V marci 2025 došlo k pozoruhodnému incidentu, keď bol Jeffrey Goldberg, šéfredaktor magazínu The Atlantic, neúmyselne pridaný do vládneho skupinového chatu na platforme Signal, kde sa diskutovalo o citlivých vojenských plánoch týkajúcich sa útokov v Jemene. Tento omyl odhalil nečakané riziká spojené s funkciou iPhonu na automatické dopĺňanie kontaktov.​ Informuje o tom portál 9to5mac.

Podľa zistení denníka The Guardian sa reťazec udalostí začal v októbri 2024, keď Goldberg zaslal e-mail Trumpovej kampani s otázkami ohľadom článku kritizujúceho postoj prezidenta k zraneným vojakom. Tento e-mail bol preposlaný hovorcovi kampane Brianovi Hughesovi, ktorý jeho obsah, vrátane Goldbergovho telefónneho čísla, skopíroval do textovej správy adresovanej Mikeovi Waltzovi, vtedajšiemu národnému bezpečnostnému poradcovi.​

Waltz si následne neúmyselne uložil Goldbergovo číslo pod kontaktom Hughesa vo svojom iPhone. Tento omyl pradoxne spôsobila známa funkcia v iPhone, ktorá automaticky navrhuje aktualizácie kontaktov na základe detekcie nových čísel v komunikácii. Keď Waltz v marci 2025 vytváral skupinový chat na Signale s názvom „Houthi PC small group“ a chcel pridať Hughesa, omylom pridal Goldbergovo číslo.​ V tom čas však o ničom nevedel.

Hneď po incidente začalo veľké vyšetrovanie v Bielom dome

Unsplash / Jeremy Bezanger (úprava redakcie)

Tento incident vyvolal interné vyšetrovanie v Bielom dome, ktoré odhalilo sériu pochybení v komunikácii a používaní technológií na najvyšších úrovniach vlády. Prezident Trump zvažoval prepustenie Waltza, avšak nakoniec sa rozhodol ponechať ho vo funkcii, čiastočne aj z obavy pred negatívnou mediálnou odozvou.​

Používanie aplikácie Signal na diskusiu o citlivých témach bolo zdôvodnené absenciou alternatívnej platformy na rýchlu komunikáciu medzi agentúrami. Tento prípad však poukázal na potrebu dôkladnejšieho preverovania a aktualizácie bezpečnostných protokolov pri používaní komunikačných technológií vo vládnych kruhoch.​

Automatické funkcie v iPhone nie vždy fungujú na 100 %

iPhone 16 Plus
Zdroj: YouTube / Nick Ackerman (úprava redakcie)

Táto udalosť zdôraznila riziká spojené s automatickými funkciami smartfónov, ktoré môžu viesť k závažným bezpečnostným zlyhaniam. Aj keď je iPhone označovaný za veľmi dobre zabezpečené zariadenie, ukazuje sa, že aj jeho systém má svoje rezervy a netreba sa naň 100 % spoliehať.

Je nevyhnutné, aby používatelia, najmä na vysokých pozíciách, ako sú predstavitelia americkej vlády boli oboznámení s týmito funkciami a venovali zvýšenú pozornosť správe svojich kontaktov a komunikácie. Podobné incidenty by sa nemali opakovať.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple je na objednávky nových AirPods poriadne pripravené. Čakacia doba bude výrazne kratšia
Môže ťa zaujímať
- Reklama -