Spoločnosť Apple si veľmi dobre uvedomuje, že jej používatelia dbajú na svoju bezpečnosť. Presne preto ešte v roku 2022 predstavila vrámci iOS 16 takzvaný režim „Lockdown mode, ktorý, váš iPhone dokáže dodatočne ochrániť pre akýmikoľvek kybernetickými útokmi zvonku. Zariadenie v ňom má obmedzené funkcie aby doň nebolo možné dostať spyware a zároveň, aby nemal útočník prístup ku žiadnym vašim dátam.

Ak sa pýtate, na čo je to dobré pre bežného človeka, odpoveď je jednoduchá – v podstate na nič. Ak ste ale novinárom, aktivistom, politicky exponovanou osobou, alebo pracujete s citlivými dokumentami v štátnej správe, podobná funkcia dáva celkom zmysel. A aj keď bola doposiaľ vyhradená len pre iPhone, po novom sa to mení. Režim Lockdown Mode sa totiž rozširuje aj na Apple Watch s operačným systémom watchOS 10.

Jedinou podmienkou na jeho použitie je, aby ste mali svoje hodinky spárované s iPhonom s operačným systémom iOS 17. Pokiaľ si na smartfóne aktivujete extrémne bezpečný režim, automaticky by sa mal preniesť aj na Apple Watch.

Čo dokáže režim Lockdown Mode? 

  •   V aplikácii Správy je zablokovaná väčšina typov príloh okrem obrázkov a niektoré funkcie, ako napríklad náhľady odkazov, nie sú dostupné.
  •  Príchodzie FaceTime hovory od ľudí, ktorým ste predtým nevolali, sú zablokované. Blokované sú aj prichádzajúce pozvania na iné služby spoločnosti Apple od ľudí, ktorých ste predtým nepozvali.
  •  Niektoré zložité webové technológie a funkcie prehliadania vrátane kompilácie JavaScriptu just-in-time (JIT) sú zakázané, pokiaľ používateľ nevylúči dôveryhodnú stránku z režimu uzamknutia. Táto ochrana sa vzťahuje na – Safari a všetky ostatné webové prehliadače využívajúce WebKit na iPhone, iPade a Macu.
  •  Zdieľané albumy budú z aplikácie Fotografie odstránené a pozvánky na nové zdieľané albumy budú zablokované.
  •  Keď je zariadenie zablokované, zablokujú sa káblové spojenia so všetkými ostatnými zariadeniami a príslušenstvom.
  •  Keď je zapnutý režim uzamknutia, nie je možné nainštalovať konfiguračné profily a zariadenie sa nemôže zaregistrovať do správy mobilných zariadení (MDM).
Loopi Eco Case
Reklama

Niektoré z vyššie vymenovaných funkcií, ako napríklad FaceTime volania, pochopiteľne nemôžu fungovať s Apple Watch. Tie aplikácie a funkcie, ktoré však používate aj na hodinkách, môžu byť čiastočne obmedzené.

Dajte nám vedieť do komentára, či ste niekedy tento režim použili na svojom iPhone. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Žeby predsa? iOS 17 má podľa úniku podporovať aj iPhone X či ďalšie modely
Môže ťa zaujímať
- Reklama -