Jablková spoločnosť nám predstavila nový iPad v polovici septembra. Nejedná sa o vlajkovú loď, skôr o jej lacnejšiu verziu. Konkrétne priniesol uhlopriečku 10,2″. Sme šťastní, že toto zariadenie je také aké je. Jedna vec nás ale zarazila. Apple a jeho trápny krok pri iPade. Takýto procesor sem už nepatrí…

Apple a jeho trápny krok pri iPade.

Predstaveniu iPad 10,2″ úplne rozumieme. Je to jednoducho zariadenie pre tých, ktorí nemajú ambície používať predražený iPad Pro. Prináša preto ešte klasický dizajn a hranatý displej. Ten nemá technológiu edge-to-edge ale to vôbec nevadí. Stále je tu prítomné veľmi užitočné Touch ID.

Na bežné používanie či vzdelávacie účely to bohato stačí. Ako sa ale ukazuje, jednu vec sem Apple zakomponovať skutočne nemuselo. Bavíme sa o procesore, ktorý tento produkt poháňa. Pokiaľ ste na Keynote dobre počúvali, určite ste si všimli to čo nás zarazilo. Jedná sa o čip Apple A10. Nebolo by na tom nič zvláštne. Tento hardvér je však už 3 roky starý.

Tento procesor nájdeme napríklad v iPhone 7 či iPhone 7 Plus. Nehovoríme, že tomuto zariadeniu nedá dostatok výkonu. To asi dá. Ale na ako dlho? Dať tak starý hardvér do zariadenia v dnešnej dobe môže byť do budúcnosti rizikom. Hovoríme samozrejme o aktualizáciách operačného systému. Predsa len tento rok skončil predaj aj samotného iPhonu 7.

Apple a jeho trápny krok pri iPade. 3 roky starý procesor tu naozaj dávať nemuseli... - svetapple.sk
Apple a jeho trápny krok pri iPade. 3 roky starý procesor tu naozaj dávať nemuseli… – svetapple.sk

Možno by sme až tak kritický neboli, logické vysveltenie ale postrádame

Tento krok nás zaráža najmä preto, lebo v poslednej dobe počúvame o tom, ako iPhone SE 2 príde s procesorom z iPhonu 11. Bavíme sa o Apple A13 Bionic, ktorý je aktuálne najvýkonnejším mobilným procesorom na svete. Nebolo by na tom nič zvláštne, ale model SE 2 má byť dostupným ľudovým modelom tak ako iPad 10.2″. To, že dostane tak špičkový hardvér nám príde dosť nefér.

Okrem iného nám do tejto otázky nezapadá ani cena. Práve procesor v prípade mobilných zariadení nie je to najdrahšie. Patrí medzi lacnejšie položky a cenový rozdiel medzi Apple A10 a Apple A13 asi nebude príliš veľký.

Ak by Apple prirátalo k iPadu cenu procesoru (rozdiel možno 10$?) určite by to nikomu nerobilo problém. Navyše tu možno nemusel byť úplne najnovší hardvér. Úplne by postačil procesor z minuloročných modelov Apple A12 (ktorý bude lacnejší ako Apple A13 ak teda išlo o cenu). Nech už je teda ako chce, pokiaľ máte záujem o kúpu lacného iPadu (ktorá vyzerá určite veľmi atraktívne) určite si to najprv zvážte. Možno ste o tomto probléme ani len nevedeli…

Prečítajte si tiež  Dnešná dávka bezplatných aplikácií |24.02.2017
Apple a jeho trápny krok pri iPade. 3 roky starý procesor tu naozaj dávať nemuseli... - svetapple.sk
Apple a jeho trápny krok pri iPade. 3 roky starý procesor tu naozaj dávať nemuseli… – svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.