Originálny obsah od Apple

V Cupertine si pred pár rokmi stanovili jasný cieľ. Chceli vybudovať službu, ktorá bude schopná konkurovať Netflixu, HBO GO či Amazonu Prime. Nakoľko však ide o Apple, celý koncept musel byť navrhnutý trochu ináč. Namiesto toho, aby technologická spoločnosť nakupovala licencie na známe filmy či seriály, začala tvoriť vlastné diela.

Výsledok je taký, že na platforme Apple TV+ nájdete v podstate len originálny obsah priamo od Apple, ktorý sa nikde inde nevyskytuje. Samozrejmosťou je tiež adekvátna kvalita jednotlivých snímok, ktoré poväčšine stoja za to. 

Postupne sem pribudli seriály, na ktoré si človek navykne a netrpezlivo čaká na ďalšie diely, prípadne série. Spomenúť môžeme napríklad For All Mankind, The Morning Show, SEE, Servant, Defending Jacob, Ted Lasso a mnohé ďalšie. Ak preferujete celovečerné filmy, ponuka je zatiaľ veľmi strohá, no aj tak sa tu nájdu zaujímavé diela ako napríklad Greyhound, The Banker, On the Rocks a ďalšie.

V tomto bode radi poznamenáme, že Apple plánuje vydávať zhruba 10 celovečerných filmov ročne. Už dnes má uzavretú zmluvu so svetoznámym režisérom Martinom Scorsese na film Killers of the Flower Moon s Leonardom DiCapriom a Robertom De Nirom.

Chudobná ponuka

Údaje ukazujú, že Apple TV je najlepším set-top streamovacím zariadením, aké si môžete kúpiť
Apple TV

No a hoci to znelo doposiaľ celkom dobre, Apple TV+ naráža na jeden zásadný problém, ktorým je chudobná ponuka obsahu. Tvoriť vlastné snímky nie je jednoduché a trvá to nejaký čas. Apple investuje do tohto odvetvia miliardy dolárov, no tie pomáhajú iba kvalite a nedokážu urýchliť jednotlivé procesy

Vo výsledku je tak rozpracovaných viacero filmov a seriálov súčasne, pričom adekvátne zaplnenie bude k dispozícii najskôr v roku 2023 a neskôr (odhad našej redakcie). Toto používatelia objektívne ťažko tolerujú.

Prečítajte si tiež  Jony Ive potvrdil, že stále spolupracuje so spoločnosťou Apple

Pokiaľ si porovnáme Apple TV Plus s inými platformami, rozdiely sú markantné a ceny sa veľmi nelíšia. Na Netflixe alebo HBO GO si môžete pozrieť stovky, či tisíce zaujímavých snímok, ktoré možno nie sú originálnym obsahom, no na druhej strane to nedehonestuje ich kvalitu.

Dostupná na všetkých platformách

PlayStation 4 a PlayStation 5 prinášajú Apple TV
Apple TV v PlayStation Store

Po vzore konkurencie sa Apple vyberá na všetky možné platformy. Službu Apple TV+ nenájdete len vo svojom iPhone, iPade či Macu ale aj na Androide, Windowse, herných konzolách či inteligentných televízoroch. K dispozícii je aj šikovná internetová stránka tv.apple.com, kde sa stačí prihlásiť cez svoj účet, a všetko máte k dispozícii bez nutnosti inštalácie apky. 

Tesne pred predstavením existovali obavy, že firma bude striktne tlačiť len na svoje produkty. To sa našťastie nepotvrdilo a to aj z dôvodu, že niektorí používatelia fungujú na viacerých platformách súčasne

Predplatné a cena

Hoci Apple dopĺňa všetok obsah postupne a veľmi pomaly, cena za predplatné Apple TV+ bola stanovená už na začiatku roka 2019, a odvtedy sa nezmenila.

Každý mesiac budete platiť 4,99€, no najprv sa môžete spoľahnúť na 7-dňovú skúšobnú verziu či dokonca ročný bezplatný prístup v prípade, že si zakúpite nové Apple zariadenie (dá sa uplatniť len jednorázovo).

Oplatí sa?

No a na záver tá najdôležitejšia otázka. Dáva predplatné Apple TV+ z dlhodobého hľadiska význam?

Hoci máme radi produkty od spoločnosti Apple a práve tejto platforme fandíme, odpoveď je nie. Za podobné peniaze si môžete predplatiť napríklad HBO GO so zaujímavejším obsahom a trochu drahšou alternatívou je základný balíček Netflixu.

Na druhej strane sa nedá povedať, že by bola platforma Apple TV+ vyslovene zlá. Niekoho možno zaujme obsah a bude mu stáť za to, aby platil 4,99€ mesačne.

V súčasnosti je však najlepšie využívať tento produkt iba ako istý benefit pri kúpe nového zariadenia. Veríme, že už čoskoro bude na Apple TV Plus toľko obsahu, aby sme všetky uvedené tvrdenia mohli zvrátiť.

Napíšte nám do komentára svoj názor a tak isto dajte vedieť, či si Apple TV+ v súčasnosti predplácate (prípadne službu využívate formou ročnej akcie). Budeme radi za každý váš postreh.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.