V dobe, kedy fotíme a točíme video vo vysokom rozlíšení a hráme náročné mobilné hry sa naskytá otázka, či bežnému spotrebiteľovi iPhonu stále stačí 128 GB úložisko. S tým totiž v roku 2024 začína aj iPhone 15 a hoci sa to na prvý pohľad môže zdať dostatočné, z dlhodobého hľadiska to vôbec nemusí byť pravda.

Keď začneme tým, ako to vyzeralo v minulosti, prvý iPhone mal len 4 GB základné úložisko. Dnes sú to na aukciách tie najhodnotnejšie kúsky, ktoré sa predávajú za takmer 200 tisíc dolárov. Potom sa stal štandardom 8 GB základ a o krátku dobu 16 GB, čo sa nezmenilo celé roky. Neskôr si, ale Apple uvedomil, že to nestačí a preto nasledovala 32 GB základná pamäť (iPhone 7 – 2016), v roku 2017 pri iPhone X 64 GB základná pamäť a od iPhonu 13 vyššie je to dokonca 128 GB základné úložisko.

Tento vývoj odráža nielen nároky spotrebiteľov na väčší úložný priestor, ale aj rastúce veľkosti súborov, ktoré prichádzajú s technologickým pokrokom, najmä v oblasti fotografovania a možností nahrávania videa.

iPhone je kancelária vo vrecku

iPhone 15 v čiernej farbe
iPhone dávno nie je iba telefón. Je to prenosná kancelária, ktorú nosíme vo vreckách (Foto: SvetApple)

Moderný iPhone už dávno nie je iba telefón s rozšírenými funkciami. Je to zariadenie, ktorého súčasťou je špičkový kamerový systém nahrádzajúci klasické fotoaparáty, extrémne výkonný čip, ktorý spustí náročné aplikácie aj herné tituly či špičkové kancelárske nástroje, pomocou ktorých môžete vybaviť biznis za desaťtisíce eur z opačného konca sveta.

Posledný iPhone 15 má navyše 48 Mpx hlavný snímač a dokáže natáčať video do 4K rozlíšenia pri 60 FPS.

Tieto hardvérové špecifikácie síce umožňujú používateľom vytvárať obsah v bezkonkurenčnej kvalite, ale zároveň spotrebúvajú značné množstvo úložného priestoru, čo naznačuje, že 128 GB v základe už nemusí byť dosť.

iCloud je riešenie, no má isté obmedzenia 

Apple iCloud
Služba iCloud vám za mesačný poplatok ponúkne aj 12 TB úložiska na vaše fotky či iné súbory (Foto: Apple)

Spoločnosť Apple má samozrejme na tento problém riešenie. Ak sa vám zdá základné úložisko dostatočné a neskôr zistíte, že by ste potrebovali viac, môžete si kúpiť jeden z balíkov iCloud, ktorý je k dispozícii v rôznych kapacitách od 50 GB až do 12 TB:

  • 50GB 0,99 € / mesačne
  • 200GB – 2,99 € / mesačne
  • 2TB – 9,99 € / mesačne
  • 6TB – 29,99 € / mesačne
  • 12TB – 59,99 € / mesačne

Toto cloudové úložisko poskytuje flexibilitu a zabezpečuje automatické zálohovanie vášho digitálneho života na servery Apple, vďaka čomu ich máte vždy a z každého zariadenia k dispozícii.

Prináša však aj nedostatky spojené s vyššími nákladmi za mesačné predplatné a potrebu neustáleho internetového pripojenia na prístup k vašim súborom. Toto nemusí vyhovovať každému, napríklad ľuďom, ktorí veľa cestujú a internet u nich nie je vždy samozrejmosťou.

Prečítajte si tiež  Oplatí sa rýchle nabíjanie? Následujúce video ti ukáže, ako je to v praxi!

Aké úložisko si pre iPhone vybrať? 

iPhone 15
Základná 128 GB pamäť vám na iPhone nemusí stačiť. (foto: Unsplash / Rahul Mishra (úprava redakcie))

Pokiaľ patríte medzi úplne bežných spotrebiteľov, ktorí si sem tam urobia fotku, alebo video, majú vo svojom zariadení 15 – 20 aplikácií z App Store a zároveň nezvyknú pracovať s veľkými a náročnými súbormi, predpokladáme, že vám 128 GB pamäť, ktorá je v základe dostupná pre iPhone 15 bude bohato stačiť. Po kliknutí na tento odkaz kúpite takýto kúsok už za 708 € namiesto pôvodných 949 €.

Ak si však radi fotíte výlety, alebo tvoríte obsah na sociálne siete, oveľa viac sa vám oplatí výber 256 GB kapacity, ktorá by podľa nás mohla byť už v roku 2024 štandardom. Apple ju oficiálne predáva za 1079 €, avšak vy ju po kliknutí na tento odkaz môžete mať za 820 €.

Ešte náročnejším spotrebiteľom môže dávať zmysel aj 512 GB variant, no ten zďaleka nie je pre každého. Drvivá väčšina ľudí by takúto kapacitu ani za niekoľko rokov nedokázala zaplniť. Taktiež tu bude hŕstka extrémne náročných ľudí, ktorí si zaobstarajú rovno iPhone 15 Pro Max s 1 TB pamäťou. Tento model sa bežne predáva za 1 949 €, avšak po kliknutí na tento odkaz ho môžete mať za 1 754 €.

Čo nás čaká v budúcnosti. Dostane základný iPhone 256 GB úložiska? 

Pri pohľade do budúcnosti sa očakáva, že spoločnosť Apple bude naďalej zvyšovať základnú kapacitu úložiska svojich iPhonov, takže v blízkej budúcnosti sa 256 GB môže stať novým štandardom. Koniec koncov to už naznačilo rozhodnutie z minulého roka.

Apple totiž predstavil vrcholový iPhone 15 Pro Max, ktorý sa na rozdiel od menšej verzie 15 Pro so 128 GB kapacitou ani nedá kúpiť. Výrobca jednoducho navýšil základnú pamäť na 256 GB a taktiež narástla cena.

Okrem toho sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, aby spoločnosť Apple prehodnotila svoju ponuku len 5 GB bezplatného úložiska iCloud – údaj, ktorý čoraz viac nezodpovedá realite dnešnej digitálnej spotreby a obrovské množstvo konkurentov ponúka v tomto smere viac.

Nakoniec to, či vám 128 GB úložisko bude stačiť alebo nie, závisí najmä od toho, ako používate svoj iPhone a čo si ceníte viac. Buď je to maximálny komfort spojený s okamžitým prístupom ku všetkým údajom alebo flexibilita a pravidelná platba, ktoré ponúka cloudové úložisko. Myslite na to, keď si budete kupovať ďalší iPhone.

Prečítajte si tiež  Týchto 10 tipov na Apple Watch musíte poznať!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -