovať sa dá na oficiálnej stránke Facebooku

Navyše Facebook nevyplatí odškodné zďaleka každému používateľovi, ale iba tým, ktorí žijú v USA a sociálnu sieť používali medzi rokmi 2007 až 2022. Dôvod je však vcelku logický a týka sa samotných dát, ktoré unikli. Tie patrili len Američanom, takže zvyšok sveta nemá byť prečo odškodňovaný.

Peniaze začne Facebook vyplácať na jeseň 2023, pričom formulár na registráciu je možné vyplniť na oficiálnej internetovej stránke už teraz (viď obrázok nižšie).

Facebook
Zdroj: Facebook (snímka obrazovky)

Pokiaľ teda čistou náhodou žijete, alebo ste žili na území USA medzi rokmi 2007 až 2022, možno že vám firma vyplatí nejakú tu „almužnu“. Ak sa vám podarí niečo získať, dajte nám vedieť do komentára, koľko to bolo.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Facebook Messenger dostane aktualizáciu 6.0!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -