Apple patrí medzi najlepších predajcov smartfónov na svete. Nejde tu o počet ale o celkové predaje v danom segmente. iPhone patrí do segmentu, ktorému sa darí najhoršie, je to prémiový segment. Tak či onak Apple kraľuje prémiovým smartfónom. Opäť.

Apple kraľuje prémiovým smartfónom, predaje však klesajú.

Drahé telefóny by síce chcel každý ale mnoho ľudí si rozmyslí, do čoho chce práve investovať. Niekoľko násobne lacnejšie zariadenia dokážu ponúknuť veľa vecí z toho, čo napríklad vlajkové lode. Aj preto sa iPhone predáva každým rokom ťažšie. Trh je jednoducho presýtený a ľudia nepotrebujú nové inovácie, pretože skoro žiadne nie sú. Reálne sa to odzrkadlilo napríklad na tom, že telefón nemeníme v dvojročných cykloch ale v trojročných cykloch. Pre spotrebiteľov to je síce výhodné ale výrobcov to stojí milióny dolárov. Napriek tomu Apple kraľuje prémiovým smartfónom. Samsung je s polovicou na druhom mieste.

Podľa štatistiky, ktorú zverejnila analytická spoločnosť Counterpoint Apple má najväčší podiel na trhu s prémiovými smartfónmi. Konkrétne sa jedná o poriadných 47%! Aj napriek tomu ale medziročne zaznamenal mierny pokles a to o 8%. Dôvodom sú najmä Čínsky výrobcovia. Jedným z nich je napríklad Huawei, ktorý obdržal až 16% ale budúcnosť ma neistú. Azda najväčší konkurent Applu v tomto segmente je Samsung. Tomu sa celkom darí. Na druhom mieste sa drží s 25%.

Apple kraľuje prémiovým smartfónom. Má 47% podiel na upadajúcom trhu... - svtapple.sk
Apple kraľuje prémiovým smartfónom. Má 47% podiel na upadajúcom trhu… – svtapple.sk

iPhonov sa predalo medziročne až o 20% menej

Dôsledok tejto krízy Apple pocítilo na vlastnej koži. Vôbec to nebolo príjemné. Predaje sa spomalili až o 20%, čo je medziročná strata v podobe stoviek miliónov, možno aj miliárd amerických dolárov. Na druhú stranu ale treba pripomenúť, že značným dôvodom je aj obchodná vojna medzi Čínou a USA, ktorá jablkovej spoločnosti vôbec nepomáha.

V blízkej budúcnosti by sa mal trh s prémiovým segmentom zase mierne napraviť. Príchod 5G by mal prinútiť ľudí aby prešli na novšie zariadenia. Dnes je to s príchodom vlajkovej lode každý jeden rok veľmi ťažké.

Apple kraľuje prémiovým smartfónom. Má 47% podiel na upadajúcom trhu... - svtapple.sk
Apple kraľuje prémiovým smartfónom. Má 47% podiel na upadajúcom trhu… – svtapple.sk

zdroj: appleinsider

Prečítajte si tiež  Ak Apple predstaví iPhone 12 mini, vymením ho za iPhone 11 Pro!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJappleinsider
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.