Apple včera aktualizovalo svoj mobilný operačný systém iOS 15 na verziu iOS 15.1, ktorá prináša nie len opravu mnohých chýb a nedostatkov ale taktiež viacero funkcií, ktoré sme mohli vidieť na konferencii WWDC 2021. Aby ste v tom mali jasno, zhrnuli sme ich v tomto krátkom článku:

5. SharePlay

Funkcia SharePlay, ktorá je integrovaná do aplikácie Face Time bola navrhnutá tak, aby umožnila používateľom viacej komunikovať online, pokiaľ sa napríklad v čase pandémie nemôžu fyzicky stretnúť.

K dispozícii sú vstavané možnosti spoločného počúvania hudby, zdieľania rôznych zvukových záznamov, sledovania filmov/seriálov a ich perfektnej synchronizácie.

Spomenúť musíme tiež rozšírenie funkcie zdieľania obrazovky, ktoré umožňujú vzdialené ovládanie vášho iPhonu, iPadu alebo Macu niekym iným. Pokiaľ teda budete mať problém a kamarát pozná riešenie, jednoducho mu na chvíľu svoje zariadenie zveríte „online“.

4. ProRes video (len pre iPhone 13 Pro)

Jedna z najzaujímavejších noviniek kamerového systému v iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max je jednoznačne schopnosť zachytávať záznam do formátu ProRes. Napriek tomu, že telefóny si môžete kúpiť už niekoľko týždňov, táto funkcia je k dispozícii až od včerajšieho večera.

Samotný formát je určený skôr pre profesionálov a tvorcov televíznych relácií, reklám či filmov. Hoci nie je úplne bezstratový, v praxi podlieha minimálnej kompresii a tak ponúka vysokú presnosť farieb a kontrastov.

Ak máte iPhone 13 Pro alebo iPhone 13 Pro Max, ProRes povolíte tak, že otvoríte Nastavenia > Formáty > Apple ProRes (aktivujete prepínač).

Zachytávanie záznamu v tomto režime je obmedzené na 30 snímok za sekundu. Ak máte 128 GB iPhone 13 Pro/ 13 Pro Max, počítať môžete len s rozlíšením Full HD. Vyššie kapacity potom zvládnu natáčať do 4K.

Apple uvádza, že jednominútové 10-bitové HDR ProRes video zaberá cca 1,7 GB miesta pri nahrávaní v HD kvalite. Pokiaľ si vyberiete rozlíšenie 4K, je to až 6 GB miesta!

3. Deaktivácia automatického prepínania makra (len pre iPhone 13 Pro)

Majitelia iPhonu 13 Pro a iPhonu 13 Pro Max sa sťažovali, že automatické prepínanie na makro režimu (cez ultraširokouhlý objektív) im nevyhovuje v každej situácii.

Aj preto Apple reagovalo jednoduchým nastavením, kedy si túto funkciu môžete deaktivovať. Možnosť nájdete v Nastaveniach > Fotoaparát > Auto Macro.

2. Lossless Audio a Dolby Atmos pre HomePod + HomePod mini

Ak holdujete kvalitnému prehrávaniu skladieb, mali by ste vedieť, že iOS 15.1 prináša so softvérom HomePod 15.1 aj podporu pre prehrávanie hudby v bezstratovej kvalite a v priestorovom zvuku Dolby Atmos. Týka sa to ako menšieho HomePodu mini, tak aj väčšieho HomePodu.

Bezstratový zvuk a Dolby Atmos je možné aktivovať prostredníctvom aplikácie Domácnosť. Otvorte si Nastavenia domácnosti (v ľavom hornom rohu), klepnite na svoj profil a potom v časti Médiá klepnite na Apple Music . Tu už nájdete možnosť aktivácie Lossless Audio a Dolby Atmos.

1. Očkovací certifikát v aplikácii Peňaženka

Poslednou zaujímavou novinkou, ktorú prináša aktualizácia iOS 15.1 je možnosť pridať si svoje záznamy o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 do aplikácie Zdravie na iPhone. Následne vám systém vygeneruje špeciálnu očkovaciu kartu, ktorá sa objaví v aplikácii Peňaženka.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako používať portrétny režim na iPhone a docieliť fantastické výsledky?

Žiaľ, ako už asi tušíte, túto očkovaciu kartu nebudete môcť zatiaľ využívať na Slovensku. Pokiaľ sa ale nachádzate niekde v zahraničí, uvedená funkcia môže byť pre vás prínosná. Vy sa zatiaľ môžete spoľahnúť na iné riešenie, o ktorom sme informovali už pred mesiacmi.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.