Mnohí ľudia si ani neuvedomujú, že Apple má za sebou veľmi dlhú históriu. Do dražby ComicConnect teraz mieri nositeľný doplnok k počítaču Macintosh z roku 1988 s názvom „WristMac“. O čo vlastne ide?

Tohto predchodcu súčasných inteligentných hodiniek vyrobili spoločnosti Ex Machina, Inc. a Seiko. Ide o ranný príklad nositeľnej technológie, ktorá dokáže viac ako len zobrazovať aktuálny dátum alebo čas.

WristMac boli na svoju dobu nadčasovým produktom, pretože boli programovateľné, dali sa pripojiť ku počítaču Macintosh, ukladali telefónne čísla a e-maily, mali jednorázové alebo opakujúce sa budíky a mnoho ďalšieho.

Aj keď to všetko môže pôsobiť s ohľadom na súčasnú dobu mierne komicky, treba si uvedomiť, že v roku 1988 bolo toto zariadenie niečím unikátnym. Išlo predsa o hodinky, ktoré ste si mohli spárovať s osobným počítačom a uložiť si do nich rôzne údaje.

Ako môžete vidieť na viacerých fotkách, zariadenie bolo dostupné v rôznych farbách a disponovalo niekoľkými tlačidlami.

Instagram BannerVesmírne dobrodružstvo 

Zaujímavou informáciou je tiež to, že toto nenápadné zariadenie sa v roku 1991 dostalo do vesmíru, pretože ho obdržali astronauti NASA na palube raketoplánu Atlantis.

V tom čase slúžili WristMac na komunikáciu s počítačom Macintosh Portable a softvérom Apple Link, ktoré boli na palube.

Aktuálna hodnota 

Nakoľko ide o veľmi vzácny produkt, k dispozícii nie sú žiadne dáta o jeho predajoch v rámci predošlých aukcií. Aj preto sa cena „retro inteligentných hodiniek“ odhaduje v pomerne širokom pásme očakávaní, pričom generálny riaditeľ aukčnej spoločnosti ComicConnect Stephen Fishler uvádza, že by to malo byť medzi 1 000 – 100 000 $ (cca 886 € – 88 600 €).

Konečná predajná suma sa však môže podľa reálnych odhadov analytikov pohybovať medzi 25 000 $ až 50 000 $ (cca 22 150 € – 44 300 €).

Prečítajte si tiež  Prečo sa Apple Watch nevolajú iWatch? Možno budete prekvapení

Nikdy nepoužívané zariadenie WristMac, ktoré je teraz v aukcii je stále v pôvodnej krabici a budúci majiteľ obdrží aj dokovaciu stanicu, registračnú kartu, referenčnú príručku či disk so softvérom WristMac 1.2.

Prihlasovanie do aukcie sa už začalo na tejto adrese a pôvodná cena štartovala na úrovni 1 $. V čase písania článku sa o hodinky prihlásilo 27 záujemcov, pričom hodnota je aktuálne na úrovni 800 $.

Dražba potrvá do 18. decembra. Idete do toho?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -