Tohtoročná konferencia WWDC už je v plnom prúde a my tak máme možnosť sa po prvýkrát pozrieť na nové jablkové systémy. Medzi aktualizáciami samozrejme nechýba ani iPadOS 16, ktorý prináša hneď niekoľko zaujímavých funkcií a vychytávok. Poďme sa pozrieť, s čím sa Apple vytasilo tentokrát.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Apple práve predstavila iOS 16. Toto sú všetky novinky, ktoré systém prináša

Spoločnosť Apple dnes predstavila iPadOS 16, ktorý okrem nových funkcií pre spoluprácu a multitasking priniesol aj niekoľko dlho očakávaných vylepšení. Jednou z nich je natívna aplikácia Počasie, po ktorej volali používatelia iPadov celé roky. Potešia aj funkcie, ktoré bude systém zdieľať so svojim kolegom v podobe iOS 16.

Nová funkcia Spolupráca a zdieľaný obsah

Spolupráca je súbor nových funkcií dostupných v systémoch iOS 16 a iPadOS 16, ktoré umožňujú používateľom spolupracovať na projektoch v aplikáciách Apple viacerými spôsobmi ako doteraz a to naviac v reálnom čase. Pri kooperácii s ďalšími členmi projektu sa tak nemusíte spoliehať len na základné funkcie ako viditeľnosť editácie iným používateľom alebo prevzatie kontroly.

Nové funkcie dorazili aj do aplikácie Správy. Tie umožňujú používateľom začať spolupracovať a spravovať zdieľaný obsah v aplikáciách Súbory, Keynote, Numbers, Pages, Poznámky, Pripomienky a Safari, ako aj v aplikáciách tretích strán. Práve Správy poslúžia ako mediátor alebo akási virtuálna pozvánka na spoluprácu.

Napríklad, keď používatelia pošlú pozvánku na spoluprácu cez Správy, všetci vo vlákne sa automaticky pridajú k dokumentu, tabuľky či akejkoľvek inej formy projektu. Keď niekto vykoná zmenu v zdieľanom súbore, všetci môžu vidieť aktualizácie priamo v hornej časti vlákna Správy. poteší aj možnosť prejdenia do súvisiacej konverzácie v aplikácii Správy, alebo spustenia hovoru v rámci FaceTime priamo z projektu.

Nová aplikácia Freeform pre zdieľanie projektov

Apple v budúcnosti prinesie do iPadOS 16 aj novú aplikáciu Freeform. Jedná sa o formu digitálnej tabule, ktorá je podľa Apple ideálna na brainstormingové sedenia a používateľom dáva možnosť vidieť, zdieľať a spolupracovať na projektoch.

Funkcia bude naviac podporovať Apple Pencil, takže sa v prenesenom zmysle naozaj jedná o „brainstormingovú besedu“ v reálnom čase. Používatelia si môžu prezerať príspevky ostatných, pridávať vlastný obsah alebo vykonávať úpravy.

Nepodareným mailom odzvonilo. Prichádza zrušenie odoslania

Niekoľkých zmien sa dočkala aj aplikácia Mail, ktorá dostáva v iPadOS 16 možnosť zrušenia doručenia a naplánovania e-mailov. K dispozícii bude aj nová funkcia Pripomenúť neskôr, ktorá znovu zobrazí správy v určenom čase. V spojení s tým následne používatelia môžu dostať upozornenie, ak zabudnú uviesť dôležitú časť správy, napríklad prílohu alebo príjemcu.

Okrem toho Apple uvádza, že úplne nové vyhľadávanie Spotlight poskytuje presnejšie výsledky vďaka oprave preklepov a používaniu synoným pre hľadané výrazy a umožňuje používateľom zobraziť bohatší prehľad kontaktov, zdieľaného obsahu a ďalších informácií.

Dočkali sme sa! Počasie pre iPad je tu

Systém iPadOS 16 konečne prináša do iPadu natívnu aplikáciu Počasie, ktorá využíva výhody väčšieho displeja iPadu. Spoločnosť Apple tiež zavádza WeatherKit pre vývojárov na tejto platforme.

Absencia aplikácie Počasie na iPade je dlhodobým terčom posmechu v komunite používateľov iPadu. Hoci iPadOS 16 prináša do iPadu aplikáciu Počasie tak sa nezdá, že by iPad získal aplikáciu Kalkulačka. iPadOS 16 bude vývojárom k dispozícii na beta testovanie ešte dnes a verejným beta testerom v júli.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -