Mnohí ľudia si ani neuvedomujú, že Apple má za sebou veľmi dlhú históriu. Do dražby ComicConnect teraz mieri nositeľný doplnok k počítaču Macintosh z roku 1988 s názvom „WristMac“. O čo vlastne ide?

Tohto predchodcu súčasných inteligentných hodiniek vyrobili spoločnosti Ex Machina, Inc. a Seiko. Ide o ranný príklad nositeľnej technológie, ktorá dokáže viac ako len zobrazovať aktuálny dátum alebo čas.

- Reklama -

WristMac boli na svoju dobu nadčasovým produktom, pretože boli programovateľné, dali sa pripojiť ku počítaču Macintosh, ukladali telefónne čísla a e-maily, mali jednorázové alebo opakujúce sa budíky a mnoho ďalšieho.

Aj keď to všetko môže pôsobiť s ohľadom na súčasnú dobu mierne komicky, treba si uvedomiť, že v roku 1988 bolo toto zariadenie niečím unikátnym. Išlo predsa o hodinky, ktoré ste si mohli spárovať s osobným počítačom a uložiť si do nich rôzne údaje.

Ako môžete vidieť na viacerých fotkách, zariadenie bolo dostupné v rôznych farbách a disponovalo niekoľkými tlačidlami.

Instagram BannerVesmírne dobrodružstvo 

Zaujímavou informáciou je tiež to, že toto nenápadné zariadenie sa v roku 1991 dostalo do vesmíru, pretože ho obdržali astronauti NASA na palube raketoplánu Atlantis.

V tom čase slúžili WristMac na komunikáciu s počítačom Macintosh Portable a softvérom Apple Link, ktoré boli na palube.

Aktuálna hodnota 

Nakoľko ide o veľmi vzácny produkt, k dispozícii nie sú žiadne dáta o jeho predajoch v rámci predošlých aukcií. Aj preto sa cena „retro inteligentných hodiniek“ odhaduje v pomerne širokom pásme očakávaní, pričom generálny riaditeľ aukčnej spoločnosti ComicConnect Stephen Fishler uvádza, že by to malo byť medzi 1 000 – 100 000 $ (cca 886 € – 88 600 €).

Konečná predajná suma sa však môže podľa reálnych odhadov analytikov pohybovať medzi 25 000 $ až 50 000 $ (cca 22 150 € – 44 300 €).

Prečítajte si tiež  Prečo sa Apple Watch nevolajú iWatch? Možno budete prekvapení

Nikdy nepoužívané zariadenie WristMac, ktoré je teraz v aukcii je stále v pôvodnej krabici a budúci majiteľ obdrží aj dokovaciu stanicu, registračnú kartu, referenčnú príručku či disk so softvérom WristMac 1.2.

Prihlasovanie do aukcie sa už začalo na tejto adrese a pôvodná cena štartovala na úrovni 1 $. V čase písania článku sa o hodinky prihlásilo 27 záujemcov, pričom hodnota je aktuálne na úrovni 800 $.

Dražba potrvá do 18. decembra. Idete do toho?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -