Spoločnosť Apple vyrába tie najpredávanejšie inteligentné hodinky na svete. A napriek tomu, že Apple Watch sú po konštrukčnej a technickej stránke perfektné, zďaleka ich nemôžem označiť za dokonalé. Keďže ide o zariadenie, s ktorým ráno začínam deň a večer s ním zaspávam, existuje jedna vec, ktorá ma na ňom mimoriadne vytáča a kazí mi dojem s ináč výborného produktu.

Áno, mohol by som tu teraz začať nadávať na to, že Apple Watch majú relatívne malý akumulátor a ich procesor, displej a operačný systém nedokážu pracovať dostatočne efektívne. Veď niektoré iné hodinky, napríklad od výrobcov Garmin, Amazfit či Huawei zvládnu fungovať na jedno nabitie pokojne aj niekoľko dní, či dokonca týždňov. Ak mám by, ale úprimný, nedostatočná výdrž mi osobne až tak veľmi nevadí.

Za tie roky som si totiž vytvoril zvyk, v rámci ktorého dávam Apple Watch pred večerným sprchovaním na nabíjací puk a vďaka podpore rýchleho nabíjania mám dostatok energie prakticky na celý ďalší deň (vrátane blížiacej sa noci) už v priebehu 20 – 30 minút. To je jednoducho geniálne.

Samozrejme, že sa mi už stalo, že som si hodinky zabudol nabiť, prípadne mi nevydržali celý deň, keď som bol veľmi aktívny a dosť som ich používal. V takých chvíľach som nebol úplne nadšený, no keďže sa mi to za uplynulé tri roky, čo aktívne používam svoje Apple Watch Series 7 stalo len niekoľkokrát, nekládol som tomu veľkú pozornosť. Veď aj iPhone sa môže človeku vybiť a ako zákon schválnosti sa to stane vždy vtedy, keď ho práve potrebujeme…

Toto ma štve na Apple Watch najviac. Možno vás to prekvapí, no veľa z vás bude súhlasiť 

Naopak to, čo akosi Apple Watch nedokážem odpustiť je materiál, ktorý Apple používa na ich displeji už od prvotného uvedenia na trh. Teraz pozor, hodinky môžete mať hneď v dvoch verziách displeja. Tak aby sme si rozumeli správne.

Ak si kúpite napríklad oceľové, alebo titánové prevedenia (v minulosti to platilo aj pre keramickú verziu či modely Edition vyrobené z drahých kovov), obrazovku prekrýva plnohodnotné zafírové sklo. Stretnete sa s ním aj v Apple Watch Ultra.

Na vlastné oči som videl, ako môj známy takéto hodinky priložil o stenu a potiahol, pričom na ich obrazovke nezostala ani jedna stopa. Zafír je totiž extrémne tvrdý materiál a preto prežije aj náročnejšie zaobchádzanie.

Prečítajte si tiež  Apple Watch prvej generácie sú oficiálne zastaraným produktom
Apple Watch zafír
Zdroj: Unsplash / Mark Yaasi

Ak si ale nekúpite Apple Watch Ultra, alebo drahšie prevedenia klasických „Series“ modelov, namiesto zafíru budete mať k dispozícii iba sklíčko, ktoré Apple nazýva ION-X.

Ide o chemicky tvrdené sklíčko, o ktorom síce Apple hovorí, ako o odolnom voči škrabancom, no z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že ryhy sa naň „lepia“ rýchlejšie, ako je to akceptovateľné. Veď sa len pozrite na fotku nižšie.

Apple Watch Series 7
Apple Watch Series 7 po troch rokoch bežného nosenia a používania (Zdroj: SvetApple)

Stačí jeden nesprávny pohyb rukou, pri ktorom jemne zavadíte o niečo tvrdé a vaše Apple Watch vám to zvečnia v podobe nepekného škrabanca, na ktorý si spomeniete vždy, keď sa pozriete na ich displej.

Je síce pravda, že som ku týmto hodinkám nikdy nebol prehnane šetrný, no určite sa radím medzi ľudí, ktorí si svoje veci vážia. Aj tak som ale nedokázal zabrániť nepekným šrámom na displeji Apple Watch, kvôli ktorým sú dnes tieto hodinky prakticky nepredajné – ak by som ich plánoval posunúť ďalej.

Apple Watch Series 8
Apple Watch Series 8 po cca mesiaci bežného nosenia a používania (Zdroj: SvetApple)

A aby som nehovoril iba o sebe, pridávam aj fotografie skoro úplne nových Apple Watch Series 8, ktoré sú aktívne používané cca mesiac. Ako môžete vidieť sami, napriek tomu, že ich nosil úplne iný človek, ktorý sa o ne celkom dobre staral, na displeji je už možné vidieť sériu malých vlásočnicových škrabancov. Postupne budú pribúdať ďalšie. Nedá sa tomu vyhnúť.

Prečo nepoužívam ochranné sklo na Apple Watch? Na to je jednoduchá odpoveď

Ak vás teraz napadlo, prečo si vlastne na svoje Apple Watch nenasadím ochranné sklo, ktoré sa dá kúpiť na internete za niekoľko eur, mám na to jednoduchú odpoveď.

Keďže majú Apple Watch Series 7 zaoblené hrany a veľmi tenké čierne okraje okolo displeja, za tie roky čo ich používam sa mi nepodarilo naraziť na sklo, ktoré by mi neprekrývalo obsah, prípadne sa po pár týždňoch nezačalo rozpadávať, alebo zanášať špinou (po okrajoch). A skúšal som snáď všetko od rôznych lepených skiel až po tie, ktorých lepidlo stvrdne vplyvom UV lampy.

Navyše ovládanie hodiniek so sklom mi vždy trochu prekážalo. Je to predsa jednoduchý a elegantný produkt a ostré hrany skla, ktoré sa nachádzajú na okrajoch, nie sú príliš príjemné na dotyk. Aby som sa, ale iba nesťažoval, dá sa na to zvyknúť, no ako som spomenul, ideálne sklo sa mi na tento model ešte nájsť nepodarilo.

Prečítajte si tiež  Apple práve predstavilo novú generáciu hodiniek Apple Watch Series 8

Čo by mohol Apple urobiť s displejom na Apple Watch? 

Apple Watch Ultra 2 vs Series 9
Zdroj: Unsplash / Daniel Romero / Anastasiya Badun (úprava redakcie)

Toto žiaľ nie je celkom otázka na mňa, ale skôr na inžinierov v Cupertine. Myslím si ale, že okrem Apple Watch Ultra a prémiových „materiálových“ verzií Series modelov by mohli mať zafír pokojne aj „stredné“ Apple Watch Series 9.

Veď predsa tieto hodinky štartujú na cene 479 € a aj keď ich po kliknutí na tento odkaz viete získať za 434 €, stále ide o úroveň, v ktorej považujú zafír niektorí iní výrobcovia už za štandard. Mohlo by sa to naučiť aj Apple.

Verím totiž, že problémy so škrabancami na displeji Apple Watch nemám zďaleka sám, ale sťažuje si na to väčšina majiteľov. Patríte medzi nich aj vy?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -