Apple predstavilo v roku 2017 po prvý krát Animoji, teda technológiu animovaných smajlíkov, ktoré dokážu vďaka Face ID naskenovať pohyby a mimiku tvojej tváre. Hoci sa jedna len o takú doplnkovú “hlúposť” okamžite si našla priaznivcov po celom svete. Dokonca aj v Samsungu, kde sa rozhodli predstaviť niečo veľmi podobné, no nie úplne rovnaké. Pozri si 7 zásadných rozdielov medzi Animoji a AR Emoji. 

1. Animoji vyvinuté pre správy

Pokiaľ máš iPhone X a máš možnosť vyskúšať Animoji, v podstate to nemôžeš urobiť nikde inde ako v správach. Problém ale môže byť fakt, že samotný klip musíš najskôr odoslať pred tým, ako si ho uložíš, prípadne zazdielaš pomocou iných médií. Apple zrejme chystá rozšíriť potenciál Animoji v iOS 12 avšak to už je oproti Samsungu neskoro, ktorý sa to rozhodol v prípade AR Emoji urobiť úplne ináč.

- Reklama -

Tu je táto novinka umiestnená priamo v aplikácii fotoaparát. Vďaka tomu je omnoho jednoduchšie zdieľať klip AR Emoji pomocou e-mailu, sociálnych sieti alebo iných médií. Dokonca je tu rovno možnosť zaslať video priamo na cloud akým je Dropbox či Google Drive. Samozrejme sa dajú AR Emoji zaslať aj formou správy tak, ako je to na iPhone.

AR Emoji jasne napredujú v oblasti použitia - svetapple.sk
AR Emoji jasne napredujú v oblasti použitia – svetapple.sk

2. AR Emoji sú skôr karikatúry

Apple po predstavení Animoji ukázalo dizajn samotných charakterov, ktoré jasne vychádzajú z tých smajlíkov, ktoré nám ponúka spoločnosť Unicode. Animoji sú tiež trojrozmerné a majú výraznú úroveň hĺbky. V tomto smere má Apple jasne napred oproti Samsungu.

V Juhokórejskej spoločnosti totižto nezaložili svoje AR Emoji na tom, čo už poznáme z klávesnice ale skôr na akýchsi karikatúrach. Navyše AR Emoji ani nie sú celkom 3D a pôsobia omnoho viac plošne ako technológia od Apple.

Vizuál Animoji je trošku lepší ako ten z AR Emoji - svetapple.sk
Vizuál Animoji je trošku lepší ako ten z AR Emoji – svetapple.sk

 

3. AR Emoji sa môžu dlhšie nahrávať

Apple sa po stránke dĺžky nahrávania klipu rozhodlo Animoji obmedziť na 10-sekundové klipy. Nie je to preto, lebo by náš iPhone nezvládol viac ale skôr preto, lebo sú určené predovšetkým pre správy a 10 sekundové video má pomerne malú veľkosť a rýchlo sa odošle pomocou iMessage. V Samsungu ale zmýšľali trochu ináč a nikoho tu časovo neobmedzovali.

Video môžete zachytiť prakticky v akejkoľvek dĺžke. Problém ale potom pocítite pri odosielaní súboru, nakoľko jeho veľkosť bude skutočne rozsiahla a bude sa dlho načítavať. Navyše to zásadne môže ovplyvniť aj naše cenné mobilné dáta.

AR Emoji môžeš nahrávať tak dlho ako chceš - svetapple.sk
AR Emoji môžeš nahrávať tak dlho ako chceš – svetapple.sk

4. Animoji má zatiaľ menej možností

Apple síce predstavilo Animoji, no s počtom charakterov sa veru príliš nepretrhlo. Dostupné boli zo začiatku len v 12 verziách. Mimozemšťan, mačka, kurča, pes, líška, opica, panda, prasa, poo, králik, robot a jednorožec. iOS 11.3 má priniesť ďalšie 4 charaktery ale už teraz je jasné, že budeme aj v budúcnosti obmedzení. Animoji si jednoducho nebudeme môcť asi nikdy poriadne prispôsobovať.

Riešenie od Samusngu je podľa mnohých veľmi podobné, ako riešenie založené na nálepkách podobne, ako to poznáme napríklad zo Snapchatu. Na začiatku sú síce dostupné len tri animované postavy avšak stále existuje obrovská škála nálepiek a možnosti prispôsobenia, ktoré je možné aplikovať na klipy v AR Emoji.

AR Emoji sú jasne omnoho rozšírenejšie ako Emoji - svetapple.sk
AR Emoji sú jasne omnoho rozšírenejšie ako Emoji – svetapple.sk 

5.  AR Emoji seba

V prípade Animoji nie je možné aby sa samotný charakter na nás aj podobal. Jediné čo môžeme ovplyvniť je jeho mimika a pohyby. Samsung sa ale rozhodol, že v tomto smere zasadí Applu poriadnu ranu a do AR Emoji pridal možnosť, kedy si môžeme v tejto appke vytvoriť šikovný model samých seba.

Pomoou prednej kamery dokáže novinka Galaxy S9 vytvoriť priamo tvoj charakter, ktorý sa vo forme karikatúry na teba aj reálne podobá. Ty sám si potom môžeš prispôsobovať detaily, hlavne čo sa týka módy. Nápad je to výborný ale na dokonalé prevedenie si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Tak ako bolo už viac krát poznamenané, Samusngu sa príliš nedarí urobiť taký výsledok, ktorý by sme požadovali a tak naše charaktery stále môžeme nazývať len ako vzdialené karikatúry.

AR Emoji dokáže vytvoriť tvoj skutočný charakter - svetapple.sk
AR Emoji dokáže vytvoriť tvoj skutočný charakter – svetapple.sk

6. Animoji je pokročilejší

Asi najväčší rozdiel medzi týmito dvomi novinkami je v samotnej technológii, ktorú obe firmy používajú. Kým predná kamera Sausngu Galaxy S9 dokáže pracovať len v rozmedzí 2D, prináša to zásadné mínusy v oblasti detailov, ktoré dokáže zachytiť. Apple používa omnoho sofistikovanejšiu technológiu, ktorá sa ale do Samsungu nedostane ešte minimálne 1 či 2 roky. Jedná sa o takzvanú TrueDepth kameru, ktorú iPhone X využíva na FaceID. Aj preto nie sú Animoji dostupné pre iPhone 8/8 Plus, ktoré odomykanie tvárou neponúkajú.

Apple dokáže zachytiť vďaka 3D skenu tváre takmer všetky detaily a mimické pohyby, ktoré naša tvár ponúka. Aj preto sa dá povedať, že Apple pracuje s pokročilejšími technológiami ako Samsung.

Obrovské množstvo bodov, ktoré zachytáva predná kamera iPhonu X - svetapple.sk
Obrovské množstvo bodov, ktoré zachytáva predná kamera iPhonu X – svetapple.sk

7. TrueDepth pracuje aj s inými aplikáciami

Predošlí bod súvisí aj s týmto posledným kde môžeme bez problémov povedať, že Apple má omnoho väčšiu výhodu aj napriek faktu, že Samsung má prepracovanejšiu aplikáciu. Animoji sú možno značne obmedzené ale TrueDepth kamera je dostupná pre všetky aplikácie v AppStore, ktoré s ňou môžu pracovať. Môžeme si tak stiahnuť podobnú appku ako má Samsung a mať v telefóne aj klasické Animoji. Navyše spomínaná appka bude fungovať lepšie ako tá od Samsungu.

Pekným príkladom je napríklad vyššie spomínaný Snapchat, kde sa nálepky lepia na našu tvár omnoho lepšie a jednoduchšie na iPhone X ako na Samusngu Galaxy S9. Treba ale povedať ešte jednu a to možno dôležitejšiu vec. Animoji a ani AR Emoji nie sú ani zďaleka to, čo rozhoduje o tom, ktorý produkt si vyberieme. Na druhú stranu v tomto smere Apple jasne napreduje.

Aplikácie tretích strán ľahko Samsung vďaka lepšej technológii predbehnú - svetapple.sk
Aplikácie tretích strán ľahko Samsung vďaka lepšej technológii predbehnú – svetapple.sk

zdroj: idropnews.com

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here