Rok prešiel ako voda a spoločnosť Apple práve predstavila nový operačný systém iOS 16, ktorý nahrádza predošlú verziu s označením iOS 15.

Technologický gigant sa zameral na lepšiu stabilitu, rýchlosť a energetickú úspornosť. Okrem iného predviedol i množstvo zaujímavých noviniek, vďaka ktorým budú naše iPhony o poznanie šikovnejšie. iOS 16 skrátka posúva hranice toho, na čo sme boli doposiaľ zvyknutí.

Nová zamknutá obrazovka

Tak ako sme predpokladali, spoločnosť Apple sa v roku 2022 zamerala na uzamknutú obrazovku. Kompletne pri tom prepracovala možnosti toho, ako bude vyzerať. Každý používateľ si bude môcť vybrať svoj vlastný dizajn hodiniek, pričom sa bude dať upraviť ich font ale rovnako aj farby.

Aby toho nebolo málo, technologický gigant predstavil aj špeciálny 3D efekt pre fotografie a rovnako widgety, ktoré budeme mať priamo na uzamknutej ploche. Pridať si sem budete môcť kombinácie, ako napríklad Počasie, Kalendár, Aktivity atď. Podporované budú aj widgety tretích strán.

Absolútnym prekvapením je tiež možnosť variantov. V Cupertine si zrejme povedali, že by bolo fajn, keby ste mohli medzi viacerými uzamknutými obrazovkami prepínať podobne, ako pri ciferníkoch na Apple Watch.

Môžete mať teda viacero kombinácií a vy sami si vyberiete, na ktorú máte práve chuť, alebo ktorú vám navrhne váš iPhone podľa štýlu a fotiek. Toto je veľký pokrok pre každého používateľa.

Nové typy notifikácií 

Spoločnosť Apple si zrejme uvedomila, že notifikácie sú stále neprehľadné. Aj preto sa viac zamerala na to, ako fungujú a kde sú umiestnené.

Po novom sa budú nachádzať v spodnej časti uzamknutej obrazovky, vďaka čomu by mala byť práca s nimi pohodlnejšia.

Zaujímavá je tiež nová funkcia s názvom „Live Activities“, vrámci ktorej budete mať k dispozícii notifikácie v reálnom čase. Sledovať tak budete môcť priebeh športového zápasu alebo to, kde sa práve nachádza váš Uber. Nebude pri tom potrebné odomykať zariadenie a ani s nim nijako manipulovať. Opäť veľký a užitočný pokrok smerom dopredu.

Vylepšený Môj čas (Focus) 

Podľa toho, aký profil si zvolíte v rámci funkcie Môj čas, sa vám zmení aj vaša uzamknutá obrazovka, odomknutá obrazovka, Safari, Správy, Mail a Kalendár. Všetko tak bude prispôsobené tomu, aby ste sa pri práci s iPhonom čo najviac sústredili na to, čo je práve dôležité.

Správy prinášajú zásadné novinky 

Pokiaľ používate na svojom iPhone Správy, tak vedzte, že aj tu Apple prinieslo niekoľko dôležitých noviniek. iOS 16 prináša po prvýkrát možnosť úpravy už odoslanej správy. To je veľký pokrok, na ktorý sme čakali celé roky. Navyše budete môcť cez iMessage vrátiť odoslanú správu späť, čo znamená, že v chate automaticky zmizne.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 je po zľave mimoriadne dostupný. Zamilujú si ho aj náročnejší používatelia

No a ak si náhodou prečítate správu, no budete sa chcieť tváriť, že je neprečítaná, iOS 16 vám ponúka aj možnosť takéhoto dodatočného nastavenia. Všetko bude fungovať veľmi rýchlo a hlavne jednoducho.

Apple sa tiež zameralo na zdieľanie odkazov skrz funkciu Zdieľané s vami. Firma vytvorila API pre apky tretích strán, vďaka čomu sa môžu medzi zdieľanými odkazmi objavovať aj odkazy do konkrétnych apiek. Všetko bude samozrejme umiestnené prehľadne na jednom mieste.

SharePlay pre iMessage 

Apple sa v roku 2022 zameralo na prácu v reálnom čase. Súvisí s tým aj vylepšenie funkcie SharePlay, ktorá obsahuje dôležitú novinku. Ak vám po novom niekto pošle link na video alebo hudbu a vy ho otvoríte, v rovnakom čase sa otvorí / spustí aj u odosielateľa.

