Apple dokáže urobiť marketing skutočne na všetkom. Keď spoločnosť v roku 2001 predstavila prvý iPod, jeho neoddeliteľnou súčasťou boli aj výrazné biele káblové slúchadlá, ktoré sa v priebehu krátkeho času stali pevnou súčasťou všetkých vizuálnych kampaní. Spoločnosti Apple biela farba v prípade káblov a príslušenstva zostala do dnešných dní. Nie vždy to, ale vyzerá práve najlepšie.

Práve na biele káble sa totiž ľahko zachytáva špina a po čase prestanú vyzerať tak dobre, ako keď boli nové. Vplyvom času zvyknú zošednúť, alebo v niektorých prípadoch dokonca zožltnúť. Ak sa to stane aj vám, mali by ste zbystriť pozornosť. Teoreticky to nemusí byť úplne bezpečné a možno je čas rozmýšľať nad výmenou kábla.

1. Kábel zožltol v dôsledku prehrievania 

Apple kábel zožltnutý
Zdroj: SvetApple

Pri nabíjaní vzniká teplo, voči ktorému je kábel štandardne kvalitne zaizolovaný. Pokiaľ je však príslušenstvo pravidelne vystavované nadmerne vysokým teplotám a kábel sa prehrieva, môže dôjsť k zničeniu izolácie a následne zožltnutiu koncovky kábla.

Presne to je dôvod, prečo zvykne byť žltý len pri konektoroch tak, ako na fotografii vyšiše.

2. Kábel ste príliš často ohýbali, krútili a lámali 

Ďalší dôvod, ktorý môže prispieť ku zožltnutiu kábla je spôsob jeho používania. Ľudia často káble naťahujú, ohýbajú a doslova lámu tesne pri nabíjacom konektore, čo môže prispieť k poškodeniu izolácie a únave gumeného materiálu.

Pridajme vysoké teploty, ktoré vznikajú pri nabíjaní a opäť sa môžeme vrátiť k bodu číslo jedna.

3. Slnko nemá rado biele káble 

Tak ako pri mnohých iných bielych produktoch, ktoré nie sú celkom UV stabilné, prípadne nemajú dostatočnú ochranu, aj v prípade nabíjacích káblov pre iPhone či Mac môže slnko spôsobiť ich celkové zažltnutie.

Nevyzerá to síce pekne, ale v takomto prípade to nepredstavuje pre funkčnosť kábla žiadne riziká. Zožltnutý však musí byť rovnomerne od začiatku po koniec kábla.

Zožltnutý kábel radšej vymeňte 

Apple kábel zožltnutý
Zdroj: SvetApple

Nie, nechceme vás ničím strašiť, je to len upozornenie. Pokiaľ si všimnete, že váš nabíjací kábel začína „chytať“ pri konektoroch (alebo pokojne len jednom z nich) výraznejšie žlté sfarbenie, je najvyšší čas na to, ho vymeniť. Dôvodom je vaša bezpečnosť.

Pri rýchlom preskúmaní sociálnej siete Reddit sme narazili na prípady, kedy takýto kábel z ničoho nič začal smrdieť, či dokonca dymiť, čo už zaváňalo rizikom vzniku požiaru. Bezpečnosť musí byť prvoradá.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPhone 16 Pro dostane ultimátny foto-systém: Apple vylepší aj tento objektív
Môže ťa zaujímať
- Reklama -