Rok prešiel ako voda a spoločnosť Apple usporiadala ďalší event s názvom „Far Out”, na ktorom nám predstavila úplne nový iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Novinky sa ukázali po boku dostupnejších verzií iPhonu 14 a iPhonu 14 Plus a ponúkajú oveľa viac hardvérových vylepšení, ktoré je možné pozorovať už na prvý pohľad. 

V prvom rade treba uviesť, že Apple vychádzalo z dizajnu, ktorý v roku 2021 nastolil iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Použitá bola opäť kvalitná chirurgická oceľ a matné sklo.

Nástupca má ale k dispozícii niekoľko pozmenených vizuálnych prvkov ako aj farieb, ktoré stoja za pozornosť. V nasledujúcich riadkoch si to zhrnieme.

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max má Always-On displej

iPhone 14 / 14 Pro Always-on displej
Zdroj: Apple

Nie je žiadnym prekvapením, že nový iPhone 14 Pro / 14 Pro Max ponúka ten najlepší displej, aký môžete v súčasnosti v smartfóne získať. K dispozícii sú dve veľkosti (6,1″ a 6,7″), ktoré sú ideálne na streamovanie filmov či hranie hier. Rovnako tak si ale na zariadení užijete aj profesionálnu úpravu fotiek a videí.

Všetko vám navyše spríjemní fakt, že OLED Super Retina XDR panel podporuje technológiu ProMotion (120 Hz obnovovaciu frekvenciu) a zároveň po prvýkrát aj funkciu Always-On.

iPhone 14 Always-on displej
Zdroj: Apple

Displej dokáže stmavnúť a znížiť svoju obnovovaciu frekvenciu na 1 Hz, takže neustále zobrazovanie informácií nemá žiaden veľký vplyv na spotrebu energie. Rovnako to funguje aj na Apple Watch. Technológia Always-On vám bude aj po uzamknutí iPhonu zobrazovať čas, dátum, živé aktivity či widgety.

Náročnejší spotrebitelia tiež ocenia špičkový HDR jas, ktorý dosahuje neuveriteľnú hodnotu 2000 nitov. Len pre porovnanie, je to dvakrát viac, ako štandardne ponúkal minuloročný iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max.

Samozrejmosťou je tiež použitie špeciálneho skla s povrchovou úpravou Ceramic Shield, ktoré iPhone 14 Pro / 14 Pro Max ochráni pred pádmi alebo nárazmi. Toto isté, ale ponúka aj iPhone 12 Pro či iPhone 13 Pro.

Interaktívne Face ID aka Dynamic Island

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Určite nikomu neunikla zmena, ktorá sa odohrala vo vrchnej časti displeja. Výrez pre Face ID, ktorý sme prezývali „Notch“ zmizol a nahradila ho interaktívna verzia, ktorá prepája hardvér a softvér v reálnom čase. Apple túto novinku nazvalo „Dynamic Island“, čo čiastočne súvisí s jej schopnosťami.

Kamery a senzory TrueDepth boli v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max zapracované priamo do displeja, čo spôsobilo, že sú jeho pevnou súčasťou.

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

A aj keď by ste mohli povedať, že ide o hlúpe riešenie, opak je pravdou.V skutočnosti ide o jeden geniálny nápad, ktorý nadchol milióny ľudí po celom svete a prekvapil aj nás v redakcii.

Takzvaný dynamický ostrovček je po celý čas používania iPhonu pripravený na to, aby vám umožnil rýchly prístup k ovládacím prvkom jediným kliknutím

Prečítajte si tiež  iPhone 14 priprav sa. Samsung predstaví svojho konkurenta Galaxy S23 už čoskoro

Rovnako tak spolupracuje s rôznymi súčasťami používateľského rozhrania iOS, ako aj s aplikáciami, ktoré ho môžu naplno využívať a pridávať doň svoj vlastný obsah.

Jednoducho tak cez tento prvok budete používať navigáciu, prepínať hudbu alebo spúšťať časovač. Dynamic Island vám dokonca umožní aj zobrazenie športových výsledkov alebo polohy vášho UBER vodiča, pretože sa bude dať kombinovať so živými aktivitami.

Apple teda vzalo otravný výrez z vrchnej časti obrazovky, trochu ho upravilo a zákazníkom naservírovalo vylepšenie, ktoré premieňa nevýhodu na obrovský benefit. Takto sa nám to páči!

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max dostal extrémne výkonný procesor A16 Bionic

A16 Bionic
Zdroj: Apple

Apple v roku 2022 ponúklo svoj najnovší procesor A16 Bionic len pre drahší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Dôvodom môže byť aj použitie modernejšieho 4nm výrobného procesu, ktorého kapacity sú obmedzené. Lacnejšie modely sa dodávajú s čipom A15 Bionic (5nm).

Novinka má k dispozícii 6-jadrové CPU, ktoré obsahuje 2-výkonné a 4-úsporné jadrá. Vďaka tomu je až o 40 % rýchlejšia, než konkurenčné riešenia a akékoľvek zaťaženie zvládne s absolútnym prehľadom.

A16 Bionic
Zdroj: Apple

Procesor A16 Bionic je vybavený aj zrýchleným 5-jadrovým grafickým procesorom s o 50 % väčšou šírkou pamäťového pásma, vďaka čomu je ako stvorený pre náročnejšie hry alebo aplikácie. Celú techniku dopĺňa 16-jadrový Neural Engine, ktorý je schopný vykonať až 17 biliónov operácií za jedinú sekundu. To sa dá zúžitkovať v rámci pokročilého strojového učenia.

Za zmienku tiež stojí, že CPU, GPU, Neural Engine a procesor obrazového signálu nonstop spolupracujú a spoločne dokážu vykonať až 4 bilióny operácií pri tvorbe jedinej fotografie. Kedysi by sa nám o takýchto technológiách ani nesnívalo…

Zabudnite na 12 Mpx. Do hry vstupuje 48 Mpx rozlíšenie

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Vždy keď Apple predstaví novú generáciu iPhonu s označením „Pro“, dočkáme sa zásadných vylepšení fotoaparátu. Ináč tomu nebolo ani teraz, keď sa po viac ako siedmych rokoch zmenilo rozlíšenie hlavnej širokouhlej šošovky.

Tá už nemá klasických 12 Mpx ale rovno 48 Mpx. Apple si od tejto zmeny sľubuje radikálne zlepšenie záberov.

Lepšie fotky v šere 

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Rovnako ako dostupnejšie modely, aj iPhone 14 Pro získal technológiu Photonic Engine, vďaka ktorej zaznamenal obrovský skok pri fotení v slabom osvetlení.

Vďaka pokročilej integrácii softvéru a hardvéru sa kvalita fotiek v šere zlepšila 2-násobne pri hlavnom fotoaparáte, až 3-násobne pri ultraširokouhlom fotoaparáte, 2-násobne pri teleobjektíve a rovnako 2-násobne pri TrueDepth fotoaparáte.

Funkcia Photonic Engine dosahuje toto dramatické zvýšenie kvality tým, že aplikuje technológiu Deep Fusion v skoršej fáze procesu snímania záberu, aby sa dosiahli mimoriadne detaily, zachovali jemné textúry a aby sa zachytili lepšie farby.

48 Mpx s väčším snímačom

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Ako sme napísali vyššie, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostal obrovský, až 48 Mpx fotoaparát so štvorpixelovým snímačom. Ten sa dokáže prispôsobiť snímanej fotografii a je vybavený optickou stabilizáciou obrazu s posunom snímača druhej generácie.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 Pro kúpite už od 1 094 €. Ušetríte stovky eur

Pri väčšine záberoch spája stvorpixelový snímač všetky štyri pixely do jedného veľkého štvorpixelu s veľkosťou ekvivalentnou 2,44 µm, vďaka čomu bude iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max fotiť skvele aj počas zhoršených svetelných podmienok. Vtedy sa však rozlíšenie fotoaparátu zníži na „praktickú“ hodnotu 12 Mpx.

Štvorpixelový snímač ponúka aj 2-násobný optický zoom, ktorý využíva rozlíšenie 12 Mpx pre fotografie a 4K pre video. Táto novinka je vhodná pri práci s ohniskovou vzdialenosťou, napríklad keď sa snažíte zachytiť portrétne fotografie. Výsledky by mali byť lepšie, než kedykoľvek predtým.

Nová technológia si samozrejme rozumie aj s Apple ProRAW v plnom 48 Mpx rozlíšení. Toto však ocenia iba skúsení a profesionálni používatelia, ktorí vedia, ako túto technológiu využívať vo svoj prospech.

