Spoločnosť Apple prišla v roku 2022 so zmenou, kedy svoj špičkový iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max vybavila plnohodnotným, až 48 megapixelovým snímačom, ktorý nahradil svojho predchodcu s rozlíšením 12 Mpx. A aj keď to vyzerá na papieri pekne, v praxi vám to môže skomplikovať život. Ak totiž plánujete fotiť s plným 48 Mpx rozlíšením, každý jeden záber bude extrémne veľký.

Odhalil to vývojár Steve Moser na základe kódu v operačnom systéme iOS 16 RC. Podľa jeho zistení bude mať každá 48 Mpx fotografia zhotovená vo formáte ProRAW približne 75 MB, čo je až trikrát viac, než bežná fotografia zachytená na klasický 12 Mpx snímač v iPhone 13 Pro či iPhone 14 Pro.

Základné 128 GB úložisko vám nemusí stačiť 

iPhone 14 Pro 48 Mpx fotografie veľkosť
Zdroj: YouTube / Sara Dietschy

Tieto informácie už potvrdilo aj video od YouTuberky Sary Dietschy, ktorá sa zúčastnila prezentácie na podujatí „Far out“.

Ako jedna z prvých na svete si mohla vyskúšať nový iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max na vlastnej koži, pričom na jednom zábere je vidieť, že fotografia zhotovená na 48 Mpx kameru má veľkosť až 80,4 MB a rozlíšenie 8 064 × 6 048 px.

Pokiaľ sa teda rozhodujete fotiť na profesionálnej úrovni a chcete využívať plný potenciál zariadenia, mali by ste zvážiť výber väčšieho, než základného 128 GB úložiska, ktoré vás v prípade iPhonu 14 Pro vyjde na 1299 €. K dispozícii sú aj verzie 256 GB, 512 GB a 1 TB.

Čo prináša 48 Mpx rozlíšenie v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max? 

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Ako sme napísali v našom hlavnom článku venovanom zariadeniu, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostal obrovský, až 48 Mpx fotoaparát so štvorpixelovým snímačom. Ten sa dokáže prispôsobiť snímanej fotografii a je vybavený optickou stabilizáciou obrazu s posunom snímača druhej generácie.

Pri väčšine záberoch spája štvorpixelový snímač všetky štyri pixely do jedného veľkého štvorpixelu s veľkosťou ekvivalentnou 2,44 µm, vďaka čomu bude iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max fotiť skvele aj počas zhoršených svetelných podmienok. Vtedy sa však rozlíšenie fotoaparátu zníži na „praktickú“ hodnotu 12 Mpx.

Štvorpixelový snímač ponúka aj 2-násobný optický zoom, ktorý využíva rozlíšenie 12 Mpx pre fotografie a 4K pre video.

Táto novinka je vhodná pri práci s ohniskovou vzdialenosťou, napríklad keď sa snažíte zachytiť portrétne fotografie. Výsledky by mali byť lepšie, než kedykoľvek predtým.

Prečítajte si tiež  Ako na iPhone nastaviť eSIM? Využívajte dve SIM karty súčasne

Nová technológia si samozrejme rozumie aj s Apple ProRAW v plnom 48 Mpx rozlíšení. Toto však ocenia iba skúsení a profesionálni používatelia, ktorí vedia, ako túto technológiu využívať vo svoj prospech.

Dajte nám vedieť do komentára, či dokážete využiť obrovské, až 48 Mpx rozlíšenie alebo vám bude stačiť zaužívaný 12 Mpx štandard. Tešíme sa na všetky vaše reakcie.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -