Redakcia magazínu 9to5mac dnes zverejnila informáciu, ktorá vás zrejme nepoteší. Apple sa pochválilo, že jeho nový iPad Pro 2021 s procesorom M1 môže využívať buď 8 GB RAM, alebo v prípade drahších modelov s 1 TB až 2 TB úložiskom až 16 GB RAM. Na tablet z rodiny cupertinského giganta je to nevídaná hodnota.

Problémom je žiaľ to, že aj keď má hardvér fantastické hodnoty na papieri, v praxi ho brzdia softvérové obmedzenia operačného systému iPadOS. Ten ani zďaleka nedovoľuje využívať iPadu Pro 2021 celý jeho potenciál.

- Reklama -

Počas rozsiahlych testov sa zistilo, že zariadenie potrebuje obrovskú RAM predovšetkým v multitaskingu pri prepínaní apiek. Recenzenti si tiež pochvaľovali rýchlejšie reakcie prehliadača a ukladanie jednotlivých internetových stránok. Tie sa nemuseli opätovne načítať.

Maximálne 5 GB RAM 

Bolo zvláštne, že v rámci predbežných testov aplikácií od vývojárov tretích strán sa nepodarilo dopracovať ku výrazne lepším číslam, v porovnaní s predchodcom. Na jednej strane je to prekvapivé, kvôli prítomnosti procesora M1 a na strane druhej kvôli operačnej pamäti RAM, ktorá môže mať až o 10 GB viac v porovnaní s minuloročným iPadom Pro.

V skutočnosti je ale všetko pevne limitované v iPadOS 14. Aplikácia si nemôže vyžiadať na svoje fungovanie viac ako 5 GB RAM, čo je pri možnosti využívať 16 GB RAM sklamaním.

V Apple si podľa nášho názoru tento nedostatok uvedomujú a na najbližšej konferencii WWDC 2021 nám predstavia takú revolúciu iPadOS, ktorá rozšíri využiteľnosť tabletu a jeho hardvéru na úplne inú úroveň.

Povedzme si na rovinu, že práve iPadOS je azda najväčším nedostatkom iPadu Pro 2021, ktorý svojim hardvérom definitívne predbehol softvér. Ináč je to skvelý produkt!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.