Pokiaľ máte Apple Watch, pravdepodobne s nimi z času na čas športujete. Dôvodom je viacero rôznych senzorov, nastavení a aplikácií, ktoré vám v tom pomáhajú a tak isto sledujú telesné metriky. Vedci zo Stanfordskej univerzity sa preto zamerali na výskum, či by tieto inteligentné hodinky dokázali zhodnotiť aj fyzickú kondíciu používateľa. Ukázalo sa, že áno.
Oficiálna správa, ktorá bola zverejnená prostredníctvom MyHealthyApple tvrdí, že zariadeniu stačí iba šesť minútový test chôdze označený ako 6MWT. Táto štandardizovaná metrika sa používa pri vyhodnocovaní funkčnej mobility. Čím vyššie skóre vo výsledku dosiahnete, tým zdravšie máte srdcové, respiračné, obehové a neuromuskulárne funkcie.
Používaný bol starší hardvér
Samotnej štúdie od Stanfordskej univerzity sa zúčastnilo 110 pacientov s kardiovaskulárnym ochorením, ktorým bol zapožičaný starší iPhone 7 a Apple Watch Series 3. Ako môžete vidieť, jedná sa o hardvér z roku 2016 a 2017!
Napriek starším zariadeniam dokázali ich senzory počas šesťminútového testu chôdze celkom presne zistiť, ako sú na tom jednotliví respondenti. Výsledky boli vyhodnotené a následne porovnané so štandardnými číslami, získanými z certifikovaných zariadení.
Na záver sa potvrdilo, že Apple Watch boli schopné zaistiť veľmi presné údaje až u 90% respondentov, ktorí boli pod lekárskym dohľadom. Ak sa títo respondenti nachádzali doma (mimo lekárskeho dohľadu), Apple Watch boli presné na 83%.
No a aj keď toto číslo nie je dokonalé, podľa vedcov je minimálne uspokojivé a potešujúce. Pravdepodobne stačia iba drobné zmeny a vylepšenia, aby boli Apple Watch schopné poskytnúť lepší odhad fyzickej kondície používateľa než dnes. Napíšte nám do komentára, aké športy so svojimi Apple Watch vykonávate vy.