Hoci sa o cene nových iPhonov hovorí v pozitívnom slova zmysle (mala by byť nižšia), niektorí analytici sú skeptickí. Podľa Forbes Apple ušetrí na výrobe iPhonu 11. Žiaľ, na zákazníkov sa to neprenesie a môžu byť nepríjemne šokovaní finálnou cenou. Len či to Applu stojí za to…

Apple ušetrí na výrobe iPhonu 11

Nová správa od spoločnosti JP Morgan, o ktorej píše AppleInsider pojednáva o tom, že jablkovej spoločnosti sa podarilo rapídne znížiť výrobné náklady pre iPhone 11. V porovnaní so súčasnou generáciou iPhonu XS je to až o 12%. Podľa všetkého ale z tohto znižovania nebudú mať používatelia vôbec žiaden úžitok. Apple iPhone zlacňovať nechce.

Podľa JP Morgan každý iPhone 11 bude v porovnaní so svojim predchodcom lacnejší o zhruba 30-50$ (na výrobu). To je dosť zásadný rozdiel, ktorý by bez problémov mohol pozitívnym smerom ovplyvniť aj jeho finálnu cenu. Podľa agentúry už dnes firma vyrába vlajkovú loď, iPhone XS Max len za 433$. Zariadenie sa ale začína predávať na čiastke 1099$ a končí na sume 1449$ vrámci USA (V Európe je cena po prepočte 1249€ za základ a 1649€ za vrcholnú verziu…)

Dôvodov prečo Apple ušetrí na výrobe je určite hneď viac. V prvom rade je to ale preto, lebo zariadenie s podobnou konštrukciou sa vyrába prakticky od roku 2017 (iPhone X) takže cena mierne klesla. Medzi ďalší dôvod patria lepšie dohody s dodávateľmi a napokon aj fakt, že pri najdrahšom komponente, ktorým je displej zrušila firma dôležitú funkciu. Tou je 3D Touch a nahradila ju technológiou Haptic Touch.

Dôvod je politický, Apple ho ale dobre využije…

Možno to znie trošku smiešne ale v tomto prípade je v tom skutočne spoločnosť Apple nevinne. Teda aspoň na začiatok. Firma by pravdepodobne veľmi rada ponúkla nové iPhony lacnejšie. Veď problémy s predajom z posledných rokov ukazujú, že niekde sa musí urobiť zmena. Ako sa ukazuje, dôvod, prečo budú iPhony drahšie bude politický. Jablková spoločnosť sa ho ale chytí.

Podľa JP Morgan chce Apple využiť znížené náklady na absorbovanie hrozby, ktorá prichádza spolu s prichádzajúcim 10% clom pre produkty, ktoré sa vyrábajú v Číne a prichádzajú do USA. Za všetko môže aktuálne prebiehajúca obchodná vojna medzi oboma krajinami. Ako sa ale ukazuje, aj keď bude mať Apple s týmto možno zo začiatku problém, v skutočnosti situáciu len využije.

iPhone 11 Pro Max a jeho kapacita batérie. Je obrovská. - svetapple.sk
Apple ušetrí na výrobe iPhonu 11. -svetapple.sk

Podľa agentúry, ktorá sa na celú problematiku pozrela bližšie by mal mať 10% tarif celkovo asi 8% dopad na zisk spoločnosti Apple pokiaľ by firma nezdražovala a ostala by pri súčasných cenách (s tým, že clá by nezarátala konečnému spotrebiteľovi do ceny zariadenia). Problémom je ale fakt, že až 2/3 všetkých iPhonov sa predávajú práve mimo USA a ani tu Apple neplánuje znižovanie cien.

To znamená, že práve jablková spoločnosť bude profitovať zo znížených výrobných nákladov a nie zákazník. No a samozrejme ak sa aj clá napokon neuskutočnia, Apple ceny určite nezníži. Malo ale dobrú zámienku na to, prečo ich ponechať tak vysoko ako sú dnes. Len či na to opäť nebudú reagovať zákazníci zníženým záujmom o zariadenie.

Ponúkne nám toho iPhone 11 dosť?

No a pokiaľ ceny nebudú nižšie, prichádza otázka, či bude iPhone 11 dosť atraktívny na to aby oslovil zákazníkov a aby sme ho mohli označiť za úspešný. Samozrejme objavia sa tu veci ako výkonnejší adaptér pre rýchlejšie nabíjanie v balení či lepšie fotoaparáty a rýchlejší procesor. Podľa mnohých je ale iPhone 11 jednoducho dizajnovo škaredý a konkurencia typu Galaxy Note 10+ ich zaujíma čoraz viac.

Navyše už existujú aj nové informácie ohľadom nových iPhonov pre rok 2020. Podľa nich by mal prísť nový dizajn s inými veľkosťami displejov, port pre USB-C, špeciálny 3D fotoaparát či napríklad podpora 5G sieti. Pre mnohých majiteľov iPhonu X či XS dosť dobrý dôvod, prečo sa na model 11 vykašľať a počkať o rok dlhšie. Uvidíme.

iPhone 11. Takto budú vyzerať naživo tohtoročné novinky. - svetapple.sk


ZDROJForbes
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here