Diktovanie s klávesnicou 

Pokiaľ radi diktujete správy, Apple prináša dôležité vylepšenie. V iOS 16 vám pri tomto procese zostane otvorená aj klávesnica, vďaka čomu budete môcť diktovať a písať (alebo upravovať text) súčasne.

Apple tiež prináša do tohto systému automatické znamienka ako napríklad bodka, čiarka či Emoji. Otázne však je, ako to bude zo začiatku fungovať inde, ako v anglicky hovoriacich krajinách. Nechajme sa prekvapiť.

Live Text

Funkcia Live Text, ktorá ešte stále nie je na Slovensku dostupná, sa rozšíri aj do videa. Fungovať to bude tak, že v priebehu času jednoducho pozastavíte video, skopírujete z neho text a následne budete môcť pokračovať ďalej.

Aby toho nebolo málo, Live Text sa v iOS 16 naučí aj prevody mien a automatické preklady, ktoré budú zatiaľ dostupné „len“ pri fotografiách. Opäť to však budete môcť zúžitkovať hlavne v zahraničí.

Visual lookup

Veľmi dôležitá funkcia bude tiež Visual lookup. Apple prepracovalo svoj nový operačný systém na takú úroveň, že po novom dokáže skopírovať predmet, zviera alebo človeka priamo z fotky. Keď napríklad odfotíte psa, systém ho sám vyreže vďaka čomu si zjednodušíte dodatočnú prácu. Táto novinka bude dostupná na Macu, iPade a takisto iOS.

Vylepšená Peňaženka

Tak ako býva zvykom, spoločnosť Apple aj v iOS 16 mierne vylepšila svoju peňaženku. Firma pokračuje v integrácii občianskych a vodičských preukazov, avšak tieto možnosti sa stále zameriavajú predovšetkým na americký trh.

Dôležitou novinkou bude rozšírenie Apple Pay s názvom „Tap to Pay„. To nám Apple predstavilo po prvýkrát ešte začiatkom roka, pričom váš iPhone nebude vedieť iba odosielať, ale tiež aj prijímať platby rovnako, ako platobný termínál.

Prečítajte si tiež  Elon Musk sa opýtal ľudí či chcú aby odstúpil z vedenia Twitteru a tí odpovedali ÁNO. Je to jeho konečná?

Pravdepodobne opäť len na americkom trhu bude dostupná aj služba Apple Pay Later. Vďaka nej budú môcť používatelia nakúpiť tovar a zaplatiť zaň neskôr. Pôžička bude fungovať na princípe bezúročných splátok. To znie ako veľmi užitočná novinka.

Apple tiež vymyslelo nový systém, vďaka ktorému budú môcť používatelia sledovať, na aké platby sa musia v najbližšom období pripraviť. Táto funkcia sa nazýva „Upcoming payments“ a bude dostupná priamo v aplikácii Peňaženka.

Nakoniec tu máme funkciu Apple Pay order tracking, pomocou ktorej budete môcť sledovať napríklad to, kedy vám príde zásielka z e-shopu. Na začiatku to však bude fungovať len v spolupráci s platformou Shopify.

Prepracované Mapy

Apple rozšírilo svoje 3D prepracované mapy aj do ďalších lokalít. Pôvodne sme sa s touto novinkou stretli ešte v roku 2021 v iOS 15. V súčasnosti teda neprináša nič moc zaujímavé okrem podpory väčšieho množstva krajín a miest.

Na strane druhej však Apple predstavilo funkciu Multistop routing, vďaka ktorej si môžu používatelia naplánovať cestu až s 15 zastávkami. To sa hodí najmä pri turistike alebo na dovolenke. Všetko je samozrejme zosynchronizované aj s hlasovou asistentkou Siri.

Dôležité sú tiež vylepšenia premávky, ktoré sú prepojené s aplikáciou Peňaženka. Jednoducho tak zistíš, koľko ťa stojí cesta verejnou dopravou a takisto budeš môcť sledovať presnú polohu zdieľaných kolobežiek. Opäť však nie je isté, do akej miery budú tieto vylepšenia dostupné na našom trhu.

Kedy bude iOS 16 dostupný? 

Po predstavení prichádza vždy rozsiahle, niekoľkomesačné testovanie. Operačný systém iOS 16 bude teda verejnosti sprístupnený pravdepodobne až niekedy v septembri alebo októbri 2022. Pokiaľ sa však neviete na tento systém dočkať, vyskúšať budete môcť aj beta verzie.

Článok budeme aktualizovať. 

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -