Spoločnosť Apple je preslávená tým, že pre svoje produkty ponúka dlhú softvérovú podporu. Zariadenia vydržia používateľom roky a vďaka pravidelným veľkým updatom sú stále lepšie a lepšie. Zaujímalo ťa ale niekedy, ako dlho to môže trvať? Pokiaľ áno, v tomto článku ti prezradíme podrobnosti. Budeš prekvapený.

Dnes je trendom, že si používatelia nekupujú ten najnovší iPhone na trhu. Dôvodom je fakt, že im bez problémov stačí aj starší model, ako napríklad iPhone 12, ktorý kúpiš po kliknutí na tento odkaz za rozumných 590 €. Tento telefón bol síce predstavený v roku 2020, no dnes a ani o rok nebude patriť do starého železa. Podporovať má s najvyššou pravdepodobnosťou aj iOS 18, iOS 19 a možno ešte iOS 20!

Uveďme si príklad. V čase písania tohto článku bol čerstvou novinkou operačný systém iOS 17. Aj keď by to Apple teoreticky nemuselo robiť, nainštalovať si ho stále môžeš na iPhone XR, iPhone XS a iPhone XS Max z roku 2018.

Zo zoznamu podpory vypadli v roku 2023 zariadenia, ktoré boli predstavené ešte v roku 2017 a to konkrétne iPhone X, iPhone 8 alebo iPhone 8 Plus.

Znamená to teda, že operačný systém iOS podporuje smartfóny zhruba 5 – 6 rokov po ich predstavení. Hovoríme pri tom o veľkých updatoch, ktoré menia používateľské rozhranie, dopĺňajú nové funkcie a podobne. Menšie aktualizácie zamerané na opravu chýb a bezpečnosť trvajú oveľa dlhšie.

Aktualizácia pre iPhone aj po desiatich rokoch? Žiaden problém

iPhone 11 Pro Max a iPhone 5S
Zdroj: Unsplash / Angelo Pinheiro

Myslíš si, že týmto nadpisom preháňame? Ale vôbec nie! Spoločnosť Apple skutočne vydáva aktualizácie, ktoré sa týkajú desaťročných smartfónov. Je síce pravda, že iPhone 5S z roku 2013 v roku 2023 už zrejme skoro nikto nevyužíva, no pokiaľ sa niekto nájde, môže byť v 100 % bezpečí pred hrozbami z internetu, SMS správ a podobne.

Dôkazom je aj vydanie iOS 12.5.7 zo začiatku roka 2023, ktoré sa týkalo iPhonu 5S, iPhonu 6 a ďalších modelov. Pre Apple je dôležité, aby jeho staré zariadenia stále fungovali s verziami operačných systémov, ktoré sú pre ne definitívne. Presne preto sa im pravidelne venuje.

Ak si teda chceš kúpiť starší iPhone, vôbec sa toho nemusíš báť. Kľúčové je pozrieť si, kedy bol tento model predstavený a na základe toho budeš vedieť, koľko rokov iOS podpory mu ešte zostáva.

Našim malým odporúčaním je, aby mali zariadenia ešte aspoň 2 – 3 roky veľkých updatov k dispozícii. Takto sa ešte aj dnes oplatí kúpiť napríklad iPhone 11 (2019), ktorý po kliknutí na tento odkaz získate za 425 €.

Prečítajte si tiež  Steve Wozniak: "Deti by mali byť na počítačoch toľko, koľko len chcú!"
Reklama
Reklama

Napíš nám do komentára, aký starý iPhone dnes používaš ty a či si s ním a s podporou operačného systému iOS dostatočne spokojný. Tešíme sa na všetky tvoje postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -