Inteligentné hodinky od spoločnosti Apple sú preslávené tým, že dokážu ponúkať relatívne presný prehľad o rôznych metrikách používateľa. Najnovšie sa však dostanú tam, kam by to zrejme nikto nepovedal. Priamo na obežnú dráhu!

Za všetkých stojí spoločnosť SpaceX, ktorú vedie Elon Musk. Tá plánuje vyslanie štyroch obyčajných ľudí do vesmíru na trojdňovú misiu s názvom Inspiration 4.

Posádka má za úlohu vykonávať výskumy zdravia s cieľom „pomôcť ďalšiemu poznávaniu vesmíru bežnými ľuďmi“ (poznámka: nie astronautmi).

Projekt Inspiration 4 je zaujímavý tým, že ide vôbec o prvú vesmírnu misiu s civilnou posádkou. Tá sa ešte nikdy predtým nedostala na obežnú dráhu s cieľom vykonania výskumu.

Apple Watch vo vesmíre 

iPhoneIniciatíva má zvýšiť znalosti ľudstva o vplyve vesmírnych letov na ľudské telo. Spoliehať sa pri tom bude na hodinky Apple Watch.

Vesmírna agentúra SpaceX spolupracuje s Translational Research Institute for Space Health (TRISH), ktorú vo veľkom sponzoruje napríklad aj NASA.

Vedci budú zbierať biomedicínske údaje od členov posádky misie Inspiration 4 a okrem spomínaných Apple Watch Series 6 im bude pomáhať aj iPhone 12 Pro či iPad mini 4. generácie.

Prečítajte si tiež  Tesla tvrdí, že jej batérie prežijú aj štandardný spaľovací automobil

Apple Watch Series 6 budú konkrétne využité na špeciálnu štúdiu „neurokognitívnych výkonov“, kedy budú vedci korelovať výsledky kognitívnych testov so zdravotnými údajmi zozbieranými z hodiniek Apple Watch a environmentálnymi údajmi zozbieranými z kapsuly Dragon.

Sme zvedaví, ako tento pokus dopadne. Držíme však palce!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -