Apple predstavilo úplne nové iPhony už pred týždňom a dnes sa dostávame na tému, kde ich trochu skritizujeme. 64GB iPhone 11 Pro považujeme trochu za výsmech používateľom. Prečítajte si prečo.

Pri iPhone 11 je to v poriadku

Základná kapacita bola na iPhone dlhé roky 16GB. Po čase sa to našťastie zmenilo a od iPhonu 7 sme mohli kupovať zariadenia so základom 32GB. Dnes je to už 64GB! Je to super. Jedná sa v podstate o ideálnu pomäť pre nenáročného používateľa, ktorý nefotí nijako extra veľa fotografii a taktiež nepoužíva stovky “veľkých” aplikácii.

V iPhone 11, ktorý je zameraný skôr na obyčajného konzumenta vidíme tento základ ako mimoriadne príjemný. Dokonca len za sumu približne 50€ máte k dispozícii až 128GB. Vďaka tomu máte za relatívne malý cenový rozdiel fakt veľkú kapacitu. Ak sa rozhodnete pre vrchol ponuky 256GB (čo si myslíme, že 99% používateľom bude úplne stačiť), zaplatíte zhruba o 150€ viac ako za základ. Nie je to málo avšak možno aj vďaka tomu nebudete mať o nejaký ten rôčik dlhšie potrebu meniť svoje zariadenie. Čo však iPhone 11 Pro?

Potvrdené, Apple na všetkých nových iPhonoch zabil 3D Touch! - svetapple.sk

Tu Apple zvolilo politiku, s ktorou celkom stotožnení nie sme a aj ako dlhoroční fanúšikovia Applu ho musíme za tieto kroky kritizovať. Telefón sa tvári ako profi. Jeho pamäť je ale úplne smiešna.

Profi zariadenie, profi fotoaparáty, protfi výkon len tá pamäť je celkom trápna…

Nejako takto vnímame novú vlajkovú loď spoločnosti Apple. A aby sme veci uviedli na pravú mieru. Podobne sme to cítili aj minulý rok pri iPhone XS či modeli X. Základná pamäť v roku 2019 len 64GB? Tomu rozumieme pri bežnom smartfóne ale nie pri takom od ktorého sa očakávajú náročné a kvalitné fotografie či videá. Určite si veľa ľudí vystačí aj so základom. Verzie sú ale odstupňované ako 64GB a potom veľký skok na 256GB. Následne končia s podľa nás zbytočnou verziou 512GB.

Skrátka a jednoducho, chýba tú 128GB varianta, ktorá mohla tvoriť základ. Tu by ale nový model XS vo väčšej pamäťovej verzii zrejme skoro nikto nekupoval. Presne preto Apple tento variant vyhodilo a pre budúcich majiteľov nového modelu Pro pripravilo druhú verziu s 256GB samozrejme s mastným príplatkom. Ten v tomto prípade nečiní 50€ alebo 100€ ale približne 170€ čo veru nie je najmenej! Je teda jasné, že Apple využilo zákazníkov tohto modelu. Pravdepodobne obrovské percento z nich pôjde do väčšej varianty. Vo firme sa zrejme manažment zhodol na tom, že keď pre niekoho nie je problém zaplatiť 1149€ za základ, prečo by to mal byť problém 1319€ za 256GB?

Možno by sme ani slovo nepovedali, keby sme nevedeli, že Apple v skutočnosti na tomto iPhone dosť šetrilo. Minimálne na displeji, ktorý už nemá klasický 3D Touch ale len Haptic Touch. Tak isto ušetrilo nemalé milióny aj na jeho vývoji a dizajne, nakoľko recyklovalo množstvo komponentov z minulého roka. Výsledkom bude teda to, že aj pri rovnakom predaji bude zisk vyšší. Uvidíme s akou základnou pamäťou príde iPhone na budúci rok. So 64GB ale pri profi produkte, ktorý je o 300€ drahší ako jeho lacnejší brat (s veľmi podobným hardvérom) ale celkom stotožnení nie sme. Príde nám to ako výsmech pre zákazníkov, ktorí niečo od produktu očakávajú. Čo na to hovoríte vy?

iPhone 11 Pro naživo. Zariadenie pre skutočných profesionálov. - svetapple.sk
64GB iPhone 11 Pro považujeme trochu za výsmech používateľom. – svetapple.sk
ZDROJzdent.com
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here