Je už akýmsi zvykom, že na Slovensko sa dostávajú technológie, ktoré sú inde štandardom podstatne neskôr. Výnimkou nie je ani systém AML, ktorý podľa portálu Teraz.sk funguje vo väčšine štátov Európskej únie (EÚ) alebo v Austrálii či dokonca v Mexiku. Jeho účelom je pomocť s lokalizáciou osoby, ktorá zatelefonuje na tiesňovú linku.
Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus.
Skratka AML znamená „Advanced Mobile Location“ a v praxi ponúka operátorom na tiesňovej linke možnosť využívať nový systém mobilnej lokalizácie, vďaka čomu získajú oveľa presnejšie údaje o aktuálnej polohe osoby, ktorá s nimi komunikuje.
„Presnejšie určenie polohy volajúceho v tiesni zásadne uľahčí náročnú prácu operátorov a zefektívni adresné vyslanie záchranných zložiek na miesto udalosti pri ohrození života a zdravia,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
Doposiaľ bola lokalizácia nepresná
Celé to doteraz fungovalo tak, že keď niekto zavolal na tiesňovú linku (112, 150, 155 alebo 158) a z dôvodu stresu, zranenia či straty orientácie nevedel priblížiť, kde sa presne nachádza, operátori mohli využívať len lokalizačné dáta, ktoré im pri tomto type hovorov zo zákona poskytujú telekomunikačné spoločnosti.
Problém je však v tom, že na základe týchto dát sa dá určiť poloha volajúceho dosť nepresným spôsobom. Hovoríme o okruhu niekoľkých stoviek metrov či dokonca kilometrov. Ak sa stane napríklad nehoda v horách alebo veľkom meste, záchranárom to veľmi komplikuje prácu, pretože bez presnej informácie musia hľadať a pátrať.
Nemusíte nič aktivovať. AML funguje automaticky
Služba AML ale slúži na presnejšiu lokalizáciu volajúceho na základe dát, ktoré získa priamo z jeho mobilného zariadenia.
„Vďaka tejto službe bude pomoc volajúcim v tiesni rýchlejšia, ich poloha bude známa v metroch a záchrana im bude poslaná bez dodatočných otázok, kde presne sa nachádzajú,“ doplnila generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia Michaela Kaňová.
Dôležité je zdôrazniť, že AML funguje len vtedy, keď človek zavolá na číslo tiesňového volania. Všetko prebieha automaticky a tak tento systém nemusíte na svojom mobilnom zariadení nijako zapínať. P
Pokiaľ vytočíte 112, 150, 155 alebo 158, zariadenie automaticky aktivuje aj lokalizačné služby, aby vedelo operátorovi zaslať čo najpresnejšie údaje o polohe volajúceho. Všetko je samozrejme veľmi prísne zabezpečené, aby nedochádzalo k zneužitiu.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.