Každý jeden deň sa vo svete udeje niečo, čo má žiaľ katastrofálne následky a môžu za to poväčšine teoristi, vojny či jedinci, ktorí to nemajú v hlave úplne v poriadku. To si Egypťania dodnes mysleli aj o páde lietadla, ktoré sa 19. mája zrútilo a zahynulo pri ňom 66 pasažierov. Teória doteraz hovorila o tom, že išlo o teroristický útok, ale francúzski vyšetrovatelia prišli s myšlienkou, že by mohlo ísť o niečo celkom iné. Mohlo by ísť o iPhone?

iPhone ako vrah?

Egyptské lietadlo sa zrútilo už pomerne dávno, bolo to v máji minulého roka, a táto smutná tragédia má za následok smrť 66 ľudí na palube vrátane posádky, ktorá v lietadle pracovala. Doteraz sa hovorí o tom, že šlo o teroristický útok, v lietadle sa vraj mala nachádzať bomba alebo menšia rozbuška, ktorá mala za následok pád tohto obrovského stroja.

Egyptské úrady stoja za touto myšlienkou, no s ňou sa spája aj niekoľko nejasných údajov, ktoré tejto teórií proste nenahrávajú. Prečo sa vyskytol dym počas letu v kabíne? Kto by sem mohol dať bombu? Žeby bol sám pilot atentátnik? Je možné, že to bolo úplne ináč.

Spoločnosť EgyptAir vie určite celkom presne, kto v jej linkách lieta a podobný pilot, ktorý by niečo takéto urobil len tak, bol v podstate veľmi nepravdepodobná teória. Podľa čiernych skriniek sa tesne pred samotnou haváriou, ktorú mala na svedomí strata kontroly nad lietadlom, stala nejasná udalosť.

Vraj sa priamo v kabíne mal objaviť dym, ktorý mohol spôsobiť iPhone jedného z pilotov. V teórií sa spomína aj aj iPad mini 4. generácie, ktorý bol vraj na palube a fotky z letiska odletu potvrdzujú, že sa mohol nachádzať na čelnom okne lietadla.

ipad mini - svetapple.sk

Ten mal patriť konkrétne kopilotovi stroja. Informácie o dyme, no a následnom požiari priamo v kabíne potvrdzujú čierne skrinky. Povieš si, že iPhone či iPad nie je v takom kokpite jedinou elektronikou, ktorá mohla zlyhať, skratovať a následne začať horieť. Problém ale je, že v podstate aj je.

Prečo? Podľa fotiek sa nachádza na čelnom okne lietadla. Zariadenie je niekoľko hodín vystavované silnému slnku priamo na oblohe, čo mu určite nerobí veľmi dobre. Ak sa príliš zahreje baterka takéhoto zariadenie, fyzika nepustí a ono proste začne horieť.

Podľa bezpečnostných analytikov a expertov by sa nič podobné ale na čelnom okne používať nemalo. Dôvod je aj ten, že pri štarte/pristávaní či pri silných turbulenciách môže zariadenie spadnúť a buď niekoho zraniť alebo niečo poškodiť.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 2 (iPhone 9). Únik potvrdil dizajn a tiež názov.

Samozrejme, nemôžeme iPhone označiť za vraha, on za to nemôže, rovnako ako za to nemôže Apple. Ak sa stalo tak, ako píšeme, môže za to skôr zhoda nečakaných okolnosti a nedodržaní predpisov kopilota. Presnú odpoveď, prečo toto lietadlo na isto spadlo, sa už ale asi nikdy nedozvieme.

Lietadlo - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.