Ako uvádza portál 9to5mac, nezisková organizácia Mayo Clinic pracuje na algoritme, ktorý dokáže analyzovať údaje z elektrokardiogramov, ktoré boli zaznamenané na inteligentných hodinkách Apple Watch. Algoritmus bude vo finále schopný detegovať slabú srdcovú pumpu a to len na základe výstupov z EKG testov.

Experti hovoria, že táto drobná novinka môže u množstva používateľov včas odhaliť život ohrozujúce stavy a automaticky im odporúčiť, aby čo najrýchlejšie vyhľadali svojho lekára. Koniec koncov, presne týmto spôsobom Apple Watch už zachránili nejedného majiteľa.

Špeciálny algoritmus, o ktorom ako prvý informoval portál STAT, bol predstavený na konferencií Heart Rhythm Society v San Franciscu. Dlhodobá štúdia zistila, že sa mu podarilo presne detegovať slabé srdcové pumpy u malého počtu pacientov, ktorí trpeli týmto ochorením.

Prečítajte si tiež  Muž potajomky sledoval polohu svojej priateľky cez Apple Watch. Zatkla ho polícia

Decentralizovaná štúdia počítala s viac ako 125 000 EKG testami z hodiniek Apple Watch, ktoré pochádzali od účastníkov z USA a 11 ďalších krajín.

Apple by mohlo túto funkciu nasadiť aj dnes. Nepotrebuje žiadne ďalšie senzory 

Zdroj: 9to5mac

Kardiológovia z Mayo Clinic veria, že skvelé výsledky štúdie „stanovia skorú realizovateľnosť zabudovania tejto schopnosti do hodiniek Apple Watch“. Jej hlavnou výhodou je totiž to, že ku nej zariadenie nepotrebuje žiadne ďalšie senzory. Vystačí si s tým, čo ponúka už od modelu Series 4 vyššie. 

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

V štúdii boli použité aj údaje od viac ako 2 400 ľudí, ktorí nedávno absolvovali EKG vyšetrenie. Aplikácia z Mayo Clinic analyzuje EKG záznamy pomocou svojho vlastného algoritmu.

Zo 16 pacientov, o ktorých sa hovorilo, že majú slabú srdcovú pumpu, bolo správne detegovaných 13. A to je vzhľadom na veľkosť a účely Apple Watch extrémny úspech.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -