Je to len pár dní, čo sme písali o prvej medializovanej záchrane života pomocou Apple Watch v tomto roku. Dnes sa na svetlo sveta dostal ďalší príbeh. Ten hovorí o dizajnérovi zo San Francisca, ktorému pomohla detekcia pádu. Williama Bouta zrazilo auto počas toho, ako šiel na svojom bicykli do práce.

Apple Watch vďaka detekcii pádu zachránili ďalší cenný ľudský život.

Inteligentné hodinky Apple Watch majú technológie, ktoré nám možno prídu na prvý pohľad trochu zbytočné. V skutočnosti sa ale ľudia denno-denne vystavujú situáciám, kedy im môžu veľmi dobre poslúžiť. Jedna z takýchto funkcii je aj detekcia pádu, ktorá funguje na princípe gyroskopu. Nájdeme ju vo všetkých modeloch od verzie Series 4. Už v minulosti sme písali o tom, ako dokázala pomocť mužovi, ktorý spadol z bicykla. Dnes sa stalo niečo podobné.

William Bout, dizajnér zo San Francisca išiel na bicykli ráno do práce, keď ho zachytilo auto a on spadol na zem. Ako sám povedal, na celú situáciu si veľmi nepamätá. Napriek tomu sa mu dostalo patričnej pomoci. Jeho inteligentné zariadenie, ktoré nosí na zápästí automaticky privolalo záchranárov na čísle 911 (záchranná linka v USA). V tej chvíli mal byť William v bezvedomí. Pomoc sa dostavila behom niekoľkých minút a zachránila mu život.

Tento príbeh nehovorí o tom, či bol na mieste nehody aj vinník alebo ušiel. Nakoľko ale museli dizajnérovi privolať pomoc hodinky, predpokladáme, že nie. Tak isto nevieme ani to, koľko má William rokov. Pokiaľ je to menej ako 65 na hodinkách si musel funkciu detekcie pádu nastaviť manuálne. Pokiaľ je to viac, zvolená tu bola automaticky.

Apple Watch detekcia pádu
Apple Watch detekcia pádu – svetapple.sk

Ako funguje detekcia pádu na Apple Watch?

Celý proces prebieha tak, že akonáhle vaše Apple Watch spozorujú niečo podozrivé, na displeji sa zobrazí výstražné hlásenie. Pokiaľ naň nezareagujete (do 1 minúty), systém automaticky pokračuje ďalej a kontaktuje záchranné zložky. Z iPhonu si hodinky dokážu vyčítať údaje o vašej polohe.

Okrem toho Apple Watch dokážu odoslať vašim blízkym SMS správu o tom, že sa niečo stalo. V správe sa samozrejme tiež nachádza vaša aktuálna poloha a text s informáciou o čo asi ide. Podmienkou je v tomto prípade to, aby ste ich mali uvedených v núdzových kontaktoch. Ideálne je, keď si sem navolíte vašich najbližších rodinných príslušníkov, ktorí vám vedia v čase núdze najlepšie pomôcť (ak to neurobia skôr záchranné zložky).

Ako autor uvádza dnes, technológia môže byť skutočne nápomocná a dokáže zachraňovať ľudské životy. Apple Watch si kupujeme predovšetkým kvôli tomu aby sme mali jednoduchší prístup k času, upozorneniam a ďalším funkciám.

To, že majú ale zdravotné funkcie a dokážu nám v čase ohrozenia pomôcť je neuveriteľná prídavná hodnota, ktorú oceňujeme. Čoraz častejšie píšeme o tom, že niekomu pomohli alebo ho doslova zachránili. Máte na svojich Apple Watch nastavenú detekciu pádu alebo nie?

Apple Watch detekcia pádu
Apple Watch vďaka detekcii pádu zachránili ďalší ľudský život. – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here