Moderná online doba prináša fantastické možnosti a služby, ktoré nám každý deň zjednodušujú naše životy. Celé to má však aj odvrátenú stránku a to riziko spojené s našou kybernetickou bezpečnosťou. V online priestore sa žiaľ nachádza čoraz viac podvodníkov, ktorí sa pokúšajú zneužiť naše osobné údaje, prípadne nás rovno okradnúť o peniaze.

Pred jedným takýmto prípadom teraz varuje aj Národná banka Slovenska (NBS). Informoval o tom portál Teraz.sk na základe správy TASR. NBS konkrétne tvrdí, že podvodníci najnovšie zneužívajú jej meno a vydávajú sa za jej zamestnancov. Inštitúcia varuje, že toto závažné podvodné konanie zneužíva meno banky na získanie citlivých osobných údajov klientov.

Najhoršie je, že podobné podvody žiaľ vôbec nie sú ojedinelé. NBS tvrdí, že v poslednom období zaznamenala ich výrazný nárast. Podvodníci navyše nevyužívajú len e-maily či SMS správy. Veľakrát svojím potenciálnym obetiam rovno telefonujú a pokúšajú sa ich vystrašiť.

NBS varuje, že podvodníci sa vás budú snažiť vystrašiť a následne okradnúť. Nenachytajte sa 

Peniaze euro
Zdroj: Unsplash / Mufid Majnun

Často tvrdia napríklad to, že v mene obete boli zriadené finančné produkty, ako napríklad otvorenie bežných účtov alebo zablokovanie či zrušenie existujúcich finančných produktov. Hlavným cieľom podvodníkov je vylákať od obete citlivé dáta a bankové údaje. Aj preto si treba dávať obrovský pozor a nikomu nič nehovoriť ani neposielať.

NBS tiež konkretizovala, že sa pri týchto podvodoch stretla s menom „Peter Martin“. My dodáme, že podvodníci sa môžu pri tomto type podvodu vydávať prakticky za akúkoľvek identitu. Veľakrát ide dokonca o skutočné osoby (ktorých mená sú zneužívané), ktoré sa dajú nájsť napríklad na internetových stránkach inštitúcií, za ktoré sa vydávajú.

Navyše je nebezpečné aj to, že kybernetickí zločinci už pri prvotnom kontakte disponujú niektorými informáciami o oslovovaných osobách, čo zvyšuje ich dôveryhodnosť.

Netreba zabúdať ani na podvodné SMS správy či e-maily

Hoci sme vyššie uviedli, že podvodníci svojim obetiam často telefonujú, netreba zabúdať, že využívať môžu stále aj SMS správy či e-mail. Ak vám teda príde podobná správa, treba zvýšiť ostražitosť. NBS odporúča všetkým, aby akúkoľvek podozrivú komunikáciu obmedzili a neposkytovali v nej citlivé informácie ani kópie dokladov totožnosti.

V prípade, že došlo k poskytnutiu údajov, NBS odporúča okamžite kontaktovať políciu a príslušnú banku alebo platobnú inštitúciu. Len tak môžete zamedziť tomu, aby vás podvodníci okradli.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Mnohým Slovákom môže prestať fungovať TV. Operátor upozorňuje na zmenu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -