Začiatkom tohto roka som si zaobstaral nový MacBook Pro 13″. Už roky som používateľom staršieho modelu z roku 2014 a tak mi prišlo logické vymeniť ho. Nakoľko na tomto zariadení napíšem dosť textu, bál som sa nového druhu klávesnice (ktorý Apple zase nahrádza staršou verziou, ktorú som doteraz používal ja). Napriek obavám sa na nej píše veľmi pohodlne. Jednu výčitku by som ale mal.

V zásade ide o super klávesnicu

Pokiaľ si niekto kupuje počítač, ktorého základná cena sa pohybuje cez 1400€, pravdepodobne chce o ňom vedieť absolútne všetko. Presne tak to bolo aj v mojom prípade. Asi najviac zo všetkého ma zaujímala klávensica, na ktorej denne napíšem kvantá textu a tak sa na ňu potrebujem spoľahnúť. Mnohí ľudia má od „motýlieho systému“, ktorý Apple používa už pár rokov odhovárali. Vraj sa na ňom nepíše tak dobre, používateľ nemá spätnú väzbu a v neposlednom rade sa klávesy zasekávajú.

- Reklama -

Na moje prekvapenie som ani jeden z vyššie uvedených problémov nemal. Dokonca som s týmto druhom klávesnice až prekvapivo spokojný. Vôbec nemám pocit, že by mi dávala malú spätnú väzbu a nič sa mi zatiaľ nezaseklo (aj keď som nad počítačom ešte nič nejedol).

Aby som ešte dodal, pri písaní som si dokonca istejší a mám pocit, že klávesnica je presnejšia ako predtým. Klávesy sa akoby menej nakláňajú do strán tým, že sú položené výrazne nižšie. Pokiaľ by som na nej mal hľadať v tomto smere zápornú stránku, asi by som ju naozaj nenašiel.

macbook pro 13" klávesnica
Čo mi vadí na motýlej klávesnici pri MacBooku Pro 13″ 2019? – svetapple.sk

Niečo sa tu ale predsa len objavila a považujem za dôležité povedať vám to. Tento detail si pravdepodobne nevšimnete ani v obchode, nakoľko je v ňom pomerne veľký ruch. V pohodlí domova alebo v kancelárii to už ale bude iné. Dopredu však upozorňujem, že sa nejedná o nič vážne, takže nechcem aby vás od tohto geniálneho prístroja táto nedokonalosť odradila…

Čo mi vadí na motýlej klávesnici pri MacBooku Pro 13″ 2019?

Možno je to len môj subjektívny názor, možno nie. Neviem. V decibeloch to zatiaľ odmerané nemám ale určite sa budem tejto téme ešte venovať. Pokiaľ píšem text, mám pocit, že musím pracovať omnoho pomalšie ako na staršom počítači, pretože „ťukanie“ je oveľa hlasnejšie a výraznejšie, čím ruší ľudí okolo mňa. Ak klávesu stlačím pomaly a poriadne, nič sa nedeje. Ak ale píšem rýchlejšie a hlavne veľa textu, potrebujem klávesnicu ovládať rýchlo a klávesy nestláčam „tak opatrne“. V tomto momente vzniká vyššie uvádzaný problém.

Z počítača sa začne ozývať neskutočne hlasné „klepotanie“. Pripomína mi to dokonca zvuk Touch Baru, ktorý tu funguje prakticky na princípe 3D Touch a TapTic Enginu. V obchode tento hluk počuť zrejme nebudete a keď aj áno, nebudete tomu venovať veľkú pozornosť. Akonáhle ale budete písať kdekoľvek, kde je trochu pokoj a tichá atmosféra, už budete mať problém.

Toto je však zatiaľ jediná moja výčitka, čo sa samotnej klávesnice týka. Ináč by som ju len musel pochváliť v superlatívoch, pretože ma jej vlastnosti naozaj veľmi pozitívne prekvapili. Čo si o klávesnici myslíte vy? Zdieľate somnou rovnaký názor?

Stiahnite si pozadia z MacBooku Pro 16" v plnej kvalite do svojho počítača.
Starší MacBook ma podľa môjho názoru tichšiu klávesnicu – svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.