Spoločnosť Apple patrí medzi najväčšie technologické spoločnosti na svete. A aj keď sa snaží byť voči svojim používateľom čo najviac otvorená a férová, aj ona sa čas od času dopustí prešľapu, za ktorý poriadne draho zaplatí. Pekným príkladom je aj posledná situácia, o ktorej informovala agentúra Reuters.

V jej najnovšej správe sa píše, že spoločnosť Apple ešte v utorok naliehala na londýnsky tribunál, aby zastavil hromadnú žalobu zo strany používateľov, ktorej výška dosahuje v prepočte až 1,88 miliardy eur. Dôvodom je stará kauza „batterygate“, v rámci ktorej bol technologický gigant z Cupertina obvinený, že úmyselne spomaľoval iPhony používateľov, ktoré mali staršie akumulátory bez toho, aby na to upozornil ich majiteľov. Dialo sa to prostredníctvom softvérovej aktualizácie iOS.

Obvinenie podal v Spojenom kráľovstve za samotných spotrebiteľov Justin Gutmann, pričom od firmy požaduje zaplatiť 1,6 milióna libier a ku tejto sume žiada ešte aj úroky, nakoľko súdny spor sa ťahá celé roky.

Žalobcovi právni zástupcovia tvrdia, že Apple zatajil problémy s batériami v niektorých iPhonoch a problémy riešil údajnou inštaláciou špeciálneho nástroja na správu napájania, ktorého hlavnou úlohou bolo obmedzovanie výkonu. Používatelia tak mohli nadobudnúť dojem, že ich staršie zariadenia sú z ničoho nič pomalšie a je najvyšší čas na ich výmenu za novší model. Stačilo pri tom vymeniť iba batériu.

Apple sa bráni a má vcelku silné argumenty 

Spoločnosť Apple sa však voči týmto obvineniam bráni a tvrdí, že žaloba nebola podložená hmatateľnými dôkazmi. Firma tiež zdôraznila, že batérie v jej smartfónoch neboli chybné, s výnimkou malého počtu iPhonov 6S, kde však ponúkla bezplatnú výmenu.

Druhým argumentom potom je, že aj keď iOS priniesol aktualizáciu správy napájania ešte v roku 2017, ktorá mohla spomaliť niektoré zariadenia, v priemere šlo pri iPhone 6 len o 10 % zníženie výkonu, čo nie je nič drastické.

Technologický gigant zároveň popiera, že by svojich zákazníkov v súvislosti s problémami s batériou v iPhonoch akokoľvek zavádzal. Firma totiž v roku 2017 vydala verejné ospravedlnenie a okrem toho všetkým dotknutým používateľom sprístupnila lacnejší výmenný program na akumulátory, vďaka čomu si ich mohli vymeniť za zvýhodnenú cenu.

Gutmann sa nevzdáva a vyťahuje silné karty 

Na tieto informácie však reagoval Gutmann, ktorý sa nevzdáva a ešte v utorok požiadal londýnsky odvolací tribunál pre hospodársku súťaž aby v procese pokračoval ďalej.

Jeho právny zástupca Philip Moser pri tom využíva dohody technologického giganta z roku 2020, kde firma čelila podobnej žalobe na území USA a celý problém vyriešila finančným vyrovnaním. Práve v rámci tejto žaloby Apple nikdy oficiálne nepotvrdil, že by iPhony bez vedomia používateľov nespomaľoval.

Prečítajte si tiež  Apple pripravuje počítače s Face ID a podporou 5G

Moser tiež zdôrazňuje, že Apple svoje konanie potvrdil aj v roku 2019, keď sa britskému dozornému orgánu pre hospodársku súťaž zaviazal, že bude voči používateľom komunikovať jasnejšie a otvorenejšie ohľadom stavu batérie v ich mobilných zariadeniach. Uvidíme teda, ako to napokon dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -