Len nedávno sme písali rýchlu správu o tom, že spoločnosť Telekom prichádza so svojim super-rýchlym 5G pripojením aj do mesta Nitra. Ide tak o prvého mobilného operátora, ktorý tamojším obyvateľom dáva možnosť „ochutnať“ najmodernejší typ siete. Ako sa však ukazuje, spoločnosti Telekom to nestačí. Podľa poslednej tlačovej správy expanduje na východ Slovenska, pričom sa mu už podarilo pokryť prvých päť mestských častí metropoly Košice.

Ako píše Slovak Telekom na svojej stránke, medzi pokryté mestské časti patria: Barca, Juh, Pereš, Šaca a Šebastovce. Ako môžete teda vidieť aj na mape nižšie, operátor pokryl takmer celú juhovýchodnú časť mesta, plus mestskú časť Šaca. Dobrou správou je, že 5G pripojením už budú disponovať aj návštevníci letiska Košice.

Telekom už stihol s 5G pokryť prakticky celú Bratislavu 

Samozrejme to, že Telekom priniesol 5G sieť do Košíc neznamená, že v našom hlavnom meste neustále nepracuje na rozšírení pripojenia. Aby sme boli presnejší, 5G tu môžete využívať, ak žijete v častiach: Jarovce, Rusovce, Petržalka, Staré Mesto, Nové Mesto, Kramáre, Ružinov, Trnávka, Vajnory, Rača, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Karlová Ves, Dúbravka, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves i Záhorská Bystrica.

Okrem toho operátor rozšíril 5G pokrytie aj na 27 priľahlých obcí ako Bernolákovo, Čakany, Dunajská Lužná, Hamuliakovo, Hubice, Hviezdoslavov, Chorvátsky Grob (vrátane časti Čierna Voda), Ivanka pri Dunaji, Kalinkovo, Kostolná pri Dunaji, Kráľová pri Senci, Kvetoslavov, Marianka, Mierovo, Miloslavov, Most pri Bratislave, Nová Dedinka, Rovinka, Slovenský Grob, Štvrtok na Ostrove, Tomášov, Veľký Biel, Vlky, Zálesie a Zlaté Klasy.

Aktuálne pokrytie 5G na území Bratislavského kraja a priľahlých oblastí
Zdroj: Telekom

5G od Telekomu chytíte aj v Nitre

V Nitre si môžete rýchlejšie pripojenie užívať v častiach: Čermáň, Diely, Dolné Krškany, Dražovce, Horné Krškany, Chrenová, Janíkovce, Klokočina, Kynek, Mlynárce, Párovské Háje, Staré Mesto a Zobor.

Navyše pokrytie nebude chýbať ani v obci Nitrianske Hrnčiarovce Čechynce. Telekom bol v minulosti prvým mobilným operátorom, ktorý obyvateľom Nitry sprístupnil 4G pripojenie. Stalo sa tak ešte v roku 2013. Teraz je prvým mobilným operátorom, ktorý v tomto meste spúšťa 5G sieť.

Aktuálne pokrytie 5G na území Nitrianského kraja a priľahlých oblastí
Zdroj: Telekom

Ktoré zariadenia podporujú 5G od Telekomu? 

Zdroj: Unsplash / Frederik Lipfert (úprava redakcie)

Samozrejme na to, aby ste si mohli užívať výhody 5G siete, potrebujete aj adekvátne a kompatibilné zariadenie. Dnes už je na trhu množstvo smartfónov, ktoré ju podporujú.

Mobilný operátor Telekom aktualizoval zoznam, ktorý si môžete pozrieť pod týmto odstavcom. Ak žijete v Bratislave, Nitre alebo Košiciach a máte jeden z týchto telefónov, hravo sa pripojíte ku rýchlejšiemu internetu:

  • Samsung: S22 5G, S22+ 5G, S22 Ultra 5G / A33 5G, A53 5G / A22 5G, A32 5G, A42 5G, A52 5G, A52s 5G / Galaxy S21 5G, S21+ 5G, S21 Ultra 5G / S21 FE 5G / Galaxy Note 20 Ultra 5G, Note 20 5G / Galaxy S20 Ultra 5G / Z Flip3 5G, Z Fold3 5G / Tab S8 5G, Tab S8 Ultra 5G
  • Xiaomi: 12 Pro, 11T Pro, 11T, 11 Lite 5G NE, Mi 11 Ultra, Mi 11 Lite 5G, Mi 11, Mi 10T Pro, Mi 10T Lite, Redmi Note 10 5G, Redmi Note 11 Pro 5G
  • Apple: SE (2022), iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
  • OnePlus: 10 Pro 5G, Nord 2 5G, 9 Pro 5G, 8T, Nord N10 5G
  • Huawei: P40 Pro, Mate 40 Pro
  • OPPO: Reno5 5G, Reno5 Z
  • Motorola: Moto G 5G Plus
Prečítajte si tiež  Telekom rozdáva 1000 GB dát aj v máji. Dokedy si ich musíte aktivovať?

Do komentára nám napíšte, či ste už mali možnosť využiť 5G pripojenie a ak áno, či ste pocítili reálny rozdiel v rýchlosti v porovnaní s dosluhujúcou 4G sieťou. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -