Spoločnosť Apple občas zainvestuje alebo finančne pomôže svojim dodávateľom. Výnimkou nie je ani Japan Display, do ktorého postupom času naliala už 1,5 miliardy dolárov. Ako to ale vyzerá, ani to nestačilo. Apple investuje 100 miliónov dolárov do výroby displejov.

Apple investuje 100 miliónov dolárov do výroby displejov

Apple má niekoľko dodávateľov, ktorí mu vyrábajú displeje pre všetky jeho zariadenia. Prakticky každý produkt ho musí mať a pri množstvách, ktoré Cupertinsky gigant vyrába by sa určite nemohol spoľahnúť len na jedného dodávateľa. Tým hlavným a asi aj najznámejších je spoločnosť Samsung.

cez divíziu Samsung Display produkuje OLED displeje napríklad pre iPhone XS či iPhone XS Max. Ďalším dodávateľom je potom menej známy Japan Display. Ten sa stará o produkciu OLED displejov pre hodinky Apple Watch a LCD displejov pre iPhone XR.

Apple investuje 100 miliónov dolárov do výroby displejov. Chce sa zbaviť Samsungu? - svetapple.sk
Displej pre iPhone XR vyrába Japan Display – svetapple.sk

Ako to vyzerá Japan Display, Samusung Display potreboval investíciu. Preto do neho Jablková spoločnosť po novom investovala až 100 000 000 dolárov. Pravda, pre firmu rozmerov, akou je Apple sú to možno drobné ale aj tak nejde o zanedbateľný peniaz.

Apple investuje 100 miliónov dolárov do výroby displejov. Chce sa zbaviť Samsungu? - svetapple.sk
OLED displej pre Apple Watch pochádza tiež od Japan Display – svetapple.sk

Určite nie pri sume 1,5 miliardy, ktorú už do tejto spoločnosti investovala. Pýtate sa ako je to možné? V roku 2015 potreboval Japan Display vytvoriť nové výrobné kapacity aby stíhal produkciu pre nové jablkové zariadenia. Apple mu teda vtedy pomohlo vyššie uvedenou čiastkou. Japan Display mal samozrejme čiastku vrátiť ako sa ale ukázalo, nestalo sa tak.

Chce Apple produkovať bez Samsungu? Nebolo by to zvláštne.

Je celkom bežné, že Apple podporí nejakého svojho dodávateľa. Na tom by nebolo nič zvláštne. Tu však už ide o sumy, ktoré sú vysoké a pre Apple ako investície určite aj dosť rizikové. Prečo to teda v Cupertine robia? Jednou z odpovedí by mohol byť fakt, že Apple chce vyrábať bez Samsungu. V minulosti sa k tomu spoločnosť už niekoľko krát vyjadrila a je celkom jasné, že byť viazaný na svojho najväčšieho konkurenta nie je to “pravé orechové”.

Ak sa Applu podarí z Japan Display vybudovať veľkého a spoľahlivého dodávateľa, môže sa dostať na pozíciu primárneho dodávateľa OLED a LCD displejov, zatiaľ čo Samsung bude pre Apple pracovať v akejsi zálohe. Uvidíme, ako sa to celé vyvinie a tiež to koľko to ešte bude stáť.

Vymenil som iPhone 8 Plus za iPhone XS. Bolo to perfektné rozhodnutie. - svetapple.sk
Apple investuje 100 miliónov dolárov do výroby displejov – svetapple.sk

zdroj: 9to5mac.com

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here