Obchodná vojna medzi USA a Čínou pravdepodobne na dlhú dobu utíchla. Donald Trump nakoniec našiel s krajinou reč a dnes podpísal dohodu o obchodovaní. Dotkne sa to aj najhodnotnejšej technologickej spoločnosti na svete. Apple nebude musieť platiť CLO.

Donald Trump podpísal dohodu o obchodovaní s Čínou.

Jedna z TOP tém roku 2019 bola určite aj obchodná vojna medzi Čínou a USA. Donald Trump sa rozhodol na produkty, ktoré boli dovážané do USA udeliť vysoké clá. To neznevýhodňovalo ale iba čínskych výrobcov. Problémy pocítilo napríklad aj také Apple pretože práve v Číne vyrába väčšinu svojich produktov.

- Reklama -

Napriek tomu sa Timovi Cookovi podarilo vyjednávať s americkým prezidentom a problémy s vyššími clami aspoň trochu eliminoval. Predsa len je táto spoločnosť pre ekonomiku krajiny veľmi dôležitá a tak sa patrilo aby voči nej urobila určitý ústupok.

CLA síce platili aj pre Apple ale nie pre všetky produkty. Napríklad od takého iPhonu boli oslobodené. No a keďže ide v súčasnosti asi o najdôležitejší produkt aký môžeme od značky zakúpiť, bol to dôležitý krok. Od roku 2020 sa mali ale zvýšené clá týkať aj tohto zariadenia. To by jeho predajnú cenu mohlo v USA zvýšiť až o 150$! Apple by kvôli tomu pocítilo výrazne nižšie predaje.

iPhone 11/11 Pro dokázal za 10 dní predaja dosiahnuť fantastické výsledky. Najpredávanejší bol ale aj tak model XR.

Apple nebude musieť platiť CLO

Pokiaľ by začali platiť clá aj na iPhone, hodnota akcii Applu by pravdepodobne klesla o približne 4% (podľa analytikov). Tak isto by predpokladaný záujem o zariadenia klesol v roku 2020 o 6% až 8% čo sú v skutočnosti mono aj miliardy dolárov.

Napriek tomu Apple už aj dnes clá platí ale nepremenilo to do cien produktov. Týkajú sa napríklad AirPods, Apple Watch, komponentov pre iMac a HomePodu. Čoskoro by to však malo skončíť. Situáciu budeme samozrejme aj naďalej sledovať.

Apple kvôli týtmo problémom uvažovalo aj nad tým, že presunie výrobu svojich zariadení do iných krajín. Ak sa ale problém vyriešil, nie je celkom jasné, či sa o to bude snažiť.

iPhone 11/11 Pro dokázal za 10 dní predaja dosiahnuť fantastické výsledky. Najpredávanejší bol ale aj tak model XR.
Apple nebude musieť platiť CLO – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.