Vzhľadom na to, že sme si všimli dosť negatívne názory na dizajn budúcich iPhonov, ktorý už unikol na internet, rozhodli sme sa pozrieť do minulosti. Niekedy je učiniť tento krok zlato. Nie je to po prvý krát, kedy sa fanúšikom tvary produktu nepáčili. “Ak bude iPhone takýto, tak si ho nekúpim”

“Ak bude iPhone takýto, tak si ho nekúpim”

Prečo sme sa rozhodli zvoliť túto vetu priamo do nadpisu článku? Lebo “Ak bude iPhone takýto, tak si ho nekúpim” dokonalo vystihuje každého, kto na nové zariadenia zo začiatku nadáva, nakoľko sa mu nepozdávajú, no potom si ich aj tak kúpy a veľa krát zistí, že ten dizajn nie je až taký zlý.

Samozrejme nechceme nikomu brať jeho vlastný názor. Každý vie najlepšie čo sa mu samému páči. Na druhú stranu ale história ukázala, že podobné tvrdenia môžu byť veľmi odvážne a niekedy sa jednoducho neoplatí komentovať ich.

iPhone 5

Po prvý krát to začalo asi iPhonom 5, ktorý po rokoch zmenil veľkosť displeja a pribudol jeden riadok. Ľudia to nebrali hneď pozitívne, teda väčšina nie. Hoci iPhone 5 zrejme nikdy nezažil tak ostrú kritiku ako novšie generácie, ľudia si robili srandu zo spôsobu zväčšenia displeja pridaním jedného riadku.

Na internete sa objavovali desiatky vtipov, ľudia to brali mimoriadne vážne. Pri tom išlo len o telefón. Mnohí povedali, že si takto veľký smartfón nikdy nekúpia. Neskôr boli jeho majiteľom a dosť možno dnes používajú napríklad najväčší model XS MAX.

Ak bude iPhone takýto, tak si ho nekúpim, alebo kúpim? - svetapple.sk
Ak bude iPhone takýto, tak si ho nekúpim, alebo kúpim? – svetapple.sk

iPhone 6

Druhým v poradí, ktorí prišiel s diskutabilným ale nakoniec aj veľmi pekným dizajnom bol v roku 2014 iPhone 6. Hliníkový tvar vyzeral síce luxusne ale plastové pásiky ohraničujúce antény už boli možno trochu odpudivé. Nehovoriac o tom, že zo zadnej strany po prvý krát vytŕčala šošovka fotoaparátu čo mnohým tiež celkom prekážalo.

Spojme si to ešte s tenkým telom, ktoré sa ohýbalo a katastrofa bola na svete. Ľudia iPhone 6 nechceli. Možno preto bol pravdepodobne najpopulárnejším a najpredávanejším iPhonom v histórií Apple…

Ak bude iPhone takýto, tak si ho nekúpim, alebo kúpim? - svetapple.sk
Ani iPhone 6 to nemal ľahké… – svetapple.sk

iPhone 7

iPhone 7 technicky vychádza z iPhonu 6 a čo sa týka dizajnu zas až tak razantne sa nezmenil. Zadná strana sa podľa nášho názoru upravila k lepšiemu. Prečo sme ho teda zaradili? Dôvod je jednoduchý a problém možno nie až tak rozsiahly.

Teda jeden z dvoch problémov. V provom rade bolo už na únikoch jasné, že tento produkt neprinesie 3,5mm jack. Ľudia hovorili, že ostanú pri starších modeloch a na nové nebudú prechádzať. Bez jacku si život nevedeli predstaviť. Dnes, keď Apple prinieslo riešenie vo forme redukcie a slúchadlá Apple AirPods už nikto ani nevie, čo to jack bol a ako vlastne fungoval. Ľudia si naň nespomenú.

Okrem toho ľudia na iPhone 7 kritizovali aj duálnu šošovku fotoaparátu. Už vtedy si vyslúžila prezývku “dvojplatnička”. Teraz ju dostáva opäť. Platničky budú ale 3.

Ak bude iPhone takýto, tak si ho nekúpim, alebo kúpim? - svetapple.sk
Odstránenie jacku súviselo s predstavením bezdrôtových slúchadiel Apple AirPods – svetapple.sk

iPhone X

Posledným predstaveným diskutabilným zariadením bol určite iPhone X. Jeho dizajn je skutočne vydarený. Pôsobí mimoriadne luxusne a nedá sa povedať, že by Applu nevyšiel. Zase sa tu ale ukázal jeden prvok, ktorý sa ľuďom veľmi nepáči a to je “notch”. Priestor, kde je schovaná predná kamera a tiež senzor Face ID. Srandu si robili aj výrobcovia od konkurencie.

No a ako to dopadlo? Dnes notch okopírovali všetci čínsky výrobcovia a ľudia si na ňu behom pár hodín zvykli. Určite sa nájde niekto komu prekáža a vadí. Nič nie je dokonalé a s ničím sa nedá vyhovieť každému. Na druhú stranu ale funkciu plní a väčšine používateľov dnes už nerobí problém.

Ak bude iPhone takýto, tak si ho nekúpim, alebo kúpim? - svetapple.sk
“Notch” – svetapple.sk

iPhone XI alebo XE

Názov budúceho iPhonu nateraz nepoznáme no jeho tvary áno. Z prednej strany sa v podstate nič nezmení a bude to starý dobrý iPhone X/XS. Zo zadu ale zmeny nastanú. Sklenené telo by malo dominovať jedným prvkom. To je, ako už určite vieš, fotoaparát. A nie jeden. Rovno tri + blesk. Tento prvok je veľký, mnohým príde neforemný a nie príliš vydarený. Dalo by sa to skrátka urobiť aj lepšie. Ľudia dnes tvrdia, že budúce iPhony už kupvoať nebudú. Je to ale naozaj pravda? Pozrite sa koľko iPhonov už “nekupovali” a vždy boli predajnými htrhákmi. Pri diskusii si teda nabudúce treba dávať pozor na túto vetu: “Ak bude iPhone takýto, tak si ho nekúpim”.

iPhone XI (2019) a fotorealistické rendery. - svetapple.sk
iPhone XI (2019) a fotorealistické rendery. – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here