V marci 2025 došlo k pozoruhodnému incidentu, keď bol Jeffrey Goldberg, šéfredaktor magazínu The Atlantic, neúmyselne pridaný do vládneho skupinového chatu na platforme Signal, kde sa diskutovalo o citlivých vojenských plánoch týkajúcich sa útokov v Jemene. Tento omyl odhalil nečakané riziká spojené s funkciou iPhonu na automatické dopĺňanie kontaktov.​ Informuje o tom portál 9to5mac.

Podľa zistení denníka The Guardian sa reťazec udalostí začal v októbri 2024, keď Goldberg zaslal e-mail Trumpovej kampani s otázkami ohľadom článku kritizujúceho postoj prezidenta k zraneným vojakom. Tento e-mail bol preposlaný hovorcovi kampane Brianovi Hughesovi, ktorý jeho obsah, vrátane Goldbergovho telefónneho čísla, skopíroval do textovej správy adresovanej Mikeovi Waltzovi, vtedajšiemu národnému bezpečnostnému poradcovi.​

Waltz si následne neúmyselne uložil Goldbergovo číslo pod kontaktom Hughesa vo svojom iPhone. Tento omyl pradoxne spôsobila známa funkcia v iPhone, ktorá automaticky navrhuje aktualizácie kontaktov na základe detekcie nových čísel v komunikácii. Keď Waltz v marci 2025 vytváral skupinový chat na Signale s názvom „Houthi PC small group“ a chcel pridať Hughesa, omylom pridal Goldbergovo číslo.​ V tom čase však o ničom nevedel.

Hneď po incidente začalo veľké vyšetrovanie v Bielom dome

Unsplash / Jeremy Bezanger (úprava redakcie)

Tento incident vyvolal interné vyšetrovanie v Bielom dome, ktoré odhalilo sériu pochybení v komunikácii a používaní technológií na najvyšších úrovniach vlády. Prezident Trump zvažoval prepustenie Waltza, avšak nakoniec sa rozhodol ponechať ho vo funkcii, čiastočne aj z obavy pred negatívnou mediálnou odozvou.​

Používanie aplikácie Signal na diskusiu o citlivých témach bolo zdôvodnené absenciou alternatívnej platformy na rýchlu komunikáciu medzi agentúrami. Tento prípad však poukázal na potrebu dôkladnejšieho preverovania a aktualizácie bezpečnostných protokolov pri používaní komunikačných technológií vo vládnych kruhoch.​

Automatické funkcie v iPhone nie vždy fungujú na 100 %

iPhone 16 Plus
Zdroj: YouTube / Nick Ackerman (úprava redakcie)

Táto udalosť zdôraznila riziká spojené s automatickými funkciami smartfónov, ktoré môžu viesť k závažným bezpečnostným zlyhaniam. Aj keď je iPhone označovaný za veľmi dobre zabezpečené zariadenie, ukazuje sa, že aj jeho systém má svoje rezervy a netreba sa naň 100 % spoliehať.

Je nevyhnutné, aby používatelia, najmä na vysokých pozíciách, ako sú predstavitelia americkej vlády boli oboznámení s týmito funkciami a venovali zvýšenú pozornosť správe svojich kontaktov a komunikácie. Podobné incidenty by sa nemali opakovať.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPad je kráľ tabletov. Apple v tejto sfére úplne dominuje
Môže ťa zaujímať
- Reklama -