O tom, že Európsky parlament schválil zákon o používaní jednotného nabíjacieho konektora pre všetky mobilné zariadenia sme vás už informovali. Hoci sa niekto voči tomuto kroku búri, väčšina používateľov Apple sa raduje. My sa im popravde ani nečudujeme.

Prečo EU v tomto prípade pomáha inováciám?

Čo sa týka tohto zákona, je to veľmi diskutabilná téma a dá sa na ňu pozerať z rôznych uhlov pohľadu. V tomto prípade samozrejme Apple ťahá za kratší koniec.

- Reklama -

Akonáhle Európska komisia schváli jednotný konektor pre všetky zariadenia, spoločnosť z Cupertina sa bude musieť prispôsobiť. Na jednej strane ju to možno bude stáť pár miliónov dolárov a trochu času pri zmene vo výrobe budúcich iPhonov. Na druhú stranu to ale nebude žiaden veľký problém.

Apple už má skúsenosti so zakomponovaním USB-C do iOS zariadenia. Hovoríme konkrétne o iPade Pro 2018 (v čase keď vyšiel tento tablet ešte neexistoval iPadOS), kde to funguje vynikajúco a bez problémov. Presne toto isté očakávame aj pri iPhone. Sme presvedčení o tom, že USB-C tu malo byť už dávno.

Prečo nie je koncovka USB-C aj pri iPhone 11? Z istého pohľadu to dáva zmysel.
Apple tvrdí, že EU potláča inováciu. Ak príde do iPhonu USB-C, bude to presne naopak.

Európska únia svojim vnucovaním teda pomohlo splniť používateľom to, po čom už roky volajú. Je zvláštne, že Apple sa tak dlho stránilo tejto zmeny. Práve táto firma predstavila v roku 2015 revolučný MacBook 12″ ktorý mal len jeden adaptér na všetko. Bolo to práve USB-C, ktoré sa medzičasom rozšírilo do všetkých počítačov Mac a tiež aj veľkého množstva iPadov (a samozrejme konkurenčných výrobkov).

Bude to omnoho pohodlnejšie

Nechápte nás zle. Nikdy nám Lightning kábel neprekážal. Je úplne super. Malý, praktický a obojstranný. Povedzme si ale na rovinu, že USB-C je len o trochu väčšie a ponúka neporovnateľne lepšie vlastnosti. Apple ich bude môcť veľmi dobre využívať v prospech svojich iOS zariadení. Okrem rýchlejšieho nabíjania je to napríklad podstatne vyššia prenosová rýchlosť súborov a dát.

To čo sa nám ale najviac páči je práve myšlienka zjednotenia všetkých konektorov. Nehovoríme samozrejme o tom, že rovnakým káblom od Samsungu nabijeme aj iPhone. To je však tiež výhoda. Hovoríme skôr o tom, že rovnakým káblom po novom budeme nabíjať iPhone, iPad a tiež MacBook. Skrátka na všetko jedna koncovka.

iphone usb-c
Do iPhonu príde USB-C – svetapple.sk

Na záver by bolo možno dobré upresniť aj to, že Applu sa táto zmena nemusí vôbec dotknúť. Kým samotný zákon vstúpi do platnosti a bude sa týkať zariadení, ktoré sa začnú predávať až po istom dátume, môže prejsť pokojne aj rok.

Je to ešte predsa len dosť dlhý proces, kým sa všetci výrobcovia zmenám prispôsobia po tom, ako približne za pol roka stanoví Európska komisia jeden normovaný typ konektora (ktorý ale bude skoro určite USB-C).

No a ako nám už avizovali niektoré uniknuté informácie, práve Apple chce v roku 2021 z niektorých svojich iPhonov úplne ostrániť fyzický konektor. Môže to byť možno trošku výzva, pretože je to veľká a náročná zmena, no pokiaľ zubami nechtami nebude chcieť v iPhone USB-C, je to jedna z možných ciest. EU teda pomáha inovácii v tom, že Apple bude musieť buď urýchliť vývoj bezdrôtovej technológie alebo pridať do iPhonu spomínaný konektor.

V oboch prípadoch z toho bude ťažiť používateľ, čo je veľmi dobré. Na druhú stranu je otázne, či je správne takto tvrdo nútiť výrobcov aby používali jednotné adaptéry špeciálne v časoch, kedy má každý nejakú svoju originálnu technológiu. Budeme radi, keď nám napíšte svoj názor do komentárov v diskusii pod článkom. Veľmi nás zaujíma, čo si o výmene Lightningu za USB-C myslíte vy…

Apple tvrdí, že EU potláča inováciu. Ak príde do iPhonu USB-C, bude to presne naopak.
Apple tvrdí, že EU potláča inováciu. Ak príde do iPhonu USB-C, bude to presne naopak.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.