Obľúbené internetové trhovisko Temu, ktoré láka zákazníkov mimoriadne nízkymi cenami, sa ocitlo v centre škandálu. Európska spotrebiteľská organizácia (BEUC) varovala pred potenciálne nebezpečnými produktmi predávanými cez túto platformu. Hovorí napríklad o hračkách s ľahko oddeliteľnými malými časťami, nešpecifikovanom zložení kozmetiky či vysoko rizikových elektrických ohrievačoch, ktoré nespĺňajú bezpečnostné normy. O téme informujú Aktuality.

Dlhý rad neférových praktík, vrátane zavádzajúcich opisov, chýbajúcich informácií o predajcoch a nedostatočnej ochrany neplnoletých používateľov vyvolal vlnu kritiky. Organizácie združené v BEUC preto iniciovali vyšetrovanie na úrovni Európskej komisie, ktorá minulý rok začala formálne konanie. Zároveň sa testovali viaceré produkty, pričom mnohé z nich nezodpovedali ani základným legislatívnym štandardom.

Prehľad zistených nedostatkov vypracovali dánske, talianske a britské spotrebiteľské organizácie, ktoré poukázali na akútne riziko udusenia a ďalšie zdravotné hrozby.

Temu vraj funguje v rozpore so zákonom o digitálnych službách (DSA)

Temu
Zdroj: Unsplash / Daniel Korpai / Alexey Larionov (úprava redakcie)

Chýbajúce či nesprávne uvedené informácie o zložení produktov sťažujú spotrebiteľom orientáciu, zatiaľ čo nevyhovujúce technologické riešenia môžu ohrozovať majetok i zdravie. To všetko sa deje v rozpore s nariadením o digitálnych službách (DSA), ktoré vyžaduje transparentnosť a dôslednú ochranu zákazníka.

Kontrolóri navyše zosumarizovali najčastejšie kategórie výrobkov s príslušnými rizikami. Ide o detské hračky, ktorých súčasťou sú malé odnímateľné súčiastky, kozmetika, kde je chýbajúce alebo nejasné zloženie či elektrické ohrievače, ktoré by ste pre nedostatočne bezpečnostné prvky určite nemali používať.

Odborníci varujú. Tieto produkty by vôbec nemali byť dostupné v EÚ

Podľa odborníkov by takéto výrobky nemali byť vôbec dostupné v predaji na území Európskej únie. Napriek tomu sa do domácností dostávajú bez jasných varovaní.

Absencia detailných údajov o výrobcovi a kontrolných mechanizmoch vytvára priestor pre masívny dovoz neoverených tovarov z tretích krajín, v tomto prípade z Číny. EÚ preto plánuje posilniť colné kapacity a sprísniť zodpovednosť online platforiem.

BEUC zároveň vyzvala Európsku komisiu na urýchlené dokončenie vyšetrovania voči Temu, ako aj prijatie účinných sankcií a nastavenie jasných pravidiel pre digitálne služby.

BEUC vyzýva na prísnejšie colné kontroly

Spotrebitelia by si mali byť istí, že produkty kupované cez internet spĺňajú aspoň minimálne bezpečnostné štandardy. Taktiež zdôraznila nevyhnutnosť ďalšieho sprísnenia colných kontrol, aby sa podobné produkty vôbec nedostali na európsky trh.

Doterajšie zistenia naznačujú, že ide o alarmujúci problém. Očakáva sa väčšie zapojenie samotných členských štátov pri presadzovaní nových opatrení.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Mnohí Slováci prichádzajú o ďalšiu TV stanicu. Tu je dôvod
Môže ťa zaujímať
- Reklama -