Apple Watch sú na trhu už viac ako 8 rokov a vzhľadom na ich podiel môžem bez preháňania napísať, že ide o tie najúspešnejšie inteligentné hodinky na svete. Toto zariadenie je v mnohých ohľadom extrémne prepracované, a aj preto si užívam jeho nosenie na ruke a každodenné používanie. Napriek tomu ale nemôžem napísať, že Apple Watch sú dokonalé. Existuje jeden dôvod, prečo má neuveriteľne hnevajú a nie je to ani tak slabá výdrž batérie.

Iste, udávaných 18 hodín na jedno nabitie nie je nič moc, avšak v praxi sa viem bežne dostať aj na cca 2 dni pri zapnutom Always-on displeji a všetkých štandardných funkciách. Navyše Apple Watch majú rýchle bezdrôtové nabíjanie, ktoré im doplní dostatočné množstvo energie už za cca 30 minút. Večer pred sprchou si ich dám na magnetickú podložku pri nočnom stolíku a keď sa vrátim, už ich mám dosť nabité na to, aby som s nimi fungoval nasledujúcich 24 hodín. Vytvoril som si skrátka rutinu a funguje to výborne.

V čom teda vidím najväčší nedostatok Apple Watch? Možno vás to prekvapí, ale ide o spracovanie. Ak si totiž dnes kúpim Apple Watch Series 8, ktoré sa štandardne predávajú za 539 € a po zľave od 430 €, očakávam, že budú vyrobené z exkluzívnych a odolných materiálov. To oni ale nie sú. Apple totiž na Slovensku predáva za vyššie uvedenú cenu len hliníkové verzie hodiniek, ktoré majú ION-X sklo.

Spracovanie, ako hodinky za 150 €

Zdroj: YouTube / Appleinsider / SvetApple – úprava redakcie

Apple sa síce pri prezentácii tvári, ako je displej zariadenia odolný voči škrabancom a iným poškodeniam, no pravda je taká, že ak si naň nenalepíte ochrannú fóliu alebo temperované sklo, veľmi rýchlo si na ňom nájdete nepekné známky používania.

Vlásočnicové škrabance, či dokonca ryhy, sú tu prítomné už po prvých mesiacoch, o čom sa môžete presvedčiť aj v mojej dávnejšej recenzii Apple Watch Series 7.

Apple Watch Series 7 škrabance na displeji
Po približne 10 mesiacoch používania je na displeji množstvo drobných škrabancov (foto: SvetApple.sk)

A aj keď je pravda, že Apple predáva aj kovové verzie Apple Watch Series 8, ktoré sú okrem iného vybavené aj podporou LTE či zafírovým sklíčkom, tieto modely sú o ďalších cca 300 €  až 400 € drahšie, čo predstavuje viac, ako 60 – 70 % príplatok.

Ešte raz zdôrazňujem, že pri tom nezískate žiadnu inú výhodu, než trochu odolnejšie materiály, exkluzívnejší dizajn a podporu LTE. Pri spotrebnej elektronike mi to príde v rámci takéhoto mastného príplatku trochu málo.

Prečítajte si tiež  Ultrazvuková technológia umožní používať váš iPhone v daždi alebo v mokrom prostredí.
Apple Watch Series 8
Zdroj: YouTube / 6 Months Later (snímka obrazovky)

Iste, dokážem rešpektovať takéto spracovanie na základných Apple Watch SE druhej generácie, ktoré Apple predáva za 329 € a po zľave ich zoženiete za 299 €. Ide však o polovicu lacnejší produkt, ktorý využíva materiály, ako konkurenčné inteligentné hodinky za 100 – 200 €.

Pri vyšších, raz takých drahých sériách, by som automaticky očakával aspoň odolnejšie sklíčko, ako aj telo z nehrdzavejúcej ocele. Veď pri iPhone to takto funguje už roky (štandardná verzia vs verzia pro).

Jedinou možnosťou sú Apple Watch Ultra

Apple Watch Ultra
Zdroj: YouTube / Michael Soledad / DC Rainmaker (úprava redakcie)

Jedinou možnosťou, ako dnes na Slovensku získať Apple Watch so zafírovým sklíčkom a odolnou konštrukciou, je nákup špičkových Apple Watch Ultra. Tieto hodinky dokonca preskočili nehrdzavejúcu oceľ a zákazníkovi ponúkajú rovno titán.

Problémom je ale cena, ktorá štandardne štartuje na hranici 999 € a po kliknutí na tento odkaz ich môžete kúpiť v zľave od 850 €. Navyše nie každému musí vyhovovať masívnejšia konštrukcia hodiniek a tiež ich povrchová úprava, ktorá je matná a trochu pripomína vyššie spomínaný hliník (hoci ide o titán).

Samozrejme, každý máme iné preferencie a to čo vadí mne, pre vás nemusí byť prekážkou. Môj názor je však taký, že by si Apple mohlo aspoň v tomto jednom smere trochu viac vážiť zákazníka. Skutočne ma štve, že keď si kúpim hodinky za viac ako 500 €, dostanem zariadenie, ktoré prakticky nič nevydrží, hoci je vystavované potenciálnym hrozbám a nárazom oveľa častejšie, ako taký iPhone. Veď ich nosíme stále na zápästí.

Dajte mi vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy. Som zvedavý na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -