Posledné správy hovoria o tom, že Apple predstaví až štvoricu nových iPhonov, s označením „12“. Jedným z nich by mal byť aj model, ktorý síce nebude „high-end“, no poskytne 5,4″ displej a rozmery len o málo väčšie, ako mal pôvodný iPhone 5. Ako majiteľ iPhonu 11 Pro, ktorý patrí medzi vlajkové lode teraz konštatujem, že to vyzerá ako veľmi atraktívna voľba aj pre mňa. Prečo?

Chýbajú mi malé smartfóny

iPhone s Touch ID v uspávacom tlačidle? Vraj v roku 2021!
Chýbajú mi malé smartfóny

Pamätám si na časy, keď Apple vyrábalo 3,5″ a 4″ zariadenia. Sám som patril medzi tých, ktorí sa bili do hrude za názor, že je to tá „správna“ veľkosť. Potom však prišiel iPhone 6/6 Plus a všetko sa zmenilo. Prešiel som „z extrému do extrému“ a začal som používať 5,5″ displej (neskôr, s príchodom iPhonu X 5,8″ displej).

Nakoľko mám trochu väčšie prsty, ovládanie jednou rukou je bez väčších problémov, no nie vždy úplne ideálne. Nikdy som samozrejme nezmenil názor na to, že 3,5″ alebo 4″ iPhone bol v oblasti rozmerov dokonalý.

Technológie ma ale lákali kupovať si väčšie displeje a hlavne, okrem iPhonu SE, nebolo v ponuke nič (pre mňa) atraktívne (možno len 4,7″ iPhone , ktorý však nemal také rozlíšenie, batériu a zo začiatku ani optickú stabilizáciu obrazu, ako modely „Plus“). Chcel som jednoducho používať to najlepšie z najlepšieho, no časy sa menia…

Po dlhej dobe začínam rozmýšľať, že by som sa k menším telefónom zase vrátil. Jednoducho ich schovám do vrecka, pohodlne sa používajú a nepôsobia tak „nápadne“, ako phablety. Doslova by som až povedal, že mi dnes v ponuke veľmi chýba high-end smartfón od Apple, ktorý by mal ideálne rozmery. S týmto faktom bude zrejme súhlasiť viacero používateľov.

Technológie sú síce pekné ale veľmi ich nevyužívam

iPhone 11 Pro vs. prázdny Londýn. Pozrite si sériu nádherných záberov.
Technológie sú síce pekné ale veľmi ich nevyužívam

Určite ste postrehli, že iPhone 12 mini nebude tak vybavený ako iPhone 12 Pro. Pôjde o nepriameho nástupcu iPhonu 11, ktorý je umiestnený nižšie, ako iPhone 11 Pro (ktorý vlastním).

V tomto bode ale treba poznamenať, že jablková novinka má prejsť na OLED displej, má ponúknuť Apple A14 Bionic čip, celodennú výdrž batérie, 5G, Face ID, 2 šošovky fotoaparátu a mnoho ďalšieho. Samozrejme, že sa nebude dať porovnávať s iPhonom 12 Pro. Ten bude „niekde inde“ pridaním LiDAR skeneru, 3. šošovky fotoaparátu, väčšej kapacity batérie a ďalších zatiaľ neznámych funkcii.

Na druhej strane som sa ale zamyslel nad tým, ako často fotím na teleobjektív. Netvrdím, že som ho nikdy nepoužil. V drvivej väčšine však zábery zachytávam len na základnú šošovku a ak ju idem meniť, prepínam na ultraširokouhlý obraz. Myslím, že v tomto smere sa dokážem uskromniť.

Prečítajte si tiež  Herná séria Final Fantasy príde už čoskoro s novým titulom na iOS

No a čo sa týka LiDAR skeneru? Znie to dobre, ale nemám ho ani dnes a tak isto mi nechýba. iPhone 12 mini bude mať celú plejádu technológii, ktoré považujem za dôležité a hlavne, ktoré využívam v praxi.

Prechod z iPhonu 11 Pro ma teda nebude bolieť ani trochu (a už vôbec ho nepocítim takým výrazným spôsobom ako z 11 Pro na klasickú 11). Okrem absencie jednej šošovky na zadnej strane možno ani nezaznamenám technologické rozdiely.

Za 749€ v základnej verzii bude iPhone 12 mini perfektný deal!

3 dôvody, prečo sa tešíme na iPhone 12 mini (5,4") za 749€.
Za 749€ v základnej verzii bude iPhone 12 mini perfektný deal!

Keď sa nad tým zamyslím, tak zaplatiť 1300€ za telefón (iPhone 11 Pro – 256 GB) je naozaj prestrelené. Samozrejme, s mojim smartfónom som nadmieru spokojný a aktuálne by som ho nemenil za žiaden produkt od konkurencie a ani od jablkovej spoločnosti.

Ak ale Apple predstaví 749€ alternatívu s 5,4″ displejom, budem nad výmenou seriózne uvažovať. V prvom rade po predaji môjho iPhonu 11 Pro budem mať dosť peňazí na to, aby som si kúpil iPhone 12 mini za 799€ so 128 GB pamäťou (ktorá mi bohato stačí). Za celý rok teda nebudem doplácať za telefón ani euro.

V druhom rade dostanem špičkové zariadenie, s ktorým budem môcť fungovať aj 2-3 roky bez akýchkoľvek starostí. Som síce technologický nadšenec, no na druhej strane môže byť pre mňa ukážkou špičkových technológii aj to, keď sa podarí vtesnať všetko do tak malého produktu, akým bol iPhone 5.

Dnes ešte samozrejme nie som na 100% rozhodnutý, či prejdem z absolútneho vrcholu ponuky na kvalitne spracovaný priemer. Dnes ale hovorím, že ma tento krok veľmi láka a tak rozhodne až priamy kontakt s iPhonom 12 mini a iPhonom 12 Pro (+ následne porovnanie). Ste na tom podobné?

Ak Apple predstaví iPhone 12 mini, vymením ho za iPhone 11 Pro!
Ak Apple predstaví iPhone 12 mini, vymením ho za iPhone 11 Pro!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.