Rok prešiel ako voda a spoločnosť Apple usporiadala ďalší event s názvom California Streaming, na ktorom nám predstavila úplne nový iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max.

Zariadenie je po vizuálnej stránke veľmi podobné ako predchodca, no už na fotkách môžete vidieť jemne dizajnové úpravy, ktoré sa týkajú predovšetkým zadných fotoaparátov ako aj predného výrezu pre snímač skenovania tváre, Face ID. Ten je až o 20 % menší v porovnaní s predchodcom.

Výkon, displej a batéria 

Nový iPhone 13 má samozrejme výkonnejší procesor A15 Bionic, ktorý nahrádza minuloročnú verziu A14 Bionic. Vyrobený je pomocou 5nm procesu a ponúka 6-jadrové CPU (2 výkonnostné a 4 úsporné jadrá). V praxi dáva až o 50 % viac výkonu než konkurencia, čo platí aj pre prepracované, tentokrát až 5-jadrové GPU! 

Absolútnou novinkou je tiež použitie Super Retina XDR displeja (OLED), ktorý dokáže ponúknuť jas na úrovni 1200 nitov.

V iPhone sa tiež poprvýkrát objavila technológia ProMotion, vďaka ktorej sa zákazníci konečne dočkajú 120 Hz zobrazovacej frekvencie!

Spoločnosť Apple počas konferencie spomenula, že nový iPhone 13 Pro disponuje tiež väčšou batériou. Menší iPhone 13 Pro dosiahne až o 1,5 hodinu dlhšiu výdrž než iPhone 12 Pro a väčší iPhone 13 Pro Max dosiahne až o 2,5 hodiny dlhšiu výdrž než iPhone 12 Pro Max.

Fotoaparáty

Spoločnosť Apple zapracovala aj na fotoaparátoch. Teleobjektív má napríklad 3x zoom a ultraširokouhlý objektív sa dočkal clony f/1.8, čo zákazníci ocenia najmä za zhoršených svetelných podmienok. Tešiť sa môžete aj z automatického zaostrovania.

Aby toho nebolo málo, firma tu použila aj režim „Macro“ fotografie na zachytávanie objektov zo vzdialenosti len 2 cm! Základný širokouhlý objektív sa potom spolieha na slnečnú clonu f/1.6.

Video

Rovnako, ako pri iPhone 13 mini a iPhone 13, Apple vložilo do zariadenia funkciu s názvom Cinematic Mode. Vďaka tomuto budete môcť natáčať videá spolu s výrazným bokeh efektom, takže pozadie za objektom bude nádherne rozmazané.

V princípe je to niečo podobné ako portrétny režim fotografie avšak ten sa teraz presunul aj do kamery. Súčasťou tejto funkcie je tiež možnosť preostrovania. Na prezentačných videách to vyzeralo úchvatne. Apple dokonca ponúkne reguláciu úrovne bokehu v aplikácii Fotky.

Zabudnúť nemôžeme ani na to, že iPhone 13 Pro a iPhone 12 Pro Max budú podporovať   vysokokvalitný kompresný formát ProRes. Ten ocenia najmä profesionálni vide-editori.

Cena a prevedenia 

Novinka vstupuje do predaja s upravenými farbami Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue. Cena za základný 128 GB iPhone 13 Pro bude v USA začínať na úrovni 999 $ a za väčší iPhone 13 Pro Max zaplatíte 1099 $. K dispozícii bude taktiež 256 GB a 512 GB a po novom dokonca aj 1 TB model!

Prečítajte si tiež  iPhone 15 sa blíži a iPhone 14 je po zľave na cenovom dne. Prečo sa teraz oplatí kúpiť milovaný smartfón Slovákov?

Inovácií je samozrejme omnoho viac a už čoskoro vás o nich budeme podrobnejšie informovať. Tento článok budeme aktualizovať 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -