Každý z nás má doma nejakú spotrebnú elektroniku, ktorú už roky nepoužíva alebo ju zapne skôr sporadicky. V prípade fanúšikov spoločnosti Apple to môžu byť napríklad staré iPhony, ktoré si nechávajú do zálohy alebo jednoducho ako zberateľské kúsky. Veľa ľudí však nevie, že im teoreticky hrozí nebezpečenstvo.

Spoločnosť Apple už roky využíva Li-ion batérie, ktoré ponúkajú optimálnu kapacitu a tiež dlhú životnosť. Stále však ide o „spotrebný“ materiál, ktorý časom degraduje a okrem absolútneho znefunkčnenia zariadenia môže byť potencionálne nebezpečný. Vo vnútri Li-ion akumulátora totiž prebiehajú chemické reakcie, ktoré sa s pribúdajúcim vekom nemusia dokončovať správne. Ak batéria starne, môžu sa v nej začať tvoriť plyny, ktoré spôsobia jej nafúknutie.

Na starej elektronike to často nevidíte, no ak je nafúknutie výrazne, môže napríklad vytlačiť displej na iPhone zo svojho miesta. Apple Watch Series 3 mali dokonca z tohto dôvodu aj vlastný výmenný program. Išlo však o chybné, nie staré akumulátory.

Existuje tu riziko vzniku požiaru 

V tomto bode je dôležité zdôrazniť, že ak vrstvy chemikálie neudržia správnu separáciu, môže sa stať, že nebezpečný plyn zvnútra akumulátora unikne a taktiež môže dôjsť ku požiaru. K tomu môže navyše dopomôcť aj to, keď telefón s nafúknutou batériu zapojíte do nabíjačky. Je to skrátka riziko.

Aj preto odporúčame nič nepodceňovať a ak máte náhodou nafúknutú batériu, radšej si ju opatrne vymeňte alebo s ňou zájdite niekde do servisu, kde sa na to pozrú odborníci. Pri starých produktoch to našťastie až tak nevadí, pretože zvyčajne nemajú hodnotu. Ak, ale patríte medzi zberateľov, toto môže byť dosť závažný problém.

Taktiež zdôrazňujeme, že nafúknuté batérie sú podobne, ako akékoľvek iné batérie považované za nebezpečný odpad. Aj preto ich nemôžete hodiť len tak do koša, ale musíte nájsť špeciálne odberné miesto, aby sa mohli bezpečne zlikvidovať.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Video: Takto môže vyzerať GTA Trilogy: The Definitive Edition
Môže ťa zaujímať
- Reklama -