Pokiaľ ste fanúšikmi malého set-top boxu od Apple, mali by ste zbystriť pozornosť. Technologický gigant si pre vás chystá veľké prekvapenie, ktorého sa dočkáme možno už v priebehu tohto mesiaca.

Ak sa všetky úniky naplnia, o pár dní sa môže konať prvá tohtoročná video-konferencia, na ktorej sa okrem nových iPadov či AirTagov predstaví aj šiesta generácia Apple TV. No a ak si myslíte, že je toto zariadenie ešte v nedohľadne, samotné Apple omylom prezradilo opak. Stalo sa tak v iOS 14.5 beta 6 z minulého týždňa.

Redakcia magazínu 9to5mac tu odhalila zmienky o novej Apple TV vďaka odkazom, týkajúcim sa podpory 120Hz obnovovacej frekvencie. No a aj keď by sa mohlo na prvé počutie zdať, že sa to týka aktuálnej generácie, zahraničný portál tvrdí, že to vzhľadom na existujúce hardvérové obmedzenia nie je možné.

Podpora musí byť obojstranná, ináč nebude fungovať

„Viaceré odkazy na 120Hz boli priradené do systému PineBoard v najnovšej beta verzii. Pre tých, ktorí nie sú oboznámení s touto problematikou, PineBoard je interný názov systému, ktorý ovláda rozhranie tvOS podobne ako SpringBoard na iPhone alebo iPade.“

Tieto zistenia minimálne naznačujú, že Apple testuje 120Hz režim pre Apple TV a je veľmi pravdepodobné, že vzhľadom na zmienky v operačnom systéme sa jedná o vylepšenie, ktorého sa dočkáme skorej budúcnosti úplne všetci.

Ak vás zaujíma, prečo súčasná Apple TV piatej generácie nezvládne 120Hz frekvenciu, odpoveď je celkom jednoduchá. Dôvodom nie je ani tak výkon, ako použitie HDMI 2.0, ktorý je obmedzený na 4K pri 60Hz. Na to aby bolo možné prehrávať 4K pri 120Hz je potrebné HDMI 2.1.

Na záver už iba doplníme, že aj keď je samotné vylepšenie atraktívne, najskôr ho musí podporovať televízor. V opačnom prípade bude jeho aktiváciu úplne zbytočná. Napíšte nám do komentára, či by ste ocenili prehrávanie 4K videa pri 120Hz. Budeme radi za všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.