Spoločnosť Apple v roku 2007 navždy zmenila mobilný priemysel a práve od jej krokov sa začali učiť tí najlepší. Princíp, na akom fungoval prvý iPhone okopíroval v podstate každý jeden moderný Android. A hoci je pravda, že na trhu je obrovské množstvo výrobcov smartfónov a väčšina z nich už pracuje so špičkovými technológiami, ich zariadenia si zďaleka nedržia cenu tak dobre, ako iPhone.

Pokiaľ vás zaujíma, čo spôsobuje tento jav, odpovedať sa vám pokúsime v tomto článku. Je totiž pravda, že pokiaľ chcete iPhone z druhej ruky, často zaň zaplatíte stovky eur, aj keď ide už o niekoľkoročný model. Smartfóny s operačným systémom Android majú v takomto prípade výrazne nižšiu hodnotu.

Veď pekným príkladom je koniec koncov aj posledná línia smartfónov. Zatiaľ čo iPhone 15 Pro Max (256 GB), ktorý sa v čase uvedenia na trh predával za 1 449 € dnes po kliknutí na tento odkaz kúpite za 1 109 €, jeho najväčší konkurent Samsung Galaxy S24 Ultra (256 GB) štartoval na rovnakej sume, no po kliknutí na tento odkaz ho zoženiete len za 999 €. Ide pri tom o smartfón, ktorý na rozdiel od iPhonu 15 Pro Max nie je na trhu ešte ani pol roka!

1. Branding a vnímaná hodnota

Apple logo new york apple store
Zdroj: INC

Spoločnosť Apple sa dlhodobo profiluje ako prémiová značka spotrebnej elektroniky. Jej produkty sú často spájané s vysokou kvalitou a luxusom, čo umožňuje spoločnosti Apple stanoviť vyššie ceny v porovnaní s výrobcami Android zariadení.

Vďaka silnému brandingu a vnímanej hodnote sú zákazníci ochotní zaplatiť viac za iPhony. Navyše netreba zabúdať, že Apple využíva aj pri najdostupnejších modeloch prémiové materiály.

Aj keď si teda kúpite iPhone SE 3, alebo Apple Watch SE 2, v oboch prípadoch získate kvalitné hliníkové telo, absolútne špičkové spracovanie a tiež solídnu konštrukciu.

Mnohí konkurenti v snahe znížiť výrobné náklady použijú radšej plast, kvôli ktorému pôsobia zariadenia oveľa lacnejším dojmom. Apple to v minulosti skúsil tiež, napríklad pri iPhone 5C, no rýchlo sa od tohto nápadu vzdialil. Išlo totiž o model, ktorý sa vôbec nepredával dobre.

2. Ekosystém spoločnosti Apple 

apple produkty iphone ipad apple pencil airpods
Zdroj: Unsplash (Brandon Romanchuk)

Jedným z hlavných predajných argumentov iPhonov je ich integrácia s ďalšími produktmi a službami Apple, ako sú iCloud, iMessage a širší Apple ekosystém produktov.

Pokiaľ si kúpite iPhone, v podstate sa chytíte do pasce, nakoľko väčšina ľudí si o niekoľko mesiacov / rokov kúpi aj inteligentné hodinky Apple Watch, iPad alebo počítač Mac.

Prečítajte si tiež  Apple vydalo novú a jednoduchú reklamu na nový iPhone SE.

S produktami od Apple sa jednoducho pracuje a perfektne medzi sebou komunikujú. Je to preto, lebo spoločnosť Apple má pod palcom vývoj hardvéru aj softvéru a navyše do veľkej miery vplýva aj na produkciu. Táto firma má tých najlepších výrobných partnerov. Stačí spomenúť spoločnosť TSMC, ktorá je popredným výrobcom polovodičov.

Aj vďaka tomu môže mať iPhone, iPad či Mac vždy najnovší procesor zo série A alebo M, ktorý má absolútne bezkonkurenčný výkon a využíva najnovší výrobný proces.

Táto integrácia zvyšuje vnímanú hodnotu iPhonov a umožňuje Apple opodstatniť vyššie ceny svojich zariadení. Vytvára to unikátny používateľský zážitok, ktorý konkurencia často nedokáže napodobniť.

3. Vývoj a výskum 

Apple laboratórium
Zdroj: Apple

Apple výrazne investuje do výskumu a vývoja s cieľom priniesť nové technológie a funkcie do svojich zariadení. Tieto investície vedú k vyšším nákladom na výrobu, ktoré sa potom premietajú do cien iPhonov.

Neustály pokrok v technológiách a inováciách je jedným z hlavných dôvodov, prečo si Apple môže dovoliť udržiavať vyššie ceny svojich produktov. A keďže to zákazníci vidia, radi za to zaplatia.

Veď sa len stačí pozrieť na iPhone 15 Pro Max, ktorého fotoaparát prináša absolútne špičkové zábery, titánové telo ponúka extrému odolnosť a nízku váhu a čip A17 Pro s podporou hardvérovo akcelerovaného ray tracingu umožňuje hrať niektoré najnovšie hry z PlayStation 5.

4. Dlhoročná podpora 

Zdroj: Unsplash / Jeff Vanderspank / Dennis Brendel (úprava redakcie)

Spoločnosť Apple sa zameriava na to, aby vám iPhone fungoval čo najdlhšie. Dnes si operačný systém iOS 17 môžete nainštalovať aj na iPhone XS / XS Max a iPhone XR, ktorý prišiel na trh ešte v roku 2018. V praxi to znamená, že máte k dispozícii približne 5 – 6 ročnú podporu pre svoje zariadenie.

Týmto to, ale nekončí. Apple totiž pravidelne aktualizuje aj svoje staršie produkty. Ak máte napríklad iPhone 5S z roku 2013, ešte začiatkom roka 2023 ste naň mohli dostať aktualizáciu, ktorá opravovala bezpečnostné chyby.

Inými slovami, iPhone sa dá bez starostí používať aj dlhé roky po svojom predstavení a počas svojej životnosti môže vystriedať pokojne aj 3 – 4 majiteľov. Záujem je oň aj po rokoch obrovský, kdež to pri Androidoch ľudia kupujú radšej nové modely. Keďže im rýchlejšie klesá hodnota, oplatí sa im to viac!

5. iPhone sa mení pomaly 

história iPhonu
Zdroj: YouTube / Apple Explain (snímka obrazovky)

Ďalším zaujímavým faktom je to, čo spoločnosti Apple mnohí ľudia pomerne často vyčítajú. iPhone vyzerá z roka na rok relatívne rovnako. Veď sa len pozrite na posledný iPhone 15, ktorý sa po vizuálnej stránke stále veľmi podobá na o tri roky starší iPhone 12.

Prečítajte si tiež  Jailbreak pre iOS 13 je tu! Nájde sa v roku 2019 niekto, kto si ho vôbec nainštaluje?

A aj keď to niekto môže považovať za negatívum, práve tento fakt do značnej miery prispieva k tomu, že si tieto smartfóny vynikajúco držia hodnotu. Ak máte v ruke telefón z roku 2020, ešte stále nepôsobí vôbec staro. Preto zaň nemáte problém priplatiť si pomerne dosť peňazí – pokojne aj toľko, ako za úplne nový Android strednej triedy!

Záver

Vyššie uvedené skutočnosti spolu s ďalšími trhovými a obchodnými faktormi prispievajú k tomu, že iPhone si drží cenu lepšie, ako konkurencia s operačným systémom Android.

Zatiaľ čo niektorí spotrebitelia môžu považovať ceny iPhonov za príliš vysoké, pre iných  je hodnota, ktorú za tieto peniaze dostávajú nenahraditeľná. A navyše tu platí pravidlo, že aj keď iPhone kúpite drahšie, v skutočnosti ho aj drahšie predáte.

Inými slovami vás to na konci dňa nestojí oveľa viac, ako spomínaný Android…

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -