Mnoho slovenských predajcov ponúka produkty, ktoré sa síce tvária ako originál, no v skutočnosti ide o pomerne nekvalitné falzifikáty. Presne na tie sa teraz zamerala Finančná správa, ktorá zaistila v rámci kontrolnej akcie „JABLKO“ skoro 6 000 kusov rôzneho príslušenstva, ktoré porušovalo práva duševného vlastníctva. Zásah sa odohral až v dvanástich slovenských mestách.

Hliadky colných úradov dostali za úlohu skontrolovať 21 predajní a servisných stredísk, pričom zaistili presne 5 801 falzifikátov. Vzniklo pri nich podozrenie na porušenie práv duševného vlastníctva k ochranných známkam spoločností Apple, Samsung a Popsocket.

Napokon sa podarilo navštíviť „len“ 17 predajní a servisov, pretože ostatné prevádzky takýto tovar neponúkali, prípadne boli zatvorené alebo úplne zrušené.

Ako dopĺňa Finančná správa, porušovanie práv duševného vlastníctva spôsobuje držiteľom ochranných známok hospodárske ujmy a takisto môže byť takéto konanie hrozbou pre zdravie a bezpečnosť samotných spotrebiteľov.

Najviac falošných produktov sa našlo v Banskej Bystrici

kontrolná akcia jablko - množstvo zaisteného tovaru podľa colných úradov
Zdroj: Finančná správa

Finančná správa zverejnila aj graf, ktorý nám ukazuje, koľko kusov tovaru sa podarilo zadržať v jednotlivých mestách. Najviac falošných výrobkov (1 483 kusov) sa nachádzalo v Banskej Bystrici, pričom na druhom mieste bol Trenčín (1 239 kusov) a na treťom Bratislava (1061 kusov).

Naopak, najmenšie množsvá falzifikátov sa objavili v Trnave (116 kusov), Košiciach (347 kusov) a Nitre (506 kusov).

Podvodníci preferujú spoločnosť Apple

Pomerne prekvapivým zistením je, aké obrovské množstvo z falošného príslušenstva imitovalo produkty od spoločnosti Apple. Pokiaľ sa pozriete na infografiku nižšie, s touto značkou súvisela drvivá väčšina zaisteného tovaru. Colníci však našli aj niekoľko stoviek produktov, ktoré ukradli ochrannú známku Samsungu či spoločnosti Popsocket.

Ak si teda budete kupovať drahé príslušenstvo pre iPhone alebo akékoľvek iné zariadenie, odporúčame vám, aby ste tak učinili výhradne u autorizovaných predajcov spoločnosti Apple. Iba v takomto prípade máte 100 % istotu, že produkt, ktorý ste si kúpili, pochádza v skutočnosti z fabriky technologického giganta a spĺňa všetky normy, kritéria a kvalitu.

kontrolna akcia jablko - druh a množstvo zaisteného tovaru
Zdroj: Finančná správa

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  Predstavujeme iOS 9
Môže ťa zaujímať
- Reklama -