Ďalšie vylepšenia fotoaparátu v iPhone 14 Pro / 14 Pro Max

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple
 • Nový 12MP ultraširokouhlý fotoaparát s 1,4 µm pixelmi, ktorý prináša ostrejšie snímky s väčším množstvom detailov a zlepšuje už aj tak výkonné možnosti makrofotografie.
 • Vylepšený teleobjektív, ktorý ponúka 3-násobný optický zoom.
 • Nový predný TrueDepth fotoaparát s clonou ƒ/1,9, ktorý umožňuje lepší výkon pri fotografovaní a natáčaní videa v slabom osvetlení. Vďaka použitiu technológie autofocus dokáže ešte rýchlejšie zaostriť a zachytiť skupinové zábery z väčšej vzdialenosti.
 • Nový adaptívny True Tone blesk, ktorý bol úplne prepracovaný so sústavou deviatich LED diód. Tie menia vzor na základe zvolenej ohniskovej vzdialenosti a sú výrazne jasnejšie.
 • Nové technológie výpočtovej fotografie, ako sú Nočný režim, Smart HDR 4, Portrétny režim s portrétnym osvetlením, Nočný režim, Portrétne fotografie, Fotografické štýly na prispôsobenie vzhľadu každej fotografie a Apple ProRAW.
 • Nový akčný režim, ktorý sa prispôsobí výrazným otrasom, pohybu a vibráciám.
 • Filmový režim, ktorý je teraz k dispozícii v rozlíšení 4K pri 30 fps a 4K pri 24 fps.
 • Technológie pre profesionálov ako ProRes3 a Dolby Vision HDR.

Detekcia nárazu a podpora satelitného pripojenia 

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max satelitné pripojenie
Zdroj: Apple

Apple zapracovalo na tom, aby bol iPhone 14 / 14 Plus plný bezpečnostných funkcií. Okrem detekcie nárazu, ktorá vám pomocou špeciálneho gyroskopu dokáže zachrániť život počas autonehody obsahuje aj podporu satelitného SOS pripojenia.

Funguje to tak, že zariadenie namierite na satelit (telefón vám ukáže, kde sa nachádza) a následne si môžete privolať záchranu formou správy.

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max satelitné pripojenie
Zdroj: Apple

Služba bude k dispozícii na 2 roky zadarmo na území USA a Kanady. Zároveň platí, že ju budete môcť využívať iba vtedy, keď sa ocitnete mimo mobilného pokrytia.

Slovenské ceny za iPhone 14 Pro / 14 Pro Max prekonali dôležitú psychologickú hranicu

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Čakať a dúfať, že spoločnosť Apple nezdvihne cenu za iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max bolo naivné. Predsa len do hry vstúpili viaceré faktory, vrátane šialenej inflácie, ktorá musela byť vo výsledných čiastkach zohľadnená.

Prečítajte si tiež  Video: Toto je prvý teardown nového iPhonu 14 Pro Max. Pozrite sa ako vyzerá zvnútra

Za najlacnejší iPhone 14 Pro so 128 GB úložiskom preto v roku 2022 nezaplatíme 1149 € ale až 1299 €, čo už je celkom dosť. Ak by ste chceli najlacnejší iPhone 14 Pro Max, pripravte si rovno 1449 €.

Najdrahším iPhonom v histórii je potom 6,7″ model s 1 TB úložiskom, za ktorý zaplatíte šialených, 2099 €. Táto konfigurácia však zrejme osloví len tých najnáročnejších spotrebiteľov.

Telefóny budú k dispozícii v štyroch farebných prevedeniach, ktoré si môžete pozrieť na obrázku vyššie. Menovite ide o varianty Space Balck (čierna), Silver (strieborná), Gold (zlatá), Deep Purple (fialová).

Slovenská cena za iPhone 14 Pro

 • iPhone 14 Pro (128 GB) – 1299 € (1149 €)
 • iPhone 14 Pro (256 GB) – 1429 € (1269 €)
 • iPhone 14 Pro (512 GB) – 1689 € (1499 €)
 • iPhone 14 Pro (1 TB) – 1949 € (1729 €)

Slovenská cena za iPhone 14 Pro Max

 • iPhone 14 Pro (128 GB) – 1449 € (1269 €)
 • iPhone 14 Pro Max (256 GB) – 1579 € (1369 €)
 • iPhone 14 Pro Max (512 GB) – 1839 € (1599 €)
 • iPhone 14 Pro Max (1 TB) – 2099 € (1829 €)

Novinka sa začne predávať v piatok 16. septembra. Operačný systém iOS 16 bude dostupný skôr, konkrétne od pondelka 12. septembra.

Krátke zhrnutie iPhone 14 / 14 Plus z našej redakcie

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Aj keď Apple predstavilo tretíkrát po sebe veľmi podobný iPhone, v roku 2022 sme sa dočkali výraznejšej evolúcie, ktorá ho z nášho pohľadu približuje k pomyselnému titulu kráľa smartfónov.

Či už je to interaktívny výrez pre Face ID, obrovské zlepšenie už tak dokonalého fotoaparátu, šialený výkon alebo ďalšie inovácie, vo všetkých smeroch je nový iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max jednoducho TOP. Škoda len tej ceny, no inflácia sa zastaviť nedá…

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o novom iPhone 14 Pro / 14 Pro Max myslíte vy. Tešíme sa na vaše reakcie.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -