Keď generálny riaditeľ spoločnosti Apple Steve Jobs v roku 2007 predstavil prvý iPhone 2G, znamenalo to začiatok novej éry v oblasti mobilných technológií. Tento inovatívny kúsok hardvéru zmenil v priebehu krátkeho času spôsob, akým vnímame a používame smartfóny, a položil základy pre moderný mobilný priemysel.

Avšak tak, ako pri všetkých zásadných technologických inováciách, aj prvý iPhone prišiel s určitými obmedzeniami, bez ktorých by ste si jeho používanie už v dnešnej dobe nedokázali predstaviť. Nešlo však len o funkcie, ktoré boli v tom čase ešte v nedohľadne. Niektoré technológie totiž existovali dávno pred tým, než si ich všimol Apple a inžinierov vo firme napadlo, že by sa mohli hodiť zákazníkom.

V tomto článku sa pozrieme na desať kľúčových funkcií a technológií, ktoré prvý iPhone jednoducho nemal v roku 2007 k dispozícii. Pripomeňme si spoločne, v akom technologickom kontexte prvý iPhone vznikol a aké prekážky musel prekonať, aby sa stal základom pre súčasné generácie smartfónov.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Tento prehľad nielenže poukazuje na rýchly rozvoj technológií v posledných rokoch, ale tiež nám pripomína, že aj najpokrokovejšie zariadenia svojej doby museli prejsť dlhú a náročnú cestu, kým sa stali skoro dokonalými. Veď kto by bol povedal, že telefón, ktorý sa v roku 2007 predával za v tom čase extrémnych 499 $ nedokázal ani len natočiť video, ukázať vám vašu polohu cez GPS, alebo rozosielať MMS správy…

10 vecí, ktoré nedokázal prvý iPhone z roku 2007

iphone 2G Apple 2007 originálny iphone prvý
Zdroj: Unsplash (Mathieu Improvisato)
  1. 3G pripojenie: Prvý iPhone podporoval iba 2G siete (EDGE), čo bolo v tom čase pomalšie v porovnaní s rýchlejším 3G pripojením, ktoré sa stávalo štandardom. Aj to je dôvod, prečo bol tento model často označovaný, ako iPhone 2G. Hneď druhá generácia z roku 2008 s označením iPhone 3G však modernejšiu sieť podporovala.
  2. Nahrávať video: Znie to možno až neuveriteľne, no prvý iPhone z roku 2007 nedokázal nahrávať video, ale iba fotiť. Dokonca ani v tejto disciplíne nebol žiadnym rekordérom, pretože mal iba 2 Mpx zadný fotoaparát s priemernou kvalitou. Prvý iPhone, pri ktorom Apple použil vyššie 3 Mpx rozlíšenie, pridal možnosť automatického zaostrovania a tiež natáčania VGA (480p) videa bol model 3GS z roku 2009. Tento snímač dodávala spoločnosť OmniVision.
  3. Fotiť na prednú kameru: Zatiaľ čo dnes ide o úplnú samozrejmosť a v roku 2007 už boli na trhu smartfóny, ktoré mali prednú kameru (Nokia N73 z roku 2006), Apple sa týmto prvkom príliš nezaoberal. Prvý iPhone s takouto vychytávkou prišiel dokonca až v roku 2010. Bol to iPhone 4, ktorého predná kamera mala rozlíšenie 0,3 Mpx a podporovala VGA (480p) video.
  4. Svietiť v noci a využívať blesk: Opäť dôkaz, že kvalita fotografie nebola pre Apple v roku 2007 absolútne žiadnou prioritou. Už v tom čase ostatní výrobcovia investovali nemalé úsilie do toho, aby ich mobilné zariadenia dokázali fotiť čo najkrajšie zábery. V Cupertine sa však sústredili skôr na celkový používateľský zážitok a preto prvý iPhone nedostal ani LED blesk, ktorým by ste si mohli prisvietiť v noci na cestu, alebo ho využiť pri fotení. Prvý iPhone s bleskom bol dokonca až model „štyri“ v roku 2010.
  5. Kopírovať a vkladať text: Funkcia kopírovania a vkladania textu je dnes úplnou samozrejmosťou, bez ktorej si väčšina z nás nevie predstaviť ani jeden deň. Apple to navyše povýšil na level, kedy text skopírujete na Macu, alebo iPade a následne prilepíte na iPhone. V roku 2007 však nič takéto neexistovalo. Dokonca ani kopírovanie textu medzi jednotlivými aplikáciami. Túto funkciu získal až iPhone 3GS v roku 2009.
  6. Inštalácie aplikácie tretích strán z App Store: Neuveríte, ale na prvý iPhone ste nemohli nainštalovať aplikácie od vývojárov tretích strán z App Store, pretože tento internetový obchod v tom čase ešte neexistoval. Dokonca sa traduje, že Steve Jobs bol pri jeho myšlienke skeptický, no napokon túto službu podporil a tá zaznamenala fenomenálny úspech. Prvý iPhone s App Store bol až model 3G z roku 2008.
  7. Navigovať cez GPS: Čo vás možno prekvapí ešte viac je fakt, že prvý iPhone nedokázal tak samozrejmú vec, ako je navigovať používateľa z miesta na miesto. Nachádzala sa tu síce aplikácia Mapy, do ktorej podklady dodávala spoločnosť Google, no čo z toho, keď ste v nej nevideli svoju aktuálnu polohu. Apple však všetko napravil o rok neskôr v nástupcovi, ktorý už obsahoval plnohodnotné GPS.
  8. Nastavenie vlastného pozadia na domovskej ploche: iPhone mal vždy trochu konzervatívny prístup ku tomu, ako si môžu používatelia prispôsobovať jeho používateľské rozhranie. V roku 2007 však v Apple nikoho nenapadlo, že by si ľudia možno chceli aspoň pridať vlastnú tapetu za aplikácie na domovskej ploche. Aspoň, že ste si mohli zmeniť obrázok na tapete, keď bol telefón zamknutý.
  9. Multitasking: Multitasking, a teda podpora viacerých úloh, je dnes úplne štandardná funkcia, pomocou ktorej sa vieme prepínať medzi aplikáciami a tie sa nám vždy nenačítavajú odznova. Prvý iPhone však nič takéto nedokázal a Apple túto funkciu dokonca zaviedol až v roku 2010, keď vyšiel iOS 4. Multitasking bolo možné používať aj na vtedy ročnom iPhone 3GS. Nie však na modeloch 3G ani 2G.
  10. Posielať MMS správy: Opäť funkcia, ktorá už bola v roku 2007 vo svete dosť rozšírená, no v Cupertine ju akosi odignorovali. Prvý iPhone 2G ešte nedokázal prijímať ani posielať MMS správy (obrázky). Firme trvalo až do roku 2009, kým túto nevýhodu napravila. S touto funkciou prišiel iPhone 3GS s operačným systémom iOS 3. Podporu dostal spätne aj model iPhone 3G (2008), nie však 2G.
Prečítajte si tiež  Zaklínač hlási príchod na ďalšie počítače Mac: Na týchto modeloch bude podporovaný

Pokiaľ by sme chceli, tento zoznam by sme mohli obohatiť ešte o veľa ďalších faktov. Prvý iPhone napríklad neponúkal žiadne zabezpečenie cez Touch ID a ani Face ID. Rovnako nedokázal odolať vode, na nabíjanie používal zastaralý 30-pinový konektor, mal displej s pomerne nízkym rozlíšením a už vôbec nepodporoval bezdrôtové, alebo rýchle nabíjanie.

Toto všetko sú však vo veľkej miere veci, ktoré nedokázalo ani množstvo jeho nástupcov a na trh prišli až oveľa neskôr. Na druhej strane aj to „málo“, čo iPhone 2G ponúkal evidentne stačilo na to, aby navždy zmenil technologický svet. A my mu za to ďakujeme.

Na záver si môžete pozrieť legendárne video z konferencie, na ktorej vtedajší šéf Apple Steve Jobs prvý iPhone 2G predstavil. Stalo sa to 9. januára 2007, Ak ste ho nikdy nevideli, určite sa to oplatí:

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -