September už klope na dvere a Apple pravdepodobne začína s masovou produkciou svojho iPhonu 7 a iPhonu 7 Plus. Ten by mal byť opäť raz predajným trhákom. Keďže sa nám od začiatku tohto roka o novinke podarilo zozbierať pomerne veľké množstvo informácií, prinášame ti 5 noviniek, ktoré možno uvidíme po prvýkrát práve v iPhone 7. Máme sa na čo tešiť!

Vodeodolnosť

Začneme hneď niečím, čo v pomerne veľkej miere súvisí s letnou tématikou. Keďže nám svieti slniečko a vonku sú často neznesiteľné teploty, ľudia sa chodievajú kúpať. No a keďže ku kúpaniu patrí ponáranie sa a skákanie vo vode, niekedy sa stane, že si človek zabudne vytiahnuť svoj iPhone z vrecka. Takéto niečo máva veľmi často fatálne následky a dobre vymočený iPhone už väčšinou nemá šancu. Apple by to ale s novým iPhonom mohlo vyriešiť jednoduchým krokom, spravil by ho vodeodolný.

- Reklama -

V prvom rade sa objavilo veľa patentov, ktoré nám to naznačujú, pričom už pri iPhone 6S bol mierny pokus o vodeodolnosť v podobe tenučkého gumeného tesnenia medzi displejom a hliníkovým šasi. Koniec koncov, iPhone 7 a iPhone 7 Plus majú prísť bez 3,5mm audio jack konektora. Práve to by mohol byť krok bližšie k tomu, aby sa z iPhonu stalo vodotesné zariadenie.

Netreba ale zabúdať na to, že ak sa to raz podarí, nepôjde o úplne 100% odolnosť, nakoľko Apple ponúkne len niečo podobné ako má v Apple Watch, teda vodeodolnosť, ktorá by mala byť schopná odolať dažďu či umývaniu rúk. Každopádne, hodinky znesú oveľa viac, ide skôr len o “právnu” formu, kvôli reklamáciám.

Vodeodolnosť - svetapple.sk

Apple A10 a Apple M10

Ďalšia vec, ktorá je už v tomto prípade považovaná za samozrejmosť je výkonnejší čip, teda procesor, ktorý bude poháňať naše zariadenia. Keďže súčasný čip nesie označenie Apple A9 a v Apple je tradíciou, že s nastávajúcou generáciou sa to celé posunie o číslo ďalej, nový čip ponesie názov Apple A10. Tiež tu bude koprocesor, ktorý tu bude na jednoduchšie úlohy – Apple M10. Tak, ako už býva v prípade čipov zvykom, Apple prinesie opäť nevídaný výkon.

iPhone 7 sa stane najvýkonnejším smartfónom na svete. Možno, že to nebude v podobe papierového výkonu, ale to je predsa jedno. Dôležité je predsa to, ako to vidí používateľ, nie ako to vidí papier. V prípade väčšieho modelu iPhone 7 Plus by sme sa mohli dočkať aj 3GB RAM z dôvodu pridania duálneho fotoaparátu, ktorý bude potrebovať viac operačnej pamäte. Tým, že sme spomenuli duálnu šošovku sa vlastne presúvame k fotoaparátu.

Apple A10 - svetapple.sk

Fotoaparát

Apple si už dlhé roky drží pozíciu v TOP medzi mobilnými zariadeniami a ich fotoaparátmi. Pri iPhone sa inžinieri už dlhé roky snažia docieliť, aby boli zábery čo najlepšie a najkvalitnejšie. Vďaka neustálemu vývoju dokáže napríklad iPhone 6S fotiť (takmer) ako zrkadlovka a bežné oko neuvidí rozdiel. Už to je dosť úspech, ale ako všetci dobre vieme, dá sa to posunúť ešte ďalej. Apple by mohlo opäť raz vylepšiť fotoaparát v iPhone 7, aj keď nepredpokladáme nárast megapixelov. Skôr predpokladáme, že sa zvýši kvalita fotiek po stránke šumu, farieb či v horších svetelných podmienkach.

Menší iPhone by sa konečne mohol dočkať optickej stabilizácie. Tú doteraz ponúkal len iPhone 6 Plus pre fotografie a iPhone 6S Plus už aj pre video. Keďže by ale nový iPhone 7 Plus mal priniesť duálnu šošovku fotoaparátu, vďaka čomu sa kvalita fotiek zaručene zlepší, Apple si môže dovoliť vylepšiť fotoaparát na menšom iPhone.

Predsalen si priznajme, že optická stabilizácia mohla byť aj tu, no firma chcela tieto dva telefóny aspoň niečim rozlíšiť. Keďže jediný rozdiel bol iba vo veľkosti displeja a v tom, že iPhone 6S Plus má väčšie PPI ako menší model 6, optická stabilizácia bola celkom veľkým lákadlom. Po novom ale bude týmto lákadlom práve duálny fotoaparát.

Dualny fotoaparát - svetapple.sk

Farebná varianta Black

Hoci stále nie je oficiálne potvrdená, len pred pár dňami sa internetom prehnali správy o tom, že by nový iPhone mohol priniesť čisto čiernu farebnú variantu. Tá by buď nahradila Space Gray, ktorá je len tak mimochodom veľmi populárna a pravdepodobne patrí aj k najžiadanejším na trhu, alebo by sa pridala k 4 ponúkaným variantám, ktoré poznáme už dnes. Takáto príjemná zmena by určite nebola krokom vedľa už len preto, že Apple čiernu farbu doslova odstránilo, aj keď sme ju milovali.

Black varianta by mohla priniesť aj inú výhodu. Okrem toho, že by po nej išli fanúšikovia starej dobrej čiernej išli ako po teplých rožkoch, ľudia by ju kupovali aj kvôli tomu, aby mohli ukázať, že majú nový iPhone. Posledné 3. generácie totiž takouto variantou nedisponovali.

Tretí dôvod, prečo by malo Apple predstaviť aj čiernu variantu je ten, že ak môže mať klasická zlatá aj ružovú zlatú, prečo by nemohla mať vesmírne sivá svoju čiernu? Uvidíme, ako sa Apple rozhodne, ale čiernej farbe skutočne fandíme a ak ju predstaví v iPhone 7, budeme veľmi spokojní!

Black - svetapple.sk

Dotykový Home Button

Posledná novinka súvisí viacmenej s poslednými únikmi, ktoré sa týkali tlačidla Home Button. To poznáme už celých 9 rokov ako hardvérové a hoci mierne pozmenilo svoj špecifický dizajn v roku 2013, stále je to starý dobrý Home Button. Prečo píšeme “stále”? Odpoveď je, že už možno dlho nebude. Problém nie je v tom, že by bolo tlačidlo kazové, poprípade, že by sa používalo zle.

Problém je v tom, že ak by ho Apple priamo zakomponovalo do displeja a premenilo ho na dotykové, mohlo by to byť celé o čosi lacnejšie na výrobu. Priznajme si však, že aj trošku modernejšie. Ľudia síce neobľubujú dotykové tlačidlá, no v Apple majú 3D Touch. Ten by teoreticky mohol vedieť veľmi hodnoverne napodnobniť “klik”, tak ako TrackPad. V takom prípade by si mal pocit, že stláčaš tlačidlo aj keby to nebola pravda. No a ako by to vyzeralo?

Odpoveď je mierne nejasná, ale veľmi pekne nám to na svojom renderi ukázal Martin Hajek, ktorý urobil iPhone 7 Black (aj na fotke vyššie). Tlačidlo by mohlo byť len decentne zakomponované v displeji a všetci by sme už asi vedeli, na čo slúži. Táto myšlienka sa nám veľmi páči, ale zároveň nás aj trošku straší, čo ak to nebude dobré? Netreba sa pýtať, ak to nebude dobré, Apple to nepredstaví.

iPhone 7 - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.