5G pripojenie sa pomaly rozširuje po celom svete, pričom Slovensko nie je výnimkou. Hoci je táto sieť pre našincov stále relatívne veľkou novinkou a mimo Bratislavy si ju príliš neužijete, vďaka Telekomu sa to pomaly mení.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Tento mobilný operátor, ktorý trpel ešte minulú nedeľu rozsiahlymi kybernetickými útokmi totiž oznámil, že sa jeho 5G sieť ako vôbec prvá dostáva do ďalšieho krajského mesta a jeho priľahlých oblastí. Konkrétne ide o Nitru.

V Nitre si budete môcť rýchlejšie pripojenie užívať v častiach: Čermáň, Diely, Dolné Krškany, Dražovce, Horné Krškany, Chrenová, Janíkovce, Klokočina, Kynek, Mlynárce, Párovské Háje, Staré Mesto a Zobor.

Aktuálne pokrytie 5G na území Nitrianského kraja a priľahlých oblastí
Zdroj: Telekom

Navyše pokrytie nebude chýbať ani v obci Nitrianske Hrnčiarovce a Čechynce. Telekom bol aj v minulosti prvým mobilným operátorom, ktorý obyvateľom Nitry sprístupnil 4G pripojenie. Stalo sa tak ešte v roku 2013.

Telekom má s 5G pod palcom celú Bratislavu a niekoľko priľahlých oblastí 

Aktuálne pokrytie 5G na území Bratislavského kraja a priľahlých oblastí
Zdroj: Telekom

Samozrejme to, že Telekom priniesol ako vôbec prvý 5G sieť do Nitry neznamená, že v našom hlavnom meste neustále nepracuje na rozšírení pripojenia. Aby sme boli presnejší, 5G tu môžete využívať, ak žijete v častiach: Jarovce, Rusovce, Petržalka, Staré Mesto, Nové Mesto, Kramáre, Ružinov, Trnávka, Vajnory, Rača, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Karlová Ves, Dúbravka, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves i Záhorská Bystrica.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Okrem toho operátor rozšíril 5G pokrytie aj na 27 priľahlých obcií ako Bernolákovo, Čakany, Čechynce (časť), Dunajská Lužná, Hamuliakovo, Hubice, Hviezdoslavov, Chorvátsky Grob (vrátane časti Čierna Voda), Ivanka pri Dunaji, Kalinkovo, Kostolná pri Dunaji, Kráľová pri Senci, Kvetoslavov, Marianka, Mierovo, Miloslavov, Most pri Bratislave, Nitrianske Hrnčiarovce, Nová Dedinka, Rovinka, Slovenský Grob, Štvrtok na Ostrove, Tomášov, Veľký Biel, Vlky, Zálesie a Zlaté Klasy.

Ktoré zariadenia podporujú 5G od Telekomu? 

iPhone 12 v bielej farbe, nachádzajúci sa v ruke používateľa
Unsplash / N.Tho.Duc

Samozrejme na to, aby ste si mohli užívať výhody 5G siete, potrebujete aj adekvátne a kompatibilné zariadenie. Dnes už je na trhu množstvo smartfónov, ktoré ju podporujú.

Mobilný operátor Telekom aktualizoval zoznam, ktorý si môžete pozrieť pod týmto odstavcom. Ak žijete v Bratislave alebo Nitre a máte jeden z týchto telefónov, hravo sa pripojíte ku rýchlejšiemu internetu:

  • Samsung: S22 5G, S22+ 5G, S22 Ultra 5G / A33 5G, A53 5G / A22 5G, A32 5G, A42 5G, A52 5G, A52s 5G / Galaxy S21 5G, S21+ 5G, S21 Ultra 5G / S21 FE 5G / Galaxy Note 20 Ultra 5G, Note 20 5G / Galaxy S20 Ultra 5G / Z Flip3 5G, Z Fold3 5G / Tab S8 5G, Tab S8 Ultra 5G
  • Xiaomi: 12 Pro, 11T Pro, 11T, 11 Lite 5G NE, Mi 11 Ultra, Mi 11 Lite 5G, Mi 11, Mi 10T Pro, Mi 10T Lite, Redmi Note 10 5G, Redmi Note 11 Pro 5G
  • Apple: SE (2022), iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
  • OnePlus: 10 Pro 5G, Nord 2 5G, 9 Pro 5G, 8T, Nord N10 5G
  • Huawei: P40 Pro, Mate 40 Pro
  • OPPO: Reno5 5G, Reno5 Z
  • Motorola: Moto G 5G Plus

Do komentára nám napíšte, či ste už mali možnosť využiť 5G pripojenie a ak áno, či ste pocítili reálny rozdiel v rýchlosti v porovnaní s dosluhujúcou 4G sieťou. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -