Hoci iPhone X ešte ani nie je na trhu, už teraz vieme jedno sklamanie, ktoré príde spolu so začiatkom jeho predaja. Nedočkáme sa AirPods v balení ale nájdeme tu zase len EarPods s Lightning konektorom. Niekto by si možno mohol pomyslieť, že to Apple ani nemyslí vážne, no žiaľ je to tak. K tak drahému telefónu si budeme musieť ešte doplatiť. Dôvod ale nemusí byť len biznis aj keď je nad svetlo jasné, že s tým neoddeliteľne súvisí.

Biznis

Pozrime sa najprv na prvý dôvod, ktorý je evidentne jasný a bolo by ho asi zbytočné vyvracať. Ak si kúpiš k iPhonu X 256GB – AirPods, bezdrôtovú nabíjačku, či silnejší adaptér, necháš už Apple viac ako 1500 eur, čo teda nie je zanedbateľná čiastka a hlavne vôbec nie za spotrebnú elektroniku. Marža jablkovej spoločnosti je navyše obrovská a tak na tom všetkom zarobí poriadny balík. Ako sa hovorí, len užívatelia Applu sú ochotní zaplatiť prakticky čokoľvek a toto je toho dôkazom.

- Reklama -

Na AirPods, ktoré štandardne stoja približne $150 má Apple zaručene minimálne 2/3 zisk. Ak sa ich predá dosť, môže to urobiť v ziskoch veľmi zaujímavé čísla. Pridajme si ešte zopár takýchto produktov a máme z toho možno aj niekoľko miliard ročne. Wow!

Výroba

Prvý dôvod všetci poznáme, no čo ten dôvod druhý? Tým by mohla byť teoreticky výroba týchto slúchadiel, ktorá je vraj dosť náročná a Apple ju doslova nestíha. Skrátka sa to nedá, je tu moc prvkov, ktoré treba dať dokopy a technológia je náročná na zostavenie. Pred predstavením nových iPhonov sme ti písali, že Apple nezvláda výrobu svojich Bluetooth slúchadiel. Je síce možné, že by ich mal dosť napríklad pre začiatok predaja iPhonu X ale neskôr by s ním už nestíhal držať krok.

Čakalo by sa tu nie len na drahý telefón ale ešte aj na slúchadlá, pretože tie by museli byť súčasťou balenia. To je jednoducho príliš veľký risk a hlavne sa to Applu neoplatí ani po tej finančnej stránke. Preto je to tak ako to je. Kto chce, nech zaplatí, veď ak niekto minul 1200-1300 euro za telefón, nejakých 150 eur by už nemal byť problém, či?

AirPods - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.