Apple Watch zachránili ľudský život

Inžinieri a vývojári sa pokúšajú s každou novou generáciou Apple Watch prispieť špeciálnou funkciou alebo technológiou, ktorá môže odhaľovať zdravotné ťažkostí. Okrem sledovania srdcovej frekvencie tu nájdeme aj EKG či oxymeter (len pri Apple Watch Series 6).

Dnešný prípad sa týka 25-ročného mladíka, Zacharyho Ziesa, ktorý obdržal upozornenie o príliš vysokej pokojovej frekvencii svojho srdca. Len tak pre predstavu, jednalo sa o 210 úderov za minútu (bez namáhavej činnosti), čo je veru poriadne nebezpečné.

Čerstvý absolvent Ohio State University trpí Friedreichovou chorobou (známou aj ako Friedreichova ataxia) a od strednej školy sa pohybuje na invalidnom vozíku. Toto vzácne genetické ochorenie spôsobuje problémy pri chôdzi a ovplyvňuje reč. Po upozornení z Apple Watch navštívil svojho lekára a ako sa ukázalo, meranie bolo pravdivé.

Zachary trpel veľmi častou a klinicky závažnou srdcovou arytmiou, čoho následkom musel byť podrobený operácii. Tá našťastie dopadla dobre a všetko sa vrátilo do normálu. Pacient je momentálne v poriadku a spoločnosti Apple ďakuje za záchranu života.

Väčšina prípadov súvisiacich s Apple Watch a odhaľovaním zdravotných problémom sa týka zaznamenávania netradičnej srdcovej frekvencie. V tomto smere sú upozornenia veľmi presné.

Pokiaľ sa stretnete s niečím podobným, určite to nepodceňujte a navštívte svojho lekára. Nikdy neviete, čo vám môže byť. Ak s tým máte osobnú skúsenosť, napíšte nám do komentárov. Budeme radi za každý váš postreh.

Prečítajte si tiež  Smart hodinky – inteligentný a nadčasový doplnok
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.