Aj keď ste fanúšikmi spoločnosti Apple, neznamená to, že doma nemáte žiadne Android zariadenie. Ako informuje Arstechnica, experti vykonali výskum, ktorého zistenia sú šokujúce. Niektoré streamovacie TV boxy s operačným systémom Android TV totiž môžu predstavovať pre používateľov obrovskú bezpečnostnú hrozbu zo strany Číny. Pokiaľ ich máte doma, rýchlo sa ich zbavte.

Aby sme boli konkrétnejší, tento problém sa netýka TV boxov od renomovaných výrobcov, ale ich lacných náhrad, ktoré sa na internete, ale aj v kamenných predajniach predávajú pod rôznymi názvami. Ako prvé bolo za problematické označené zariadenie s názvom „T95“. Neskôr sa však ukázalo, že problémy má ďalších šesť takýchto produktov, konkrétne: T95Z, T95MAX, X88, Q9, X12PLUS, MXQ Pro 5G. Takmer vždy ide o lacné technológie v cene pohybujúcej sa na úrovni okolo 50 €.

Dokonca sa v zozname objavil aj tablet s označením J5-W. A keďže sú tieto výrobky po celom svete predávané pod rôznymi značkami, je možné, že ide o desiatky či stovky ich variácií. Nikto pri tom netuší, aké nebezpečenstvo sa v jeho domácnosti skrýva.

Android TV T95
Zdroj: MyTrendyPhone

Streamovacie TV boxy sú totiž vybavené skrytým malvérom pravdepodobne už z výroby. Ešte v januári si bezpečnostný expert Daniel Milisic kúpil spomínané zariadenie s označením T95, pričom zistil, že sa v ňom nachádza tajný záškodný softvér hneď po vybalení z krabice. No aké to prináša hrozby pre bežných ľudí?

Ako funguje malvér v Android TV boxoch? 

Hneď keď zariadenie napojíte na internet, automaticky začne komunikovať so servermi, z ktorých si stiahne škodlivý súbor. Podarilo sa zistiť, že pochádza z Číny. Následne začne vykonávať na pozadí špinavú robotu.

Azda najviac sa tento typ vírusu zameriava na vytváranie falošnej inzercie, no taktiež zvláda vytvoriť falošné Gmail alebo WhatsApp účty či dokonca získať prístup ku vašej domácej sieti.

Najhoršie je, že tento prístup hackeri komerčne predávajú ďalej, pričom podľa správy má ísť o cca 10 miliónov domácich IP adries a aspoň 7 miliónov mobilných IP adries. To nie je malé číslo.

Ak teda chcete zostať v bezpečí, nekupujte si tie najlacnejšie set-top boxy a všeobecne zariadenia s operačným systémom Android, ktoré pochádzajú od neznámych (nerenomovaných) výrobcov. Nikdy totiž neviete, ako to môže ohroziť vašu bezpečnosť.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Na tejto 65" QLED TV od Samsungu ušetríte stovky eur. Má 4K, Dolby Atmos a Xbox Game Pass
Môže ťa zaujímať
- Reklama -